فرهنگ و هنر

زیارت صندوق ذخیره انسان برای آدم شدن است

مجله تفریحی زیباروز/قم حضرت معصومه (س) فرمودند: زیارت، صندوق ذخیره انسان است که انسان شود، انسان بماند و انسان بمیرد.

آیت الله سید محمد سعیدی 13 شهریور در جلسه هماهنگی دست اندرکاران حرم حضرت معصومه (س) که در تالار امام خامنه ای حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، با بیان اینکه عمر در زیارت می گذرد. امام حسین علیه السلام می فرمایند: یک معنای این سنت این است که این زمان به عمر انسان اضافه می شود و معنای دیگر این است که این روزها در روز قیامت مورد سؤال قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: امام صادق (علیه السلام) فرمودند اگر خداوند بخواهد به کسی خیر بدهد، عشق به امام حسین (علیه السلام) و عشق زیارت او را در دل او قرار می دهد و اگر کسی سابقه خوبی نداشته باشد و بد باشد. در دلشان بغض دارد امام حسین علیه السلام زیارتشان را می گذارد.

وی با بیان اینکه زیارت ذخایر انسان یعنی انسان شدن، انسان ماندن و مردن است، گفت: امام صادق علیه السلام فرمودند هیچکس نمی خواهد زائر امام حسین علیه السلام و همچنین امام باشد. رضا علیه السلام در روز قیامت فرمود کسى که قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند مانند کسى است که خدا را بر عرش زیارت کند.

وی با بیان اینکه امام صادق(ع) فرمودند هرکس می خواهد با امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) همسایه شود، زیارت امام حسین(ع) را ترک نکند، افزود: رحمتلی حاجی نوری، استاد شیخ عباس قمی می‌گوید: «و از زیارت‌های مستحب، زیارت اباعبدالله علیه‌السلام ثواب خاصی دارد، اما کمک به مردم و خدمت به مستمندان ثواب بیشتری از زیارت امام حسین علیه‌السلام دارد. ) و پیروان راهپیمایی اربعین هر دو ثواب را دریافت می کنند.

سعیدی با اشاره به اینکه اباعبدالله(ع) زمین کربلا را به محض ورود به کربلا از صاحبانش خرید، گفت: امام حسین(ع) پس از خرید زمین کربلا را به صاحبانش برگرداند و حکم کرد که مردم کربلا را بفرستند او را بر سر قبر ببرند و هر که سه روز او را میهمان زیارت کنند رفتار کنند.

وی در توصیه به خادمان موکب بر اطاعت از مدیر و مشورت در انجام کارها تاکید کرد و گفت: همانطور که اهل بیت (علیهم السلام) بودند، شما نیز در خدمت به زائران و مردم ورودی سخاوتمند باشید. باید با موکب با وقار رفتار شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا