عمومی

سران سه‌قوه در اینستاگرام چکار می‌کنند؟

بیش از صد روز از فیلتر شدن اینستاگرام در ایران می گذرد. در این شرایط بسیاری از مردم با صرف هزینه و خرید فیلترشکن از فیلترینگ عبور می کنند و عده ای نیز به خود هدیه استفاده از شبکه های اجتماعی را به دوستانشان داده اند اما حالا متعجب هستند که نمایندگان مجلس و رهبران در شبکه های اجتماعی چه می کنند؟

مجله تفریحی زیباروز پلاس: گرفتن تیک آبی رئیس جمهور از اینستاگرام یکی از خبرهای داغ این روزهاست. در فضای مجازی این سوال پیش می آید که چرا رئیس دولت در این شرایط که با فیلترینگ شدید مواجه می شوند از اینستاگرام تیک آبی می گیرند؟

اکثر نمایندگان مجلس و مسئولان نظام در شبکه های اجتماعی حضور فعال دارند. از توییتر همیشه فیلتر گرفته تا اینستاگرام که سابقه فیلترینگ دارد و بارها آزادانه استفاده شده است. البته به نظر می رسد حتی برخی از مسئولان نیز برای ورود به شبکه های اجتماعی با مشکلات فیلترینگ مواجه هستند. یکی از نمایندگان درباره وضعیت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی می‌گوید: «نمایندگان در حال حاضر امکان ورود بدون فیلتر به شبکه‌های اجتماعی مانند خبرنگاران را دارند، اما این امکان محدود به شبکه‌های اجتماعی است و البته همه نمایندگان از آن استفاده نکردند. در پاسخ به این سوال که قبل از ناآرامی های اخیر چقدر در توییتر و سایر شبکه های اجتماعی حضور داشت، می گوید: از ابتدای مجلس تا چند وقت پیش با مشکل فیلتر توییتر هم مواجه بودیم و مثل بقیه از رایگان استفاده می کردم. فیلتر شکن هایی که در دسترس بودند تا بتوانم در توییتر باشم.

اما به نظر می رسد در مورد سران قوا شرایط کمی متفاوت است و آنها این روزها رویکرد دیگری در پیش گرفته اند. اگرچه تقریباً همه این قانون نانوشته را می‌دانند که در این سطح از مسئولیت، فعالیت مستقیمی در شبکه‌های اجتماعی صورت نمی‌گیرد و مسئولیت نگهداری و تولید محتوای مسئولان بر عهده مدیران است. اما فعالیت سران سه قوه در 100 روز گذشته در اینستاگرام چگونه بوده است؟

سید ابراهیم رئیسی و تیک آبی پرحاشیه

تیک آبی نشان دهنده اصالت صفحه در اینستاگرام است و دریافت آن روال خاص خود را دارد. در اینستاگرام ممکن است چندین صفحه برای یک فرد مشهور ایجاد شود و در این بین نتوانید صفحه مناسب را پیدا کنید. تیک آبی به شما کمک می کند به صفحه و صحت آن اعتماد کنید. دولت ها نیز این موضوع را انگیزه اصلی دریافت تیک آبی می دانند زیرا معتقدند این تیک آبی می تواند از انتشار پست در سایت های جعلی جلوگیری کند و مخاطب فریب سایر سایت های فرعی را نخورد.

حالا پربیننده ترین خبر این روزها این است که صفحه سید ابراهیم رئیسی با بیش از 2.8 میلیون فالوور بالاخره به این تیک آبی رسید. این سایت صبح امروز در واکنش به انتقاد از تیک آبی رئیس جمهور به بانک اطلاعاتی دولت منتسب شد. وی گفت: در خصوص صفحات متعدد منتسب به رئیس جمهور در شبکه های اجتماعی خارجی و انتساب مطالب مخدوش، از چند ماه پیش اقداماتی برای احراز اصالت برای کاربران انجام شد و اخیرا یکی از شبکه ها این موافقت را داده است. تصویر منتشر شده توسط این سایت از ایمیل ارسال شده به اینستاگرام نشان می دهد که ادمین این سایت در ماه جولای درخواست تیک آبی کرده است و اکنون در روزهایی که پس از اختلال اینستاگرام رئیس دیگر در این سایت فعال نبوده است به این درخواست پاسخ داده شده است. ، و فعلا در است نیم روز رایگان است تا ببینیم در روزهای آینده مشکل اینستاگرام حل می شود یا این صفحات بلااستفاده می مانند.

غلامحسین محسنیگی و 200 هزار ص

غلامحسین محسنی اجیعی هم اکنون رئیس قوه قضائیه و از اعضای سنجش آمادگی جسمانی نظام است. صفحه اینستاگرام اجایی که در حال حاضر 243 هزار فالوور دارد تا به امروز فراز و نشیب های زیادی داشته است. آژه ای در مرداد 1400 از حضور خود در اینستاگرام خبر داد، اما حساب اینستاگرام رئیس دادگستری تقریباً یک روز پس از راه اندازی از دسترس خارج شد. او در اولین پست خود کلیپی درباره عدالت منتشر کرد و از مردم خواست با او ارتباط برقرار کنند.

پس از تعلیق حساب کاربری عجای، مرکز رسانه های قضایی اعلام کرد: این سایت به عنوان فرصتی برای ارتباط مستقیم با مردم شریف و فعالیت های فضای مجازی راه اندازی شد و با استقبال گسترده کاربران مواجه شد، اما بنا به دلایلی نامشخص، اینستاگرام خارج از دسترس”.

اما چند روز بعد مرکز رسانه های قوه قضائیه اعلام کرد: صفحه اینستاگرام رهبر قوه قضائیه مجددا در دسترس است و به زودی شناسه کاربری رهبر قضایی در سایر شبکه های اجتماعی نیز فعال می شود.

مرکز رسانه قوه قضائیه همچنین از ادامه حضور آژه ای در شبکه های اجتماعی و ارتباط دو سویه حجت الاسلام محسنی آژه ای با مردم و فعالان فضای مجازی خبر داد و از برنامه ریزی برای راه اندازی صفحات دیگر مدیران قوه قضاییه در بسترهای مختلف خبر داد. و مخاطب را معرفی کنید.

اما عملکرد صفحه اینستاگرام اژه در 100 روز گذشته چگونه بوده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که آخرین پست اینستاگرامی صفحه منتسب به غلامحسین محسنی اژه ای در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ برابر با ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ بوده است و می توان گفت در روزهایی که مردم دسترسی دارند. اینستاگرام قطع شد ادمین پیج عدالت هم فعال بود نه در این صفحه

محمدباقر قالیباف و سایت معلق!

رئیس مجلس از جمله کسانی است که به شبکه های اجتماعی اهمیت زیادی می دهد. محمد باقر قالیباف تا چندی پیش در صفحه ای به نام مبغالیباف فعالیت می کرد و مشغول پست های اینستاگرامی بود. وی معمولاً تصاویری از جلسات خود منتشر می کرد و در یکی از آخرین پست های خود در اینستاگرام، بخشی از بیانیه خود در افتتاحیه نهمین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام و در پستی دیگر بخشی از سخنرانی قبل از اعلام مصلحت را منتشر کرد. دستوری در مجلس تحت عنوان «اعتراض اصلاح طلبان» منجر به تغییر تصمیمات می شود.»

صفحه قالیباف بر خلاف سایر لیدرها برای مدتی تیک آبی داشت و به اصطلاح مورد تایید اینستاگرام قرار گرفت اما با وجود این تایید همچنان از گزند اینستاگرام در امان نماند و این صفحه در ابتدای آبان ماه امسال توسط اینستاگرام به حالت تعلیق درآمد. در حال حاضر این صفحه برنگشته است و فعالیت رئیس جمهور محدود به همان صفحه توییتر و کانال تلگرام است.

دکمه بازگشت به بالا