عمومی

سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها”

بر اساس پایگاه خبری ،

“عنوان امشب” در اولین برنامه در سال 1400 به فرمایش مقام معظم رهبری درباره شعار سال و بحث “تولید ؛ حمایت ، موانع” اختصاص داشت.

نماینده مجلس و دبیرکل خانه صنعت ، معدن و تجارت در این برنامه وضعیت تولید در سال 99 و نحوه حمایت و رفع موانع تولید داخلی در دهه 1400 را تحلیل کرد.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سال 1400 سومین سالی است که دستور کار سیاست گذاران و مردم از تولیدکنندگان حمایت می کند ، گفت: امسال رهبر معظم انقلاب در تعیین شعار سال “آنها قبلاً تمرکز کرده اند.

“محسن زنگنه” افزود: دو مانع مهم در تولید در کشور وجود دارد و عدم “حمایت” عامل اصلی است.

زنگنه افزود: مقام معظم رهبری با اعطای شعار امسال خواستار پوشش نقاط ضعف سه سال گذشته از سال 95 شده اند. عدم حمایت در زمینه بخشنامه ها و سیاست های تولید از نقاط ضعف ماست. اختصاص 4200 تومانی برای تولید کالاهای اساسی فقط رانت و فساد ایجاد کرد.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشورتی اسلامی به ورود هفت خان رستم به ایجاد مشاغل ، کارگاه های تولید و مجوزها اشاره کرد و آن را عاملی دانست که مانع جهش تولید در سال گذشته شد.

وی کسب پروانه ، رانت و تعارض منافع را از موانع اصلی تولید دانست و افزود: وجود رانت و تعارض منافع از جمله مشکلات و موانع تولید است. در کشور ما 4500 معدن غیرفعال وجود دارد که برخی از آنها فقط دارای مجوز هستند و منتظر ارزش افزوده خود هستند. هیچ اختیاری برای لغو این مجوزها وجود ندارد.

زنگنه گفت: شعار امسال (تولید ؛ حمایت ، محرومیت از حق رای) همان شعار سال 1998 (رونق تولید) و 99 (جهش تولید) است ، با این تفاوت که آنها از رهبری خواستار تقویت حمایت از تولید شدند که یک ضعف سالهای گذشته

وی مشکل اصلی رفع موانع تولید را “تعمیم” عنوان کرد و گفت: به جای تجارت بزرگ ، مسئولان باید در مورد اقدامات عملیاتی و عملی برای حل مشکل تولید بحث کنند تا به نتایج مثبت برسند.

دبیر کل اتاق صنعت ، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه یکی از نیروها در سال گذشته جهش در تولید بود ، افزود: بزرگترین نکته مثبت در جهش تولید سال گذشته ایجاد کمیسیون های ستادی بود.

“سید محمدرضا مرتضوی” نقش تحریم ها را در ایجاد مشکلات در تولید بی تأثیر ندانست و افزود: همچنین در هنگام ایجاد مشکلات در تولید باید تحریم ها و تورم را نیز در نظر گرفت.

مرتضوی اقتصاد دولتی را برای تولید کشور سمی خواند و گفت: مهمترین مانع تولید کشور دخالت بیش از حد دولت در اقتصاد کشور است. بی نظمی در درآمد و هزینه ها و بی انضباطی از عمده ترین مشکلات اقتصاد ایران است.

وی خواستار افزایش قدرت دفاعی و دیپلماتیک برای حمایت از اقتصاد و حفظ استقلال کشور شد.

دبیر کل اتاق صنعت ، معدن و تجارت ایران گفت: مهمترین مسئله در رشد تولید نقش مردم ، اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است. قدرت اقتصادی با حضور مردم و تعاملات اقتصادی افزایش می یابد.

مرتضوی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی یک شبه حل نمی شود ، افزود: این اشتباه برای کسانی است که فکر می کنند مشکلات اقتصادی طی یک یا دو سال حل می شود.

معاون برنامه ریزی و برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت در پیوند ویدیویی گفت: بهتر است از کلی گویی ها جلوگیری شود. تولید در کشوری در حال رشد است که از نظر اقتصادی جذاب است. بازارهای محصولات موازی باید کنترل شوند. ابزاری به نام مالیات ابزاری مناسب برای حفظ تولید داخلی است.

“سعید زرندی” افزود: بهترین راه برای دستیابی به “حمایت از تولید” جذب افراد به منطقه تولید است.

دکمه بازگشت به بالا