فرهنگ و هنر

سرانه‌های فرهنگی در ایران چقدر است؟

اولین جلسه برای بررسی توسعه فضاهای فرهنگی در دنیای مدرن در مورد تولید و مصرف محصولات فرهنگی سرانه در جهان و ایران مورد بحث قرار گرفت. آمارها علاوه بر عقب ماندگی ملی ، نکته تکان دهنده ای از فقر شدید فضاهای فرهنگی و هنری در برخی از شهرهای کشور بوده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، در این جلسه که روز پنجشنبه توسط مؤسسه ارتقاء فرهنگ و هنر در عدران (استان البرز) برگزار شد ، امین عارفونیا ، رئیس این مؤسسه در سخنانی گفت: فضاهای فرهنگی و هنری هر کشوری ، یکی از شاخص ترین شاخص ها دستاوردها این یک توسعه پایدار محسوب می شود. متأسفانه ، ما با فقر جدی زیرساختی روبرو هستیم. فضای سبز سرانه در ایران 11 متر مربع ، فضای آموزشی سرانه 5 متر مربع ، فضای ورزشی سرانه یک متر و فضای فرهنگی سرانه حدود 20 سانتی متر است.

وی افزود: در حدود هزار شهر کشور هیچ سینمایی نداریم از جمله 75 شهر با بیش از 50 هزار متر مربع. همچنین در 120 شهر کشور کتابخانه عمومی نداریم.

عارفونیا همچنین گفت سهم صنایع خلاق در تولید ناخالص داخلی جهان حدود دو هزار و 250 میلیارد دلار است. طبق اعلام یونسکو ، اشتغال در صنایع خلاق در سالهای اخیر 7 درصد افزایش یافته است.

مدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: فروش سینمای جهان در سال گذشته در گیشه ، 42.5 میلیارد دلار ، محصولات موسیقی 22.5 میلیارد دلار ، مد و لباس 406 دلار ، کنسرت موسیقی 13.2 دلار و هنر 192 میلیارد دلار بوده است. هنر ما در سال 97 برابر با 296 هزار نفر بود که این تعداد قابل توجهی است و ابراز علاقه به یادگیری و دستیابی به دانش در زمینه فرهنگ و هنر. تعداد دانشجویان آزاد 473000 نفر بود و همه برای بیان خلاقیت و یادگیری خود به فضاهای فرهنگی نیاز دارند.

وی ادامه داد: فروش محصولات فرهنگی در کشور ما در حوزه سینما 500 میلیارد تومان ، موسیقی 500 ، چاپ کتاب 350 ، هنرهای تجسمی 220 ، بازی 90 و تبلیغات پنج هزار میلیارد تومانی است. همه این اعداد نشانگر عرض سبد فرهنگی و ظرفیت موردنیاز ما برای بررسی چگونگی استفاده از این ظرفیت فرهنگی است.

پس از این جلسه ، مباحث این نشست توسط بسیاری از کارشناسان ، مدیران برخی از مجموعه های فرهنگی و برخی از مشاوران فرهنگی کشورمان در کشورهای دیگر مورد بحث قرار گرفت.

دکتر علی اکبر ضیایی در سخنرانی خود با عنوان “مهندسی توسعه فرهنگی در جنوب شرقی آسیا” گفت: “یکی از سیاست های نخست وزیر مالزی ماهاتیر محمد برای مهندسی توسعه فرهنگی برگزاری جلسات مشاوره با نخبگان فرهنگی جهان اسلام بود.” در بحث طوفان مغزی ، آنها ایده هایی گرفتند و بومی سازی کردند. سرانجام ، مالزی اکنون به کشوری تبدیل شده است که در همه زمینه ها توسعه یافته است.

وی افزود: البته مالزی خود نیز در روند توسعه خود نمونه سنگاپور را دنبال کرده است که الگوی توسعه سایر کشورها در منطقه بوده است. مالزی امروز میزبان بزرگترین نمایشگاه هنری سالانه خود است و حراج های هنری را در لندن و دبی برگزار می کند.

همچنین ، دکتر ابوالحسن خلج منفرد ، در سخنرانی با عنوان “لیبرالیسم اقتصادی ترکیه و بازتاب آن در حوزه فرهنگ” ، پس از توضیح سیاست ها و اولویت های ترکیه در روند توسعه خود طی دهه های گذشته ، گفت: امروز ترکیه 40 میلیون گردشگر خارجی در سال دارد. همچنین سالانه 400 میلیون یورو از فروش سریال های آن در 140 کشور درآمد کسب می کند.

وی اضافه کرد: “مهمترین پیشرفت ترکیه این است که تحت رهبری دولت ، نقطه شروع خود را از یک اقتصاد ، یک اقتصاد متمرکز قرار داده است و همین امر منجر به تحولات در حوزه فرهنگ شده است.”

کارشناس بعدی دکتر علیرضا امیدبخش بود که با توجه به تجربه شخصی خود در اسپانیا ، سخنرانی با عنوان “مدینه فاضله و اهمیت اتوپیایی در تحولات فرهنگی کشورها” انجام داد. وی در سخنرانی با تشریح تاریخچه مقوله «مدینه فاضله» در جهان و نقش تاریخ اسلام در این زمینه ، وی درباره تجربیات اسپانیایی ایده آرمانشهر در توسعه و جهانگردی آن سخن گفت.

امیدبخش همچنین به نقش و استفاده از پرچم محلی در اسپانیا و همچنین جشن های مختلف برای ایجاد هویت اشاره کرد.

دکتر رضا ملکی سخنران دیگر این برنامه بود که درمورد “بررسی سیاستها و راهبردهای فدراسیون روسیه در توسعه فضاهای فرهنگی” صحبت کرد.

وی با توصیف روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان و وسعت پایتخت آن ، گفت: “موضوع اقوام و اقلیت های امروزی در روسیه کاملاً بی خطر است ؛ زیرا آنها یک تجزیه و تحلیل دیگر نمی خواهند. برای این منظور ، آنها سند ملی را تصویب کرده اند و آژانس قومی با بودجه های قابل توجهی عمل می کند. با بررسی همه جوانب ، می توان گفت روسیه در حال توسعه است و هنوز شکل نگرفته است.

مالکی همچنین اظهار داشت که اوضاع فرهنگی در روسیه رو به زوال است ، با این حال درآمد حاصل از فرهنگ 151 درصد افزایش یافته است. تئاترها و موزه ها به طور خاص در روسیه امروزه بسیار محبوب هستند. البته موسیقی مقام اول را در هنر مردم روسیه دارد. تعداد شاغلانی که بطور رسمی در بخش فرهنگی فعالیت می کنند نیز افزایش یافته است و در عین حال حقوق آنها به حدی افزایش یافته است که نزدیک به حقوق کارمندان بخش اقتصادی هستند.

حجت الاسلام حسین اکبری در بخشی از این نشست با اشاره به تجربیات پادشاهی عمان در مسیر توسعه ، اظهار داشت: یادگیری از دیگران یک رویکرد مفید است. جهان و حتی همسایگان ما در حال حرکت هستند و ما نباید خود را صرف قصه گوها و مشاوران بدانیم.

محمدحسین مجازی مدیر مجتمع سرزمین اصلی عباس آباد نیز در مورد تاریخ و وضعیت فعلی این مجموعه فرهنگی صحبت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا