اقتصادی

ساخت ظروف و وسایل استیل آشپزخانه

آیا به دنبال استفاده از وسایل استیل در آشپزخانه خود هستید؟ به نظر می‌رسد که دوباره استفاده از ظروف استیل در آشپزخانه، موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیا به دنبال استفاده از وسایل استیل در آشپزخانه خود هستید؟ به نظر می‌رسد که دوباره استفاده از ظروف استیل در آشپزخانه، موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. هرچند که درگذشته بیشتر از ظروف سرامیکی و ملامین جهت صرف غذا استفاده می‌شد، اما همواره استفاده از ظروف استیل، جذابیت زیادی داشته است. ورق استیل ضدزنگ کاربردهای گسترده‌ای در وسایلی همچون لیوان، بشقاب، قابلمه و تابه داشته است و تا مدت‌ها، به‌عنوان پر تقاضاترین و مطلوب‌ترین جنس برای ظروف آشپزخانه، مطرح بوده است. البته ورق‌های استیل در صنایع غذایی نیز کاربرد گسترده‌ای دارند که در این مقاله به بررسی این موضوع، می‌پردازیم.

استفاده از ورق استیل در ظروف آشپزخانه
دلایل استفاده از ورق استیل در ظروف آشپزخانه
استفاده از ورق استیل ضدزنگ، مزایای گسترده‌ای برای ظروف آشپزخانه دارد. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:
شستشوی ساده ظروف استیل
می‌توان ظروف استیل را به‌سادگی شست و تمیز کرد. می‌توان بشقاب‌ها، کاسه‌ها و کارد و چنگال را به‌سادگی با آب و مایع ظرف‌شویی، شست. این مزیت، برای دانش آموزان، خانواده‌های دارای فرزند نوجوان و افراد دیگر، بسیار مطلوب است. حتی اگر ظرف از دستان شما لیز بخورد، نمی‌شکند. در مورد لوازم استیل که جهت پخت‌وپز استفاده می‌شوند، استفاده از آب گرم با مایع ظرف‌شویی موجب می‌شود تا هیچ اثری از مواد غذایی بر روی ظروف باقی نماند. نگران جنس اسکاچ ظرف‌شویی نباشید، زیرا می‌توانید از اسکاچ‌های پلاستیکی، اسفنجی یا الیاف سخت جهت تمیز کردن وسایل استیل خود استفاده کنید.
عمر بیشتر وسایل استیل ضدزنگ
 ظروف استیل ضدزنگ، بسیار بادوام هستند و به‌سختی می‌شکنند. همچنین این ظروف دچار پوسیدگی یا زنگ زدن نمی‌شوند. بنابراین، اگر قصد خرید یک ظرف یا وسایل استیل را دارید، مطمئن باشید که تا می‌توانید از آن، تا چندین سال یا حتی چند دهه استفاده کنید.
تحمل دمای بالا با ظروف استیل
 آیا تابه‌حال ترک خوردن یک کاسه شیشه‌ای یا یک ظرف سرامیکی را که تحت تأثیر دمای بالا قرار گرفته‌اند، دیده‌اید؟ بسیاری تصور می‌کنند که ظروف شیشه‌ای و سرامیکی در آشپزخانه، توانایی تحمل دمای زیاد را دارند، اما تغییر ناگهانی دما می‌تواند سبب خرابی آن‌ها شود. در طرف مقابل، فولاد ضدزنگ توانایی مقاومت در برابر دمای زیاد و کم را بدون هیچ مشکلی دارد. شما می‌توانید از این ظروف جهت نگهداری مواد غذایی در فریزر استفاده کنید و سپس هنگام استفاده، این ظرف را به‌طور مستقیم بر روی گاز قرار دهید.
مقرون‌به‌صرفه بودن وسایل استیل
ظروف استیل، صرفه اقتصادی بالایی دارند. البته، ظروف استیل ضدزنگ تنوع زیادی دارند و به همین دلیل، قیمت متفاوتی دارند. اما درعین‌حال، ظروف استیل با توجه به کاربردهای گسترده آن‌ها، در مقایسه با ظروف استیل یا شیشه‌ای، مقرون‌به‌صرفه هستند. همچنین این ظروف دوام بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌های مشابه دارد و شما نیازی به خرید مجدد ظروف و وسایل آشپزخانه نخواهید داشت.
کاربرد ورق‌های استیل در صنایع غذایی
کاربرد ورق‌های استیل در صنایع غذایی
ورق‌های استیل به‌صورت گسترده در صنایع تولید و فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی در بخش‌های مختلف اعم از تولید، نگهداری و حمل‌ونقل و همچنین آماده‌سازی محصولات استفاده می‌شوند. با توجه به نوع فولاد ضدزنگ مصرفی، ورق های استیل در صنایع غذایی، کاربرد قابل‌توجهی دارند.
بیشتر کانتینرها، لوله‌ها و تجهیزات تولید مواد غذایی، از جنس استیل ضدزنگ هستند، به‌نحوی‌که از ورق‌های استیل ضدزنگ 304 و 316 در تولید این تجهیزات، استفاده می‌شود. بیشتر ورق‌های استیل ضدزنگی که در صنایع غذایی استفاده می‌شوند، حاوی %18-%16 کرومیوم هستند. این عنصر مقاومت خوبی در برابر خوردگی و به‌ویژه در صنایع غذایی دارد.
همچنین از گرید های آستنیتی بیشتر در وسایل و لوازم آشپزخانه استفاده می‌شود. گرید های آستنیتی آلیاژی جهت نگهداری و حمل‌ونقل مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می‌شوند. ورق‌های حاوی مولیبدنیوم، مقاومت زیادی در برابر نمک موجود در مواد غذایی دارد.
مسئله خوردگی ورق‌های استیل در صنایع غذایی
اگر رده ورق استیل ضدزنگ به‌درستی و برحسب کاربرد آن در بخش مشخصی از صنایع غذایی استفاده شود، خوردگی چندان تأثیرگذار نخواهد بود. درواقع، انتخاب فلزات و آلیاژهای مورداستفاده در صنایع غذایی، اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخاب گرید مناسب ورق‌های استیل ضدزنگ، سبب افزایش قابل‌توجه عمر مفید تجهیزات و به تبع آن، کاهش هزینه کل چرخه عمر می‌شود. بیش از 150 نوع گرید ورق استیل ضدزنگ وجود دارد. هر رده دارای مشخصات خاص خود است و تصمیم‌گیری جهت انتخاب رده مناسب، طبق کاربرد و مطلوب بودن آن گرید برای یک محیط خاص صورت می‌گیرد.
 البته پرداخت سطحی و وضعیت رویه ورق نیز اهمیت زیادی در استفاده هر چه‌بهتر از ورق‌های استیل دارد. سطوح صاف نه‌تنها موجب افزایش پاک‌کنندگی مناسب می‌شوند، بلکه ریسک خوردگی را کاهش می‌دهند.
نگهداری تجهیزات تولید مواد غذایی استیل
نگهداری تجهیزات تولید مواد غذایی
تجهیزات تولید مواد غذایی که از جنس استیل ضدزنگ هستند، غالباً دارای واشر یا اجزاء دیگری هستند که قابلیت جذب یا نگهداری مایعات را دارند. جداسازی قطعات تجهیزات در بازه‌های زمانی مشخص جهت پاک‌سازی کامل آن‌ها، ضروری است. اگر تجهیزات جداشده دارای نشانه‌ای از خوردگی باشند (خوردگی و شکاف)، در این صورت پاک‌سازی سطوح خورده شده ضروری است.
کلام آخر
ورق‌های استیل در صنایع غذایی و همچنین در ساخت ظروف و وسایل آشپزخانه، کاربرد قابل‌توجهی دارند. مزایای فراوان این ورق‌ها در لوازم آشپزخانه سبب شده است تا ظروف استیل جذابیت بیشتری نسبت به نمونه‌های دیگر داشته باشد. همچنین قابلیت‌های گسترده ورق‌های استیل در صنایع غذایی، موجب استفاده فراگیر از این ورق‌ها در بخش‌های مختلف اعم از حمل‌ونقل، نگهداری، تولید، ذخیره‌سازی، آماده‌سازی و عرضه انواع مواد غذایی و نوشیدنی شده است. البته مسئله مهم، انتخاب گرید مناسب ورق استیل جهت استفاده بهینه از آن‌ها است. حتماً باید به نوع ورق استیل و خصوصیات فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده آن و همچنین امکان استفاده از آن‌ها در هر یک از بخش‌های مختلف صنایع غذایی، توجه ویژه‌ای داشت. این موضوع، به‌تفصیل در این مقاله بررسی شد.

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا