علمی و پزشکی

روزانه چقدر مایعات بنوشیم؟ – مجله تفریحی زیباروز

نوشیدنی ها بخش مهمی از نیاز روزانه بدن به مایعات برای متابولیسم را تامین می کنند. همانطور که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مقوی بر سلامت انسان تأثیر مطلوبی دارد، بی دقتی در انتخاب آن نیز می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز،نوع نوشیدنی باید با توجه به آب و هوا انتخاب شود. زیرا مصرف این مواد نیز بر تغییر دمای پوست تاثیر می گذارد به گونه ای که نوشیدنی های گرم جریان خون را در زیر پوست افزایش می دهند و در نتیجه فرد احساس گرما می کند. عکس این عمل با نوشیدن نوشیدنی های سرد اتفاق می افتد. استفاده از آب میوه ها و سبزیجات تازه و سرد، روح را انرژی می بخشد و بدن را تقویت می کند.

لازم به ذکر است که در نوزادان مقدار کل آب بدن تا ۷۵ درصد وزن بدن می رسد اما با افزایش سن این مقدار کاهش می یابد. با چاقی، درصد آب بدن به 45 درصد کاهش می یابد.

بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت، توصیه های کلی برای مصرف مایعات بر اساس موقعیت مکانی، جنسیت و وضعیت سلامت افراد به شرح زیر است:

– برای بزرگسالان مصرف هشت لیوان مایع ترجیحا آب توصیه می شود.

– نیاز روزانه مردان به مایعات حدود یک لیتر بیشتر از زنان است.

– مادران شیرده برای تامین آب مورد نیاز بدن و تولید شیر به حدود 1 تا 0.75 لیتر مایع بیشتر از سایر زنان نیاز دارند.

– مصرف مایعات کافی برای افراد بالای 55 سال مورد تاکید است. این گروه سنی به دلایل مختلفی از جمله کاهش تشنگی، کاهش عملکرد قلب و کلیه، کاهش فعالیت بدنی و مصرف داروها بیشتر مستعد عدم تعادل آب و الکترولیت در بدن هستند.

– برای خانم های باردار بر قطع یا محدود کردن مصرف برخی نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین تاکید شده و آب به عنوان بهترین نوشیدنی معرفی می شود. همچنین استفاده از مایعات بین وعده های غذایی و عدم همراه با غذا در هنگام تهوع صبحگاهی توصیه می شود.

– در مورد یبوست که به دلیل کاهش تحرک دستگاه گوارش ایجاد می شود، مصرف مقادیر زیادی مایع مانند آب یا آب میوه طبیعی همراه با غذاهای غنی از فیبر مانند نان هسته دار، حبوبات و غلات توصیه می شود. کمک به تنظیم حرکات روده

– نوشیدنی های رژیمی نوشیدنی هایی هستند که امروزه در بازارهای اقصی نقاط جهان عرضه می شوند و با کمال میل مورد پذیرش عموم به ویژه افراد چاق قرار می گیرند. نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند و می توانند برای زنان باردار، افراد مبتلا به فنیل کتونوری و افرادی که عادت به مصرف مکرر این نوشیدنی ها دارند، خطرناک باشد. به گونه ای که خطر زایمان زودرس را در زنان باردار افزایش می دهد. از طرفی مصرف نوشابه های گازدار نه تنها باعث کاهش وزن می شود، بلکه به دلیل تحریک اشتها منجر به افزایش وزن نیز می شود. افراد اغلب به اشتباه نوشیدنی های رژیمی را برای پیروی از رژیم کاهش وزن مصرف می کنند، یعنی برای کاهش وزن یا پیشگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی نوشابه های رژیمی می نوشند و علت اصلی چاقی نوع نوشابه نیست، بلکه مقدار و مقدار آن است. نوع رژیم غذایی افراد

به عبارت دیگر شما نمی توانید هر نوع و مقدار غذایی مصرف کنید و ادعا کنید که مصرف نوشابه های رژیمی منجر به چاقی نمی شود. بنابراین باید توجه داشت که جایگزینی نوشابه های رژیمی انتخاب مناسبی برای پیشگیری و کنترل چاقی نیست.

– افرادی که فعالیت بدنی شدیدی دارند یا در معرض هوای گرم هستند باید مایعات بیشتری بنوشند.

– مصرف مایعات نیز به ویژه برای افراد بالای 55 سال مورد تاکید است. در افراد مسن مصرف روزانه حداقل شش لیوان مایعات به منظور آبرسانی به بدن ضروری است. زیرا با وجود نیاز واقعی به مایعات، این افراد کمتر احساس تشنگی می کنند و در نتیجه بیشتر در معرض کم آبی بدن و یبوست هستند.

– به طور کلی آب بهترین نوشیدنی است و باید بیشتر مایعات ما را تشکیل دهد. نوشابه ها، شربت ها و آب میوه های صنعتی قند زیادی دارند و ویتامین ها و مواد معدنی بسیار کمی دارند. به عبارت دیگر انرژی زیادی دارند و در عین حال به ندرت حاوی مواد مغذی هستند. چای و قهوه نیز می توانند مقداری مایعات را برای بدن تامین کنند، اما کافئین موجود در آن ها اثر ادرارآوری دارد و می تواند باعث کم آبی بدن شود. بنابراین توصیه می شود در موارد کم آبی و نیاز به مصرف مایعات از آب به عنوان بهترین نوشیدنی استفاده شود.

– یکی از راه های اطمینان از کافی بودن مایعات دریافتی روزانه، توجه به خصوصیات ادراری است که هر روز دفع می شود. ادرار باید حجیم، شفاف و بدون بو باشد.

– میزان کالری نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. مصرف روزانه برخی از نوشیدنی ها مانند آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار و کالری بدست آمده از این نوشیدنی ها زیاد است. برخی از نوشیدنی ها مانند شیر کم چرب یا بدون چربی، دوغ یا آب میوه تازه (طبیعی)، علاوه بر کالری، حاوی ریزمغذی های ضروری هستند. آب و سایر نوشیدنی های شیرین نشده مانند چای و قهوه می توانند برخی از مایعات مورد نیاز بدن را تامین کنند و حاوی کالری اضافی نیستند. همچنین برای محدود کردن میزان کالری و داشتن وزن متعادل و مناسب، نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها بدون کالری یا با کالری کم توصیه می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا