علمی و پزشکی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از عوارض شایع افراد فعال جنسی، نداشتن زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت مسری و انتقال سریع HPV، شما می توانید در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر مقاربت ایمن، باید قبل از آمیزش، علیه HPV یا زگیل تناسلی نیز واکسینه شوید. در ادامه با این عارضه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که حامل ویروس HPV است تماس پیدا می کند، دچار زگیل تناسلی می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما ممکن است هیچ علامتی مشاهده نکنید.

حتی اگر از کاندوم استفاده کنید یا با دخول رابطه جنسی نداشته باشید، ممکن است به زگیل مبتلا شوید. زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها می توانند بسیار کوچک، رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس صاف یا کمی محدب به نظر برسد.

آویزها می توانند به صورت دسته ای زگیل یا فقط زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی منبسط یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر زگیل تناسلی را مشاهده نکنید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

زگیل تناسلی همچنین می تواند روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه در مردان و زنان باید با متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی مشورت شود تا از وجود این زگیل ها اطمینان حاصل شود. زیرا در برخی موارد این توده ها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری نوک پستان با ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تشخیص نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسان تر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

مقاله کامل زگیل تناسلی در مردان و زنان، علت، نحوه انتقال و تشخیص در لینک مربوطه قابل مشاهده است.

واژن و رحم را نیز می توان با دستگاه معاینه کرد و یا تست پاپ انجام داد و در صورت مشکوک بودن نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فرد فعال از نظر جنسی در معرض خطر HPV است. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها چندین شریک جنسی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها همچنین سایر عفونت های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست باقی بماند. یعنی می توانید چندین بار در زندگی خود دچار این عارضه شوید.

بنابراین، اگر می خواهید از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم خود بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود به ظاهر زگیل ها و محل آنها بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از روش های درمان این عارضه به شرح زیر است:

گریس یا محلول

می توانید طبق تجویز پزشک از برخی داروهای موضعی برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کنید. البته این داروها معمولا روش قطعی برای برداشتن آویز زگیل تناسلی نیستند و فقط برای آویزهای کوچک و خفیف استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر برای زگیل تناسلی

برای از بین بردن این بیماری ها می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان درمان نهایی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم تابش بر روی آویزها، بافت های نوک پستان از بین رفته و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شوند.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز کاربرد دارد و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

کریو، فریز یا منجمد کنید

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد تا نوک سینه ها را منجمد کند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی آویزها، نوک سینه ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی به روش الکتروکوتر از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها با بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک جلسه آپاندیس برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار نوک تیز که شبیه سوزن است، بافت نوک پستان با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین می توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین ممکن است عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

* گزارش آگهی

دکمه بازگشت به بالا