عمومی

روایتی از انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی

«یک شاخص موفقیت عملیات ترور آیت الله بهشتی بود. بمب زیر تریبون او گذاشته شد. این انفجار ساعت 9 شب رخ داد. بر اثر شدت انفجار و فرسودگی ساختمان، سقف فرو ریخت و آوار ریزش کرد. بیشتر تلفات ناشی از ریزش آوار بوده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، فهرست اعتماد به نفس وی نوشت: فعالیت‌های سید محمد حسینی بهشتی او را هدف حملات مخالفان قرار داد، اما او قاطعانه در برابر توطئه‌های متعدد دشمن ایستادگی کرد. او یکی از چهره هایی بود که با اقدامات بنی صدر، رئیس جمهور وقت و سیاست هایی که وی برای اداره کشور به کار می برد، مخالف بود. بنی صدر و همچنین روزنامه انقلاب اسلامی و دفتر هماهنگی ریاست جمهوری شدیدترین حملات را علیه وی انجام دادند. پس از رای عدم کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس در 29 خرداد 1360 به همراه شهید رجایی و هاشمی رفسنیانی به عضویت شورای موقت رئیس جمهور در آمد. در 7 تیر 1360 هنگام سخنرانی در راهپیمایی جمهوری خواهان در سرچشمه تهران، بمبی توسط محمدرضا کلاهی صمدی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به همراه 72 نفر از یارانش کارگذاری شد.

سعید شاهسوندی، یکی از اعضای سابق سازمان مجاهدین که در سال‌های اخیر به یکی از منتقدان جدی سازمان تبدیل شده است، نقش این سازمان را در این انفجار چنین توصیف می‌کند: مکش: انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی. شب عملیات علی زرکش، علیرضا معدنچی، احمد شادبختی و همسرش محمدعلی جابرزاده انصاری، من و همسرم در خانه های مخفی در بزرگراه اول عباس آباد بودیم. زرکش به برخی از ما گفت: «امشب منتظر خبر هستیم. “امشب پشت یک دستگاه ساکت بنشین و منتظر خبر باش!” از طریق نظارت بی سیم سپاه پاسداران و کمیته همدیگر را شنیدیم. وقتی این خبر را شنیدیم، با انفجارها و استراق سمع هایی که در راه بود، متوجه شدیم که ماجرا چیست.

یکی از شاخص های موفقیت عملیات ترور آیت الله بهشتی بود. بمب زیر تریبون او گذاشته شد. این انفجار ساعت 9 شب رخ داد. بر اثر شدت انفجار و فرسودگی ساختمان، سقف فرو ریخت و آوار ریزش کرد. بیشتر قربانیان به دلیل ریزش ویرانه ها هستند. انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی و کشته و زخمی شدن صدها تن از مقامات عالی رتبه، دور باطل و دور باطل خشونت و خشونت متقابل را بسته است.

وی ادامه می دهد: دقیقا فردای 16 تیرماه من و سه نفر دیگر به عنوان گروه موسس رادیو مجاهدین به دعوت دکتر قاسملو به دفتر لوکیشن سیاسی حزب دمکرات کردستان رفتیم، چند هفته بعد. شخصی به ما ملحق شد، ظاهری نجیب و آرام و روحیه سازمانی و اجرایی داشت، هویتش برای همه معلوم نبود، در بخش فنی رادیو مجاهدین با نام سازمانی «رادیو کریم» سازماندهی شد. محمدرضا کلاهی عامل انفجار هفت تیر، از او شنیدم که در جریان اتفاقات عقیدتی درون سازمان مجاهدین خلق دچار مشکل شده و حتی شنیده ام که از سازمان خارج شده و در حاشیه بوده است.

محمدرضا کلاهیه صمدی، متولد 1338، دانشجوی سال اول مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت بود که انقلاب ایران به پیروزی رسید. وی به عنوان عامل انفجار حزب جمهوری خواه در 15 دسامبر 2015 در شهر آلمره هلند کشته شد. طبق گزارش رسانه های هلندی، کلاهی پس از ورود به هلند نام خود را به علی معتمد تغییر داد و در یک شرکت برق مشغول به کار شد. او با یک زن افغان ازدواج کرده بود و با ماشین سفیدش به محل کارش می رفت که مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

از کلاهی به عنوان فردی فعال و پویا در حزب یاد می شود و دلیل اعتماد بزرگانی چون مرحوم شهید بهشتی به ایشان نیز همین عامل محسوب می شود. آیت الله موحدی کرمانی در این باره نقل می کند: «کلاه در دل شهید بهشتی نفوذ کرد و شهید بهشتی نیز به او اعتماد داشت. به یاد دارم که در جلسه شورای مرکزی حزب کلاهی گفتم باید ایمنی کل ساختمان را بررسی کنم تا یک دفعه مواد منفجره ای پشت آن کار گذاشته نشود.

کلاهی در آن زمان برای حزب جمهوری اسلامی کار می کرد. او موقعیت خود را در کمتر از دو سال تثبیت کرد، در حالی که اطلاعات کمتری درباره او در دسترس اطرافیانش بود. او موفق شد یک بمب را در جعبه کاغذ و دیگری را در کیفش بگذارد و به راحتی وارد محل ملاقات شود. کلاه بعد از قرار دادن بمب ها به بهانه خرید چیزی افتاد و دقایقی پس از انفجار بمب سقف سیمانی محل ملاقات روی حضار فرو ریخت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا