عمومی

زلزله فیروزکوه بر روی گسل های تهران تاثیری ندارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین؛ گروه استان ها: مهدی زارع ، زلزله شناس ، نام و چهره شناخته شده ای در بین رسانه ها و مردم کشورمان دارد.

وی از سال 1991 با انستیتوی زلزله شناسی و مهندسی لرزه نگاری کشورمان شروع به کار کرد و اکنون نام وی مربوط به زمین لرزه است. افرادی هستند که می خواهند درباره آنچه اتفاق افتاده است اطلاعات بیشتری کسب کنند.

به دلیل وقوع 18 زمین لرزه در نزدیکی فیروزکوه در روز یکشنبه ، 13 تیر و نزدیکی تهران ، با او صحبت کردیم و از او درمورد وضعیت فعلی آب و هوای شورش های پایتخت سؤال کردیم.

* زمین لرزه های یکشنبه فیروزکوه با گناه مشهور ماشا چه ارتباطی دارند؟

زمین لرزه امروز با گسل ماشا ربطی به آن زمین لرزه ها ندارد تکان دادن اشتباه فیروزکوه را بخورید.

البته فیروزکوه مقصر خطاست ماشا این شهر در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه قرار دارد و در واقع ادامه شرقی گسل است ماشا خطای فیروزکوه رخ می دهد ، این منطقه تلاقی گسل های فیروزکوه و ماشا و زمین لرزه اغلب در این منطقه و از نظر خرابی اتفاق می افتد مشا تا زمان وقوع زمین لرزه به بزرگی 19 مه بود و بزرگترین زمین لرزه امروز با بزرگی 4 بود. اما این دو آشفتگی متوالی بودند ، از این نظر قابل توجه هستند زیرا با حرکت یکی از گسل ها می تواند باعث حرکت و تغییر گسل شود.

در هر صورت ، تا زمانی که زمین لرزه ها به اندازه زمین لرزه های امروز باشد ، معمولاً خسارت زیادی وارد نمی کنند مگر اینکه یک اتفاق بزرگ در جاده رخ دهد ، که احتمالاً اتفاق می افتد ، زیرا خرابی فیروزکوه باعث خرابی می شود. ماشا زمین لرزه هایی به بزرگی 6 تا 7.5 نیز در این منطقه امکان پذیر است.

روز یکشنبه زلزله ای شدید در ساعت 5:15 دقیقه بعد از ظهر و دیگری ساعت 11:49 بامداد رخ داد و هر دو زمین لرزه در 50 کیلومتری شرق دماوندا و 100 کیلومتری رخ داده است. در شرق تهران بود.

* آیا می توانید از گناه فیروزکوه برای ما بگویید؟

بله ، گسل فیروزکوه حدود 170 کیلومتر طول دارد ، از جنوب فیروزکوه شروع می شود و از وسط کوه البرز امتداد می یابد و به شهرهای دامغان در استان سمنان و بهشهر در استان مازندران می رسد.

* گناه فیروزکوه یا زمین لرزه های فیروزکوه و اطراف آن به طور کلی تهران را تحت تأثیر قرار داده است؟

این زمین لرزه های یکشنبه تهران را تحت تأثیر قرار نداده است ، اما اگر زلزله ای بزرگتر از شش ریشتر رخ داده یا به هفت ریشتر برسد ، می تواند بر روی ساختمان های بلند تهران تأثیر بگذارد ، زیرا زلزله های شدید در مسافت های طولانی بر ساختمان های بلند تأثیر می گذارد.

البته زمین لرزه های بزرگتر از شش ریشتر گسل های فیروزکوه در مناطق مرکزی و پایین شهر و همچنین در شمال تهران و محلات داروس و الاحیه و مناطقی با خاک سست و نرم تأثیر می گذارد.

در مناطق دیگر شهرهای فیروزکوه ، دماوند ، سمنان ، گرمسار ، ایوانکی و سرخه این زمین لرزه بیش از تهران را تحت تأثیر قرار داد.

اما اگر وقوع زمین لرزه ها به بزرگی 5 یا کمتر ادامه داشته باشد ، آنها اثر ویران کننده ای نخواهند داشت ، همانطور که گزارش های مربوط به زلزله امروز در فیروزکوه نشان می دهد که ما ویران نشده ایم.

* آیا احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ در فیروزکوه وجود دارد؟

بله ، احتمال وقوع زمین لرزه بزرگتر برای فیروزکوه وجود دارد ، دقیقاً مثل امروز زمین لرزه هایی به بزرگی 2 و 3.6 وجود داشته است و بعد ما شاهد یک زمین لرزه بزرگتر بودیم و دقیقاً مثل این که امروز صبح یک زمین لرزه بزرگتر اتفاق افتاد. ه، احتمال وقوع زلزله بزرگتر وجود دارد.

نمی توان گفت پس از زلزله کوچک زلزله بزرگی رخ نمی دهد.

س: سوال دیگر در مورد زلزله در دماوندا و خرابی زلزله ماشا که تهران را لرزاند. حال بعد از گذشت دو ماه و نبود زمین لرزه دیگر ، می توان امیدوار بود که دیگر زمین لرزه ها اتفاق نیفتد؟

باید به زلزله توجه کنیم مشا حداقل برای 10 سال گذشته ، ما هر سال یک سری زمین لرزه در آن تیپ داشته ایم و خوشبختانه همه با شکوه کمتر از پنج زمین لرزه وجود داشت و مانند امسال زلزله داشتیم. همچنین زمین لرزه ای به بزرگی 7 را نشان می دهد.

البته زمین لرزه های یکشنبه فیروزکوه و تحرک گسل های فیروزکوه بر خطاهای تهران تاثیری ندارد.

دکمه بازگشت به بالا