عمومی

زنگ خطر افزایش مصرف گاز با سرد شدن هوا

طبق گزارش وزارت نفت ایران ، در اولین روز زمستان امسال میزان گاز تزریق شده به شبکه خط لوله ملی 810 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.8 درصد افزایش داشته است.

“محمدرضا جولایی” ، مدیر حمل و نقل شرکت ملی گاز ایران ، گزارش داد که مصرف روزانه گاز در سراسر کشور در اولین روز زمستان امسال (24 ساعت گذشته) نسبت به مدت مشابه سال گذشته 55 میلیون متر مکعب افزایش یافته و به 740 میلیون متر مکعب رسیده است.

وی در مورد افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور گفت: سهم صنعت داخلی ، تجاری و ناچیز از این مقدار 565 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد بیشتر است.

تیر ادامه داد: مصرف صنایع اصلی 120 میلیون متر مکعب و نیروگاه 55 میلیون متر مکعب است و گازرسانی نیروگاه های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف خانوار است.

به گفته جولایی ، عمده مصرف گاز طبیعی هم اکنون در استان های شمالی کشور از جمله گلستان ، مازندران و گیلان ، خراسان شمالی ، آذربایجان غربی و تهران است و این استان ها مصرف گاز طبیعی در کشور را به خود اختصاص داده اند.

مصرف گاز طبیعی در اولین روز زمستان سال گذشته بالغ بر 685 میلیون متر مکعب بود ، اگرچه افزایش تعداد مشترکان گاز بر این روند رو به رشد تأثیرگذار بود ، اما به گفته کارشناسان ، مصرف گاز نباید آنچنان افزایش یابد.

به گفته مقامات کشور ، منابع تولید گاز محدود است و ما بیش از یک پارک جنوبی نداریم ، بنابراین با شروع زمستان و کاهش قابل توجه دمای هوا ، به ویژه در شهرهای کوهستانی و روستاها ، افراد بیشتری نیاز به توجه بیشتری برای صرفه جویی در مصرف انرژی پاک دارند.

با این وجود ، در حال حاضر گازرسانی مشترکان در کشور پایدار است ، اما همه مصرف کنندگان باید نکات ایمنی را رعایت کرده و در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی کنند تا زمستان امسال بدون قطعی گاز در هر شهر یا شهری عبور کند. شرکت ملی گاز ایران همچنین اعلام کرد که اگر مشترکان گاز 10 تا 15 درصد در مصرف صرفه جویی کنند ، این مجموعه اهداف پایدار تأمین گاز خود را محقق خواهد کرد.

در همین حال ، شرکت ملی گاز ایران به مشترکان خانگی توصیه می کند برای کنترل مصرف گاز کشور و دستیابی به تعادل ، درجه حرارت را 2 درجه کاهش دهند.

این امر ، همراه با پایداری شبکه گاز ، مانع از دست دادن ثروت ملی می شود و به ایران اجازه می دهد تا به راحتی به تعهدات صادراتی خود پایبند باشد.

همچنین میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها و صنایع را افزایش می دهد ، که می تواند به کاهش آلودگی هوا ، به ویژه در زمستان کمک کند.

دکمه بازگشت به بالا