فرهنگ و هنر

زبان فارسی به یک طرح کلی نیاز دارد

اسماعیل آذر معتقد است برای بهبود وضعیت زبان فارسی باید برنامه ای کلی تعریف شود و در عین حال از مضر بودن مدیریت چندگانه در این حوزه می گوید.

این محقق و مدرس دانشگاه در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز، اظهار کرد: باید برای همه کارهایمان از جمله زبان فارسی برنامه داشته باشیم. ما باید بدانیم که می خواهیم چه کار کنیم، کجا هستیم و به کجا می رویم؟ برای بازیابی و ارتقای جایگاه زبان فارسی چه طرح ها، پروژه ها و کارهایی باید انجام شود. ابتدا باید یک خط بکشید و بکشید و بدانید که ما در این خط کجا هستیم و کجا می خواهیم به این خط برسیم؟

وی افزود: ما نیز باید بدانیم که چگونه قرار است این راه را طی کنیم. اگر آن خط کشیده نشود و برنامه ای کلی برای ارتقای جایگاه زبان فارسی تعریف نشود، تلاش های صورت گرفته نتیجه مشخصی نخواهد داشت.

اسماعیل آذر در عین حال گفت: از نظر حقوقی مسئول زبان فارسی اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. البته این را هم بگویم که وزیر فعلی توجه ویژه ای به زبان فارسی دارد اما پیشنهاد من برای کل کشور است. همه در آن زمینه کاری انجام می دهند، اما مسیر مشخصی ندارند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال فرهنگیان از کشور ما به کشورهای دیگر اعزام می شوند. آیا این افراد تخصص لازم را دارند؟ آیا آنها زبان فارسی را می دانند؟ آیا آنها زبان کشور مقصد را می دانند؟ آیا حداقل یک یا دو زبان بلدند؟ آیا در زمینه فرهنگ تحصیل کرده اند؟ آیا برنامه ای برای آن دارید؟ دارند می روند، چه کار می کنند؟ آنها اغلب در روزها یا مناسبت های خاص اقداماتی را انجام می دهند. آنها هرگز برنامه ای کلی ندارند. معمولا هیچ برنامه ای برای افرادی که از طرف وزارت علوم اعزام می شوند برای آموزش زبان فارسی وجود ندارد. آنها نمی دانند فرد قبلی که در همان کشور بوده تا کجا پیش رفته است یا برای شروع همان مسیر چه کرده اند. یک مرد اعزام می شود و بسته به اینکه به کدام کشور برود، می رود و برمی گردد و هیچ اتفاقی نمی افتد.

آذر همچنین تصریح کرد: اگر این افراد اعزام نشوند و دولت هزینه این کار را نپردازد، هیچ اتفاقی نمی افتد. فقط محاسبه او به مشکلات دیگر کمک می کند و شاید بتواند گره های دیگر را باز کند.

وی سپس با بیان اینکه مدیران فارسی زبان را از بین افرادی که تخصص کامل دارند انتخاب کنیم، گفت: حداقل باید شناخته شوند. بنابراین سیستم کلی این کار باید تایید و اصلاح شود. باید از داوران خواسته شود تا وظایف خاصی را در طول ماموریت خود انجام دهند و دپارتمان باید کار آنها را بررسی کند و مشکلات آنها را به آنها یادآوری کند و نکات مثبت و منفی آنها را خلاصه کند. همه این موارد باید برنامه ریزی شود.

اسماعیل آذر در ادامه اظهار داشت: من برای ارزیابی مدیران در جایی ننشستم. من طوری صحبت می کنم که اگر نباشد، کم و بیش همه از دست می روند.

وی در پایان با بیان اینکه باید یک رشته دانشگاهی از معلمان درجه یک و مجرب زبان فارسی بسازیم، گفت: این رشته دانشگاهی زبان فارسی باید نقشه راهی را طراحی کند تا دیگران بر اساس آن ادامه دهند. زیرا مدیریت بیشتر می تواند ضرر داشته باشد. چون موسسات زحمت می کشند اما هیچ وقت نمی بینید که نقشه راه را دنبال کنند و اداره فعالیت های آنها را بررسی و نقاط ضعف آنها را اصلاح می کند تا به هدف مورد نظر برسند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا