حوادث

رواج مهد کودک‌های زیرزمینی

آفتاب نیوز:

“یک دیوار پر از آگهی نیاز به یک کودک پرستار در خانه با یک تمبر فوری قرمز برای مراقبت از کودکان 2-7 ساله دارد. در هر ساعت بین 10 تا 12 تبلیغ وجود دارد و دامنه درخواست اکنون به 20 صفحه رسیده است.

درخواست های کوتاه و تکراری برای روزهای کاری می گویند ، یک فرد خوب را پیدا کنید و حتما صبر کنید که با کودک بازی کنید و یک روز کامل را با او سپری کنید: “برای مراقبت از یک کودک 2.5 ساله ، ترجیحا مادری با آموزش عالی ، دیپلم و بالاتر از همه ، اطمینان حاصل کنید که سابقه کار در مهدکودک و گذراندن دوره های والدین را دارید ، خانه ما در پاسداران است.لطفا در صورت مسافرت با وسیله نقلیه شخصی خود تماس بگیرید ساعت ها ساعت 9 صبح است. ساعت 4 بعدازظهر از شنبه تا چهارشنبه و از 9 صبح تا پنجشنبه “حقوق ماهیانه 2 میلیون تومان”.

شیوع مهدکودک های زیرزمینی

برخی که به نظر می رسد ناامیدتر هستند ، دستمزد خود را افزایش داده و حتی شرایط را نیز بالا برده اند: “من یک زن هستم و برای مراقبت از یک کودک 4 ساله از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر به یک پرستار بالای 40 سال نیاز دارم. سهروردی حقوق دارد. از 3.5 میلیون.

اکثر تبلیغات تأکید می کنند که پرستار برای روزهای عادی بین 8 تا 4 بعد از ظهر تحت تعقیب است و نیازی به تعطیلات ندارد: “زن مومن ، مهربان و متعهد با آموزش کودک با تجربه کار در آموزش آشنا است. مهد کودک برای مراقبت از یک کودک 2 ساله. و نیمی (دختر) و یک پسر (پسر) 9 ماهه با حقوق 1700000 تومان از 7 صبح تا 4 بعدازظهر در روزهای غیر تعطیل.

زن و مرد از طریق تلفن می گویند شاغل هستند و اکنون که مهدکودک پسرش به دلیل رسوایی کرونا بسته شده است و آنها کسی را ندارند که از قبیله خود در قبیله خود مراقبت کنند: “من چاره ای ندارم ، نه من می توانم آرام کار کنم ، سهمیه و رانت هم داریم. ” “ما باید این کار را انجام دهیم.”

تهدید به اخراج شد

پس از اعلام شیوع Corona در مارس 2018 ، مهدکودک ها جزء اولین مکان های عمومی برای تعطیل بودند. مراکزی که در حال حاضر برنامه ریزی برای افتتاح آنها نیست ، به گفته معاون وزیر امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ، وظیفه ستاد ملی را بر عهده مبارزه با تاج گذاری می گذارد. مشکلی که با از سرگیری مدیریت امور تجاری برای خانواده ها ، به ویژه مادران شاغل ، به یک چالش جدی تبدیل شده است.

سارا نجوائی ، معاون اجرایی شرکت های خودروسازی. او یک پسر 4 ساله دارد و این باعث می شود که او را مشغول نگه دارد ، خیلی آزار می دهد. او می گوید رئیس جمهور شرکت وی را به عنوان یکی از نیروهایی که باید هر روز در محل کار حضور داشته باشد ، معرفی کرد ، اما از آنجا که او کسی را ندارد که در طول روز از پسرش آرین مراقبت کند ، مجبور است فقط برای دو نفر به سر کار برود. روزها در هفته رم همسر من معاون مدیر شعبه بانک است. من باید هفته ای دو روز در خانه بمانم تا بتوانم به مطب بروم و کار کنم. اوضاع دشوار شده است و مدیر هر دو هفته یکبار به ما یادآوری می کرد که به فکر خودمان باشیم. مدیر ارشد من ، که تهدید به آتش زدن من کرد و گفت که شما نمی توانید مانند این کار کنید ، و … اتفاقی افتاد که برای سایر همکاران که شرایط مشابه من را دارند و به یک اولتیماتوم دادند که این شرایط پیش نیامده است و باید هر روز بیاید. ” به نظر می رسد کار بهانه خوبی برای عذرخواهی از زنان شاغل در برخی بخش ها و مجموعه ها است. “

سارا اکنون به دنبال یک پرستار خانه برای پسرش برای باز کردن مهدکودک ها و پیوستن آرین مانند گذشته است: “البته اوضاع به گونه ای است که اگر مهد کودک ها کار خود را شروع کنند ، من مطمئن نیستم که می خواهم. پسرم را برای همین جا بگذار. ” کورونا و اخباری که منتشر شده و می گوید کودکان ممکن است آن را نیز درک کنند. دولت واقعاً باید در مورد مادرانی که دارای فرزندان خردسال هستند فکر کند ، و مسئولان باید برای کار از راه دور یا نیمه وقت با پدران ، به ویژه مادران شاغل کار کنند. ستاد ملی کرونا دستورالعمل صادر کرد ، اما بسیاری از مدیران فقط تا پایان ماه مارس اجازه برقراری ارتباط از راه دور را می دهند و حالا آنها هر روز به ما فشار می آورند. “از طرف دیگر ، وزارت بهداشت دائما می گوید که همه کشورها امسال به این بیماری مبتلا خواهند شد و یک هفته یا یک ماه دیگر طول نمی کشد تا بتوانیم مجوز بگیریم.”

به گفته مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ، علاوه بر آریان ، 700000 کودک دیگر در مهدکودک ها وجود دارند که بیشتر آنها در مراکز استانها کار می کنند.

بازار زیرزمینی در حال رونق است

علاوه بر آگهی های بی شماری که درخواست کودک نگهدار دارند ، چندین تبلیغ با عنوان “مرکز مراقبت از کودک” ارسال شده است که فقط یک جمله را شرح می دهد: “نگه داشتن فرزندان 2-6 ساله خود را در پرورشگاه” در گفتگوی تلفنی ما. گفت ساعت 8 صبح است ساعت 6 بعد از ظهر ، با صبحانه و ناهار و میان وعده ای که خودشان تهیه می کنند: “ما فقط 10 فرزند را می پذیریم و در ابتدا ثبت نام ماهانه دریافت می کنم. “معلم مهد کودک همچنین دارای مجوز معتبر از سازمان بهزیستی فنی و حرفه ای است.” سپس تعدادی عکس از اتاق تعمیر و نگهداری ارسال کنید که یک فضای 30 متری با تجهیزات بازی است اما آدرس پرداخت بخشی از ثبت نام را شرط می کند: “در صورت سپردن 40٪ از شما ، مرکز نگهداری را در شهره و آدرس ارسال خواهیم کرد. شهریه »»

وی در خصوص مشکلات بهداشتی می گوید: “هر روز دمای بدن بچه ها با اندازه گیری دما تأیید می شود. اگر تب داشتند ، اجازه نمی دادیم وارد شوند.” وی تصریح می کند که آنها مهدکودک نیستند و فعالیت آنها هیچ ارتباطی با دوران کورونا ندارد: “کار ما غیرقانونی نیست. ما قبل از کرونا فعال بودیم و بچه های زیر 6 سال در مرکز خود داشتیم که خانه ای برای آن است. بچه ها “

چه موقع می پرسم آیا از سازمان بهزیستی اجازه دارند یا نه؟ وی گفت: “ما وقتی فعالیت های دفتر را لغو کردیم مجوز گرفتیم و اکنون نوبت ماست.”

ما در آستانه ورشکستگی هستیم

اما بسته شدن مهدکودک ها نه تنها برای مادران شاغل و فرزندانشان مشکل ایجاد نمی کند بلکه چالش های بسیاری را برای مدیران مهد کودک ها به وجود آورده است که با دید تاریک کورونا تشدید شده است. اکنون 16000 مهدکودک مجاز که در سومین ماه تعطیل خود هستند ، اکنون مجاز به بازگشایی پیش ثبت نام برای مدت زمان محدود هستند. معاون وزیر امور اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: با تحقیقاتی که انجام شده و با تصمیم کمیته پیشگیری از بیماریهای عفونی سازمان بهزیستی ، تصمیم گرفته ایم مهدکودک ها را فقط برای ثبت نام باز کنیم. کودکان (بدون فرزند). “والدین می توانند با مراجعه به مشکلات بهداشتی فرزندان خود را بصورت حضوری یا حضوری ثبت کنند.”

مسعودی فرید گفت: “کودکان به هیچ وجه پذیرفته نمی شوند و ستاد کرونا تصمیم می گیرد که در حال حاضر هیچ خبری نیست.”

این محیط مبهم و ناشناخته باعث شده است که مدیران برخی مهد کودک ها دوباره فعال شوند و به فکر بسته شدن دائمی باشند.

نرگس خواجوی ، مدیر یکی از مهد کودک های تهران گفت: “بسیاری از ساختمان های مهد کودک اجاره می شوند و در تهران و کلانشهرهای اصلی مجبورند هر ماه مبالغ زیادی بپردازند.” به عنوان مثال ، اجاره مهد کودک ما 17 میلیون درهم در ماه است و ما فقط توانستیم برای اسفند ماه اجاره را پرداخت کنیم و آن را برای فروردین و اردیبهشت به مالک دارایی بدهکار هستیم. علاوه بر اجاره ، هزینه های ثانویه قابل توجهی نیز مانند حقوق نگهبانان ، مربیان و بیمه وجود دارد که دارای تاریخچه ای با هم همپوشانی و پیچیده هستند. ما همچنین مجبور شدیم هزینه های پرداخت شده توسط والدین را در این ماه ها بازپرداخت کنیم. “ترکیبی از همه این عوامل ، همراه با چشم انداز ناشناخته شیوع تاج ، ما را به این فکر کرده است که برای جلوگیری از ورشکستگی قطعی در ماه های آینده ، بسته شدن را در نظر بگیریم.”

سال گذشته ، 270 کودک 2 تا 6 ساله عضو مهدکودک روزهای مبارک بودند و خواجوی گفت که در یک نظرسنجی تلفنی از والدینش در اواخر فروردین ، ​​تنها 60 نفر درخواست ثبت نام مجدد کردند که بقیه نیز عقب نشینی کردند. سلامتی فرزندان شما. اوضاع به گونه ای شد که هر دو طرف متحمل شدند. از میان 270 عضو مهد کودک ما ، 109 نفر از مادران شاغل تمام وقت یا نیمه وقت داشتند که در ساعات اداری از فرزندانشان استقبال کردند. وی ادامه داد: جالب اینجاست که اکثر مادران اکنون از یک پرستار خانگی با قیمت مناسب تقاضا می کنند که تقریباً غیرممکن است زیرا ما مجوز چنین برنامه ای را از سازمان بهزیستی نداریم و همچنین تعداد مربیان ما به این تعداد نمی رسد. “

مربیان ، حقوق و دستمزد ، بیمه ای ندارند

بیکاری برای مربیان آن طرف سکه تعطیلی مهد کودک ها و مهد کودک ها است. افرادی که غالباً در این مراکز با قراردادهای محدود ، دستمزدهای بسیار پایین و غالبا بیمه ای کار نمی کنند و این روزها حتی به بیمه بیکاری دسترسی ندارند.

احمد خاکی ، معاون دفتر كودكان و نوجوانان سازمان بهزیستی ، تعداد مدیران و مربیان مهدكودك ها را تا پایان سال 1998 به 150 هزار نفر تخمین زد و گفت: بیكاری كمترین بود.

البته فرید ، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ، در تاریخ 16 آوریل گفت که ستاد ملی مبارزه با تاجگذاری ، مهدکودک را به یکی از آسیب دیدگان ترین مشاغل دوران تاج تبدیل کرده است و مربیان آن می توانند. از بیمه بیکاری کرونا بهره مند می شوید ، اما مشکل تعداد ناشناخته مربیان است. آنها بیمه ندارند و اکنون نمی توانند از این امکانات استفاده کنند.

اعظم جارواردی ، عضو انجمن معلمان مهد کودک تهران ، به همشهری گفت: تقریباً 50 درصد معلمان مهد کودک در تهران بیمه نشده اند یا اگر این کار را انجام دهند ، ماهانه 15 روز یا کمتر دارند. شرایط حقوقی خوب قبل از کرونا ، و ما نامه های بسیاری به سازمان بهزیستی و وزارت بهزیستی در مورد آن نوشتیم و آنها را از مشکلات ما مطلع کردیم ، اما آنها اقدامات مناسبی را برای ما انجام ندادند. “بحران کرونا و بیکاری 150،000 مربی آنها در سراسر کشور اهمیت بیمه و حقوق و مزایای مربیان را برجسته کرده اند و حداقل در مواقع بحران می توانند به آنها کمک کنند. “

جارواردی که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد زیرا او مجاز به صحبت با رسانه ها نیست ، گفت: “در حال حاضر مشخص نیست که وی پس از ترک پست چه خواهد کرد.”

جاردی در سه ماه گذشته صدها نمونه از وضعیت بد مالی معلمان و سرپرستان مهدکودک ها دارد ، والدین شلوغ هر روز برای یافتن یک پرستار با تجربه و ایمن تماس می گیرند و مهدکودک های بسته ای که کودک در آن دیگر نیست. آنها به صدای خنده و بازی گوش می دهند. اما در پایان سخنانش می گوید: “شما می دانید چه كودكانی كه والدین آنها والدین شاغل هستند و به دلیل هزینه بالای زندگی مجبور به كار هستند ، بیشترین آسیب را دارند.” كودكان بی خانمان هستند و این روزها خطر است. بیش از همیشه تهدید می کند. امیدوارم دولت قبل از اینکه خیلی دیر شود و به صدها خبر کودکان ، آزار و اذیت پرستاران خونین در اینجا و آنجا فکر کند ، به این کودکان فکر کند. “

نهایی کردن گزارش اصلی.

دوباره به دیوار نگاه می کنم ، در یک روز 112 تبلیغات جدید نیاز به یک بچه نگهدار ثبت شده در خانه دارند. بسیاری از افراد 2 ساله ، 3 ساله و 5 ساله که هویت آنها مشخص نیست و نیازهای آنها در پشت عبارات مبهم مانند “شخص مورد اعتماد” ، “8 تا 6 عصر” ، “آدرس مترو و اتوبوس” پنهان شده است. دستمزد توافق شده و دستمزد روزانه. یکی از ساکنان تجریش گفت: “در پایان روز ، پرستار با یک اتومبیل آنلاین که خود را پرداخت می کند به خانه باز می گردد.” “یک پسر 2.5 ساله که فقط به بازی زیادی احتیاج دارد.”

دکمه بازگشت به بالا