عمومی

سنجاب‌ نخرید! – مجله تفریحی زیباروز

نزدیک به یک دهه است که هر دو سال یکبار خبر قاچاق سنجاب های زاگرسی و آسیب هایی که جدایی آن از زیستگاه اصلی به این گونه و طبیعت وارد می کند می شنویم، اما دو چرخه خرید و فروش حیوانات وحشی مدیون این موضوع نیست. از یک طرف پول آسان می کشد و از طرف دیگر به نیازش برای پیروی از مد داشتن حیوان خانگی پاسخ می دهد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: به بهانه ماجرای اخیر هدیه تهرانی «درباره سنجاب زاگرس، نگاهی چندگانه به فاجعه ای داریم که خودخواهی انسان بر سر طبیعت می آورد.

«محمد ناجی کنیسانی» مدیر کل «انجمن سبز چیا مریوان» توضیح می دهد:

ممکن است خریداران سنجاب از آسیب رساندن به طبیعت آگاه نباشند. به ما بگویید جدا شدن سنجاب زاگرس از زیستگاه اصلی اش چه پیامدهایی دارد؟

سنجاب زاگرس گونه ای از پستانداران جنگلی است که جنگل های دانه دار مانند بلوط را ترجیح می دهد. لانه او در درختان است. حفره های باقی مانده از فعالیت دارکوب یا خشک شدن طبیعی درختان در طول سالیان. این حیوان یک گیاه طبیعی جنگل است که اصطلاحاً به آن «واکار» جنگل می گویند. ما می دانیم که سنجاب ها دانه های لازم را در زمین ذخیره می کنند، مهم است که آنها همیشه نمی توانند محل نگهداری خود را پیدا کنند. به عنوان مثال، هنگامی که باد و باران رنگ دانه را تغییر می دهند. به این ترتیب نهال هایی که سنجاب به ترمیم جنگل کمک می کند. هر سنجابی که می میرد، چندین دهه نهال را در جنگل از بین می برد.

در چه شرایطی اینگونه زندگی می کنید و رشد می کنید؟

افرادی که این منطقه را می شناسند، توله های سنجاب را از جنگل می گیرند. گاهی به دلیل تلاقی مناطق مسکونی با مناطق پردرخت، وقتی بذر کافی در طبیعت یافت نمی شود، حیوان به باغات اطراف رفته و از بذر میوه تغذیه می کند. رام کردن سنجاب ها در دوران کودکی آسان است. نگهداری آن نیز برای قاچاقچیان ناخوشایند و گران است. این حیوان در قفس های کوچک و تنگ نگهداری می شود و سپس به عنوان یک سنجاب اهلی فروخته می شود.

آیا ناآگاهی در پشت صحنه بقای حیات وحش مجوز خرید آنهاست؟

شاید ندانیم که حیوانات در شرایطی مانند زندان و اردوگاه نگهداری می شوند، اما وقتی به خانه ما می رسند، هیچ چیز بهتری وجود ندارد. برخی فکر می کنند با مراقبت از حیوان و غذا دادن به دامپزشک، همه چیز مورد نیاز خود را فراهم کرده اند، اما حیوان حریم خصوصی و جغرافیای خاص خود را دارد. خانه ما شرایط عادی زندگی سنجاب ها از جمله هوا، دما، نور، نوع انعکاس صدا در محیط جنگل را ندارد. زیستگاه اصلی این حیوان محدود نیست. همه جنگل ها از درخت تناور و خاک گرفته تا خش خش برگ ها و حرکت گونه های دیگر بخشی از زندگی اوست. حیوان باید فعال باشد، مسافت های طولانی را طی کند، از درختان بالا و پایین برود، از ترس گونه های غالب فرار کند و جفت گیری کند. چنین شرایطی فقط در طبیعت امکان پذیر است و وقتی آن را از محیط جدا می کنیم در بهترین شرایط به آن آسیب می زنیم.

از بازاری که باعث ماندگاری قاچاق سنجاب زاگرسی شد، چیزی بگویید.

سنجاب زاگرس ابتدا از جنگل گرفته می شود و حدود 200 هزار تومان به فروش می رسد و در بازارهای مختلف قیمت های متفاوتی دارد. مثلاً حیوانی که بازیگوش و شیطون است یا راحت تر با انسان اخته می شود ده ها میلیون دارد. خریداران این نوع بیشتر ساکنان شهر هستند. ساکنان شهرهای بزرگ دور از طبیعت این حیوان را در خانه نگهداری می کنند تا نیاز خود را به تعامل با طبیعت برآورده کنند. برخی از افراد فکر می کنند که گرفتن سنجاب حق آنهاست زیرا آنها خلأهای زندگی روزمره را پر می کنند، در حالی که می دانیم فرار از مشکلات و جستجوی راه حل های بیرون از خود راه درستی برای مقابله با ناهنجاری ها و مشکلات زندگی نیست. شکار حیوانات راه خوبی برای حل مشکلات شخصی نیست. علاوه بر این، آسیب رساندن به اکوسیستم و ایجاد اختلال در زنجیره غذایی طبیعی در نهایت به خودمان آسیب می رساند.

چه کسی موظف است از ادامه این روند نادرست و مضر جلوگیری کند؟

این وظیفه همه مردم است که حرمت طبیعت را درک کنند و به آن احترام بگذارند. به نظر من این مشکل باید از ریشه حل شود. آموزش عمومی کل جامعه به ویژه کودکان راه حلی است که می تواند رفتار نسل های آینده را در ارتباط با محیط خود بهبود بخشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا