عمومی

سال به شهرت رسیدن – مجله تفریحی زیباروز

سال 1400 را باید سال جهانی شدن بوشهر مهاجم تیم ملی ایران دانست. امسال اتفاقی افتاد که مهدی طارمی به عنوان ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، ویژه نامه نوروز شرق وی با نگاهی به دستاوردهای ارزشمند مهدی طارمی در سال 1400 نوشت: سال 1400 را باید یکی از بهترین سال های مهدی طارمی در ورزش دانست. امسال او از مرزهای جدیدی عبور کرد و بیشتر و بیشتر در فوتبال جهان حضور پیدا کرد. سال 1400 را باید سال جهانی شدن این بوشهر فاتح دانست. امسال اتفاقی افتاد که مهدی طارمی به عنوان ستاره بین المللی در بین بزرگان جهان معرفی شد.

مهدی طارمی پس از درخشش در ریو آوه در تابستان 1399 به تیم پرتغالی پورتو پیوست. چند هفته طول کشید تا او ارزش خود را در تیم جدید ثابت کند. سرمربی بندری در هفته های اول روی طارمی حساب چندانی نداشت. مهاجم ایرانی اما از این فرصت نهایت استفاده را کرد و از هفته هشتم لیگ پرتغال خود را به ترکیب اصلی پورتو تحمیل کرد. همه چیز برای طارمی در نظر گرفته شده بود. فصل گذشته او باز هم بهترین گلزن لیگ پرتغال بود. در لیگ قهرمانان اما شرایط برای مهدی متفاوت بود. سرجیو کونسیچ سرمربی پورتا در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا چندان از مهاجم ایرانی تیمش استفاده نکرد. سال 1399 اما با اتفاقی عجیب برای طارمی به پایان رسید. پورتو در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف تیم قدرتمند یوونتوس رفت. گل طارمی در دیدار دو تیم در فوتبال اروپا نامی برای خود دست و پا کرد. در عوض، اتفاق عجیبی رخ داد. دو دقیقه بعد دو کارت زرد گرفت و اخراج شد. پورتو البته در آن دیدار موفق شد از سد یوونتوس عبور کند تا طارمی سال 1399 را با تلخی به پایان نرساند.

شعبده بازی در اسپانیا

فروردین 1400 برای مهدی طارمی به ماهی فراموش نشدنی تبدیل شد. همه چیز به بازگشت چلسی-پورت در لیگ قهرمانان بازمی گردد. پورتو پس از انتقال به یوونتوس، چلسی را مقابل خود دید. دیدار دو تیم با برتری دو تیم چلسی به پایان رسید. دیداری که طارمی به دلیل فقر از دست داد. در 24 آوریل در سویا، اسپانیا، 1400 بازی برگشت بین دو تیم در زمین بی طرف برگزار شد. اژدهای پرتغالی با شکست در بازی امید چندانی به صعود نداشت. درست است که این دیدار موفقیت چشمگیری برای پورتو به همراه نداشت اما در آخرین ثانیه های بازی یکی از ماندگارترین صحنه های ورزشی مهدی طارمی رقم خورد. مهاجم ایرانی پورتا در دقیقه 90 + 4 با قیچی گل پیروزی را به ثمر رساند، یک بازگشت زیبا، یک گل برد؛ گلی که البته برای صعود به پورتو کافی نبود، اما طارمی برای رسیدن به شهرت فراتر از استقبال کافی بود. این گل زیبا بارها و بارها پخش شده است. این گل دیدنی پس از قهرمانی چلسی در اروپا ارزش بیشتری پیدا کرد. قیچی طارمی سرانجام بهترین گل فصل 2021-2020 اروپا شد و در جمع سه نامزد نهایی گل سال فیفا قرار گرفت. طارمی با این گل به چهره برجسته تری تبدیل شده است. البته درخشش او در پیراهن پورتو به آن گل محدود نشد. او یکی دیگر از بازیکنان مهم پورتو و فصل 2021-2020 بود. او با 16 گل و 18 پاس گل به پایان رسید.

در یک مرحله، پوشش

درخشش مهدی در دومین فصل حضورش در پورتو تکرار شد. او همچنین یکی از بهترین مهاجمان لیگ پرتغال در فصل 2021-2022 است و هر از چند گاهی خبر انتقال او به تیمی بزرگتر به گوش می رسد. طارمی پس از گلزنی برای یوونتوس و چلسی موفق شد برای لیورپول گلزنی کند تا نشان دهد چگونه گلزنی برای تیم های بزرگ اروپایی را بلد است. اکثر هواداران حرفه ای فوتبال دنیا می دانند که پورتو یک مهاجم ایرانی به نام مهدی طارمی دارد. مهدی می توانست دهه 1400 را با یک دستاورد ابدی به پایان برساند. گل طارمی به چلسی به همراه گل های پاتریک شی اسکاتلند مهاجم تیم ملی چک در یورو 2020 و گل آرسنال تاتنهام مقابل آرسنال در لیگ انگلیس سه نامزد نهایی جایزه پوشک بودند. جایزه پوشکاش به زیباترین گل سال تعلق دارد. طارمی البته این جایزه ارزشمند را کسب نکرد، با این حال حضور او در جمع سه فینالیست شایستگی های زیادی برای مهاجم ایرانی پورتو به همراه داشت. گل ها و پاس گل های مهدی در لیگ پرتغال ادامه دارد. او در سال 2021 بهترین رکورد را در این زمینه در بین تمامی بازیکنان لیگ پرتغال به ثبت رساند. مهاجم 29 ساله پورتو می تواند به همین روند ادامه دهد و حتی به بازی در تیم های بزرگتر فکر کند. البته اگر چند سال جوانتر بود، برخی از تیم های ثروتمند اروپایی قبلاً برای او فرش قرمز پهن کرده بودند. با این حال همچنان می‌توان به آینده روشن‌تری برای شماره 9 ایران خوش‌بین بود.

ایجاد تاریخ در نمایندگی

یکی دیگر از برگ های زرین مهدی طارمی در سال 1400 عملکرد درخشان او در پیراهن تیم ملی ایران بود. تیم ملی با شرایط سختی وارد سال 1400 شد. ایران با هدایت مارک ویلموتس بلژیکی مقابل عراق و بحرین شکست خورد و در آستانه صعود به جام جهانی قرار گرفت. مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر پس از چند بار تاخیر به دلیل تاج به بحرین منتقل شد. به گزارش جدول، ایران میزبان دیدار با بحرین و عراق بود. تیم ملی ماموریت سختی را در پیش داشت اما طارمی مانند یک ستاره درخشید. ایران در هر چهار بازی پیروز شد و با غلبه بر دو رقیب قدرتمند خود بحرین و عراق به مرحله سوم مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا راه یافت. کابوس حذف از جام جهانی به پایان رسید. ایران در دور بعد با کره جنوبی، عراق، لبنان، امارات و سوریه همگروه بود و در پایان بازی هفتم موفق شد صعود را جشن بگیرد. اولین صعود تاریخ

طارمی نیز در این صعود بی دردسر که تاریخ ساز است، نقش بسزایی داشته است. گل های سه امتیازی او مقابل امارات (سفر برگشت) و پاس گل های او باعث شد تا بسیاری از کارشناسان طارمی را مهم ترین چهره در مسیر صعود قدرتمند ایران به جام جهانی 2022 بدانند. طارمی در روز صعود ایران به جام جهانی تک گل ایران را برای عراق نیز به ثمر رساند. او اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شد که در دو روز صعود ایران به جام جهانی موفق به گلزنی شد. مهاجم بوشهری همچنین یکی از دو گل ایران را در پیروزی 2 بر صفر ایران مقابل ازبکستان در جام جهانی 2018 در فوتبال ایران به ثمر رساند. مهدی در سال 1400 موفق ترین لژیونر ایرانی در اروپا و یکی از تاثیرگذارترین چهره های صعود تاریخی ایران به جام جهانی بود. سال 1400 نیز سال جهانی شدن مهدی طارمی بود. در این بین گل زیبای او به چلسی نقش مهمی داشت. مهاجم ایرانی را نیز باید یکی از موفق ترین چهره های ورزشی سال دانست.

و حواشی

سال 1400 برای مهدی طارمی سالی بدون حاشیه نبود. مهمترین نکته برای او در این سال، حاشیه اختلاف نظر با دراگان شوچیچ، منتخب این تیم است. طارمی در یکی از دو مصاحبه خود پس از بازی افتتاحیه تیم ملی در بحرین با کنایه از توانایی های اسکوچیچ صحبت کرد. اما تفاوت اصلی در نوامبر 1400 رخ داد. دراگان اسکوچیچ در گفت و گو با روزنامه های کرواسی از توانایی های تاکتیکی بازیکنان ایرانی صحبت کرد. این صحبت ها بدیهی است ابتدا خوب ترجمه نشد و طارمی را به موضع گیری رساند. طارمی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود در واکنش به صحبت های سرمربی تیم ملی گفت: باید بگویم جدا از تکنیک فردی، جنگندگی و…، بازیکنان ایرانی از دانش و تاکتیک فوتبال هم درک بسیار بالایی دارند. اما متاسفانه مشکلات جای دیگری است.» در ادامه گفته شد طارمی تماس‌های دراگان اسکوچیچ، کریم باقری و وحید هاشمیان (دستیاران اسکوچیچ) را بدون پاسخ گذاشت و این اختلاف در نهایت منجر به اخراج طارمی از تیم ملی شد. ایران در هر دو بازی پیروز شد. در غیاب ستاره. طارمی و اسکوچیچ با کمک پدر وسطی چند بازیکن تیم ملی خیلی زود اختلافات خود را کنار گذاشتند. بازگشت طارمی به تیم ملی در دو بازی مقابل عراق و امارات با دو گل همراه بود. پیروزی و صعود.«بازگشتی باشکوه که به همگان ثابت کرد مهدی طارمی را باید یکی از چهره های شاخص ایران دانست. کیپ 1400.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا