اقتصادی

روزهای خوبی در انتظار تولیدکنندگان گاز است

وزیر نفت گفت: گزارش جهانی چشم انداز مجمع صادرات گاز جهانی 2050 ، یکی از مهمترین نشریات دبیرخانه ، نشان می دهد که علیرغم همه موانعی مانند شیوع ویروس Quid-19 ، چالش های ژئواستراتژیک رشد اقتصادی جهان را کند کرده و رفتار مصرف کننده را تغییر می دهد. است. روزهای خوبی در انتظار مجمع و اعضای آن و همه کشورهای تولید کننده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، بیژن زنگنه ظهر امروز در حاشیه بیست و دومین نشست سالانه وزرای مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GECIF) از طریق کنفرانس ویدئویی اظهار داشت: دستیابی به صلح و تولید پایدار به سود تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز نیازمند توجه به همکاری های بین المللی و چند جانبه گرایی است. و از زورگویی اجتناب کنید.

وزیر نفت تأکید کرد: امروز ، در سخنرانی من در جلسه وزرای مجمع کشورهای صادر کننده گاز ، نقش مخرب ایالات متحده در تنظیم جهانی طی چهار سال گذشته ، از جمله کنوانسیون های آب و هوا ، روابط با چین را مختل کرد ، جنگ تجاری با چین به روابط اقیانوس اطلس. و مهمتر از همه ، من برجام را ترک کردم و تحریمهای یکجانبه و غیرقانونی را علیه ایران به ویژه در بخش انرژی اعمال کردم.

به گفته وی ، ایالات متحده دسترسی ما به درآمد و از نظر خود را محدود کرده است و در این شرایط ، در شرایطی که تاج در بازار جهانی راکد مانده است ، روزانه 400 هموطن به دلیل ویروس کرونا داریم. ما در حال تسلیم شدن هستیم و متأسفانه نمی توانیم از دارایی و درآمد خود برای بهبود زندگی مردم ، به ویژه اهداف بشردوستانه و بهداشتی مردم استفاده کنیم.

زنگنه افزود: با وجود همه فشارهای بین المللی ، ما توانسته ایم صنعت گاز خود را توسعه دهیم و به ركورد ظرفیت روزانه یك میلیارد مترمكعب گاز طبیعی دست یابیم و علاوه بر این ، 95 درصد مردم تحت پوشش شبکه گازرسانی هستند.

وی با اشاره به اینکه تحریم های ایالات متحده به طور ناعادلانه مانع دسترسی ایران به میلیاردها دلار صادرات هیدروکربن شده است ، افزود: عدم دسترسی به این درآمد باعث شده است که کشور من به دلیل محدودیت های ویروس نتواند در مبارزه بهتر با Covid-19 و محافظت از مردم با خدمات پزشکی و انگیزه های اقتصادی و اجتماعی مبارزه کند. Covid 19. من معتقدم دولت ایالات متحده مسئولیت زیادی در مورد مرگ روزانه 400 ایرانی دارد.

زنگنه خاطرنشان كرد كه ايران به عنوان يكي از بنيانگذاران GICF ، از ديدن اين مجمع ، قوي ، م effectiveثر و معتبر احساس افتخار مي كند: GICF در یک گفتگوی تخصصی و هدفمند با کشورهای تولید کننده و مصرف کننده گاز ، م institutionsسسات و سازمانهای بین المللی پیشرفت زیادی داشته است.

وی گفت: “طی چهار سال گذشته ، جامعه بین المللی ضربه بزرگی به تلاش های ارتقا cooperation همکاری بین المللی ، چندجانبه گرایی ، توسعه پایدار و تا حد زیادی جهانی سازی متحمل شده است.” این روی رشد اقتصادی جهانی تأثیر منفی گذاشته است.

وی گفت: “خروج یک جانبه ایالات متحده از بسیاری از معاهدات و توافق نامه ها ، مانند شورای امنیت سازمان ملل ، که حاصل سالها مذاکرات چند جانبه است ، نشان دهنده تغییر پارادایم در روابط بین الملل است.”

زنگنه اظهار داشت كه خروج آمریكا از برجام ، اعمال غیرقانونی ، تحریم های یك جانبه اقتصادی علیه كشور من چیزی جز اجبار علیه ایران و جامعه جهانی نیست. ایالات متحده مبتنی بر یک سیستم مالی و بانکی جهانی است.

وی با اشاره به اینکه تحریم های ایالات متحده به طور ناعادلانه مانع دسترسی ایران به میلیاردها دلار صادرات هیدروکربن شده است ، افزود: عدم دسترسی به این درآمد باعث شده است که کشور من نتواند به دلیل محدودیت های ویروس ، با Covid-19 بهتر مبارزه کند و از مردم با خدمات پزشکی و انگیزه های اقتصادی و اجتماعی محافظت کند. Covid 19. من معتقدم دولت ایالات متحده مسئولیت زیادی در مورد مرگ روزانه 400 ایرانی دارد.

وی گفت: “با وجود همه این چالش های ژئواستراتژیک ، ما در بخش انرژی پیشرفت چشمگیری داشته ایم.” با تکیه بر منابع انسانی داخلی ، فناوری و سرمایه گذاری ، به تولید پایدار یک میلیارد متر مکعب گاز در روز دست یافته ایم. 95 درصد از 80 میلیون نفر کشور به گازهای لوله در خانه های خود دسترسی دارند و صنایع نفت و پتروشیمی در زنجیره تولید پیشرفت های بزرگی در فناوری محلی داشته اند. باید مقاومت کنیم.

زنگنه گفت: پیش بینی بلند مدت تقاضای گاز طبیعی نشان می دهد که تا سال 2050 سهم گاز طبیعی در سبد جهانی از 23 درصد به 28 درصد افزایش می یابد ، اما این نرخ رشد برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تغییر اقلیم ، به ویژه در سه سال گذشته است. آینده کافی نیست. همانطور که قبلاً اشاره کردم ، برای دستیابی به 30٪ سهم در مجمع ، باید روش جدیدی برای نشان دادن ارزش جهانی گاز اعمال شود.

وی گفت: “توسعه و استفاده از فن آوری های دكربونیزاسیون در تولید و انتقال گاز طبیعی و توسعه تولید هیدروژن تمیز یكی از راه های بهبود مصرف گاز در دوره انتقال است.” “من اطمینان دارم که امروز همه شما موافقید که دستیابی به اهداف تأسیس مجمع کشورهای صادر کننده گاز به همکاری ، هماهنگی و سیاست زدایی از بخش انرژی بستگی دارد.

وزیر نفت گفت: دبیرخانه با استفاده از دیپلماسی فعال ، تهیه گزارش های تحلیلی درباره بازار گاز و چشم انداز بلند مدت گاز ، فرصت ارزشمندی را برای نمایندگی مجمع ایجاد کرده است. ما باید تلاش کنیم مجمع کشورهای صادر کننده گاز مرجع معتبری برای کارشناسان گاز در جهان باشیم.

آینده درخشان گاز نسبت به سایر سوخت های فسیلی است

به گفته وزارت نفت ، یوری سانتورین ، دبیرکل GECF در این نشست گفت که گاز طبیعی با داشتن سهم پیش بینی شده گاز طبیعی در سبد انرژی جهانی از 23٪ فعلی در سال 2050 به 28٪ ، آینده روشن تری نسبت به سایر سوخت های فسیلی دارد.

وی گفت: “پیش بینی می شود گاز طبیعی آینده درخشان تری نسبت به سایر سوخت های فسیلی داشته باشد. پیش بینی می شود سهم گاز طبیعی در سبد انرژی جهانی از 23٪ فعلی در سال 2050 به 2050 افزایش یابد.” کرون به 28٪ برسید.

دبیرکل GCIF ، انجمن کشورهای صادرکننده گاز اکنون به جایگاه خود در بازار انرژی رسیده است و استناد به تجزیه و تحلیل آن سازمانهایی مانند انجمن بین المللی انرژی (IEF) ، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و سایر نهادهای بین المللی است.

عبدالمجید عطار وزیر انرژی الجزایر نیز در این نشست گفت: “قیمت گاز در طی سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کروناب در حال کاهش است و این ویروس بسیاری از فعالیت های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است.”

وی گفت: “بازگشت به قبل از شیوع ویروس کرونا بسیار دشوار است و قبل از شیوع ویروس فاصله زیادی وجود دارد.”

عطار افزود: GCIF نقش مهمی در بازار گاز طبیعی دارد و سازمان های بین المللی این موضوع را تشخیص می دهند.

بیست و دومین نشست سالانه وزیران مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GECIF) عصر امروز (پنجشنبه ، 13 نوامبر) به ریاست عبدالمجید عطار وزیر انرژی الجزایر از طریق کنفرانس ویدیویی آغاز به کار کرد. وزرای نفت و انرژی GECF در مورد موضوعات مربوط به صنعت گاز و زمینه های مرتبط ، از جمله ژئوپلیتیک ، اقتصاد و پایداری انرژی و همچنین رشد عضویت ، بودجه سالانه ، جایزه جدید GECIF و ششمین اجلاس GECIF 2021 بحث خواهند کرد. انجام می دهند.

علاوه بر بررسی نشریات GCIF ، گزارش کوتاه مدت سالانه بازار گاز و چشم انداز جهانی گاز برای سال 2050 ، بولتن آماری سالانه در این جلسه ارائه می شود.

الجزایر ، بولیوی ، مصر ، گینه استوایی ، جمهوری اسلامی ایران ، لیبی ، نیجریه ، قطر ، روسیه ، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا 11 عضو اصلی JIC و آنگولا ، جمهوری آذربایجان ، عراق ، قزاقستان ، مالزی ، نروژ ، عمان ، امارات و پرو عضو ناظر مجمع کشورهای صادر کننده گاز است.

کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز 46٪ از تولید گاز جهان ، 72٪ از ذخایر گاز جهان ، 55٪ از انتقال گاز خط لوله و 61٪ از تجارت گاز مایع (LNG) را تشکیل می دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا