عمومی

رسم هدیه‌دادن و کارت تبریک‌های نوروز

امسال بزرگان زیادی را در عرصه فرهنگ، هنر و ادبیات از دست دادیم. زنده یاد استاد آذرتاش آذرنوش از آن بزرگانی بود که راوی فرهنگ ایرانی در متون عربی به شمار می رفت.

یکی از منابع مهمی که از مطالعه و تحقیق این مرد بزرگ در این مورد می توان به آن اشاره کرد، کتاب التحف و الهدایة تألیف دو برادر از نویسندگان مقیم موصل در اواسط قرن چهارم است. قرن. . کتابی است که عنوان آن ترسیم هدایا در زمان ها و مناسبت های مختلف سال است. زیرا در چنین روزگاری از شعر و نثر آثار ادبی خلق می شد.
همانطور که امروز اگر کسی کارت تبریک جمع می کرد مجموعه خواندنی و نماد ادبیات و ادبیات و هنر معاصر محسوب می شد. تعدادی از این آثار توسط آقای جربزه دار مدیر انتشارات اساطیر گردآوری شده است که امیدواریم روزی منتشر شود.

خیابان ظهیرالاسلام تا چندی پیش مرکز فروش کارت پستال های تبریک نوروزی در قسمت ها، اشکال و طرح های مختلف بود. برخی از کارت ها سفید و برخی از متن ها با آهنگسازی و نثر زیبا بودند. یکی از پربارترین صادرکنندگان کارت نوروزی آقای میرباقری، نشر گویا است که با اشتیاق و نوآوری همین سنت را ادامه می دهد. با این حال، پیام رسانی و شبکه های مجازی سرعت این عمل را کاهش داده است.

اما در آن فضا هم قابل پیگیری است. با این حال، اگر به دنبال تاریخ متون صادقه در قرون نخستین پس از اسلام در کشورهای اسلامی بگردیم، این کتاب یکی از پرخواننده ترین هاست. اگرچه ویراستار اثر خود را به «امت عرب خالد» تقدیم کرده است، اما کل کتاب مملو از اطلاعات افسانه‌ها و اخبار اهدایی به نوروز و مهرگان، دو عید بزرگ ایرانیان است.

دکتر. آذرنوش دور واژه های فارسی کتاب خط کشید. تقریباً هیچ صفحه ای وجود ندارد که بدون علامت در مورد این موضوع باقی بماند. واژه هایی مانند لاجورد، پرنده، فیروزه، سوسن، توسکا، سرخ، اسطوخودوس، تخت، اما بیشتر این واژه ها همان نوروز و بی مهرگان است. این هدایا گاهی شعر و نوشته به مناسبت عید نوروز است.

در همین کتاب نام ابوحفان مهزمی متوفی 255 آمده است. در مجموع بین دوستداران و عاشقان اهل بیت و عید نوروز ارتباط وجود دارد و به همین دلیل است که برخی از پرفروش ترین نسخه های قرآن کریم در سال های قبل از انقلاب با بحث نوروز همراه شده است. . به عنوان مثال، قرآن معروف در نسخه خطی عباس مصباح زاده جاویدان، یک نشریه علمی که به طور گسترده منتشر شده است، و در فواید این قرآن، «احکام نوروزی از چهل سوره نقل شده است. علامه مجلسی».

علامه مجلسی از جمله علمایی است که در دوران تشکیل حکومت صفویه نوروز را تألیف و ترویج کرده و آداب دینی آن را تبیین کرده است. حتی در آثار حقوقی علمای غیر ایرانی نیز از این قبیل موارد بسیار است. یکی از حسنات، جمع آوری احادیث و اخبار مربوط به نوروز در مرکز فقهی مرحوم آیت الله گلپایگانی است: معروف است.

بی جهت نیست که امانت محدث مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان اختصاص به آداب و سنن نوروز دارد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم نوروز را در کنار معبد امام رضا (ع) می گذرانند; زیرا حضانت آن امام نیز در ایام نوروز منتشر شد و آن بزرگوار سکه های ضرب شده به نام خود را به عنوان صلح به دعبل خزاعی داد.

نکته این است که فرزند این شاعر نامدار، حسن دبل، در همان کتابی که آذرنوش در دست دارد و در آن از نوروز سخن گفته است، شعری در بزرگداشت شخصی سروده است. یکی از محکم‌ترین پیوندهای نوروز و اسلام، دعای ویژه تحویل سال است که از آن پرده‌های زیبا و زیبایی به خط «ام سلمه» دختر فتحعلی شاه قاجار در موزه ملک تهران نگهداری می‌شود. در حال حاضر در بهترین زمان
عید نوروز مبارک.

* منتشر شده در شرق

دکمه بازگشت به بالا