فرهنگ و هنر

رئیس مجمع نمایندگان یزد مطرح کرد: دست‌بافته‌ای ساده اما جهانی در بیت رهبر معظم انقلاب

مجله تفریحی زیباروز / یزد رئیس مجلس نمایندگان استان یزد و نماینده مردم میبد و تفت در مجمع رهبر معظم انقلاب تلاش های انجام شده توسط زیلو را یادآوری و تأکید کرد: مقرون به صرفه بودن بافت زیلو و اهمیت اقتصادی آن از جمله خواسته های حمایت از این صنعت هنری است.

“سید جلیل میرمحمدی” در گفت وگو با خبرنگار مجله تفریحی زیباروز ، با اشاره به اهمیت و قدمت این صنعت دستی جهانی که اکنون دو سال با جهانی شدن آن فاصله دارد ، گفت: زیلو یک اثر هنری دست ساز چند صد ساله است و از آن ساخته شده است. بیش از هزار سال فکر می کند. ” زن و مرد میبدی هستند.

وی گفت: وجود صنایع دستی قدیمی که گاهی اوقات با 700 تا 800 سال پیش در موزه زیلوی میبد مرتبط است ، نشانگر تاریخچه ، طول عمر و قدمت تاریخی این هنر دستی است. وی گفت: زیلو یک کار دستی منحصر به فرد است که می تواند در هر زمان از سال و از نظر تاریخی ، هنری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین هوشمندانه بافته شده است.

این مقام مسئول توجه رهبر معظم انقلاب به زیلو را هدیه عنوان کرد و گفت: حسینیه جماران به عنوان پایگاه امام راحل (ره) و امام خمینی (ره) و حتی بیت رهبر معظم انقلاب به زیلو فروخته شده و آن مکان ها فروخته می شود. زیلو در واقع نمادی از سادگی است و فروش خانه مقام معظم رهبری و بیشتر مکان های مرتبط با آن به زیلو مهمترین حمایتی است که آنها از این صنایع دستی جهانی داشته اند.

رئیس مجمع نمایندگان استان با اشاره به موقعیت جهانی زیلو در اقتصاد مردم منطقه گفت: قبلا بافندگی زیلو شغل اصلی این افراد بود و امیدواریم زیلو دوباره جای سابق خود را پیدا کند ، اگرچه در حال حاضر در شهر میبد حدود 400 کارگاه

در پایان میرمحمدی مقرون به صرفه بودن پارچه زیلو و اهمیت اقتصادی آن را از جمله خواسته های حمایت از این صنعت هنری دانست و گفت: مساجد و حسینیه ها باید به جای فرش و قالیچه و زیلو با هدایایی مانند ترمه و سرامیک با زیلو دوباره تزئین شوند. سایر صنایع دستی نشان داده شده است.

باید توجه داشت؛ در تاریخ 5 دسامبر 1997 ، طبق اعلام شورای جهانی صنایع دستی ، پس از مطالعات ، شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا