فرهنگ و هنر

شبی برای کتابداری ایران – مجله تفریحی زیباروز

شب «کتابخانه ایران» با رونمایی از کتاب «تاریخ شفاهی کتابخانه ایران» برگزار می‌شود.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، ششصد و بیست و پنجمین شب از شب های بخارا به «شب کتابخانه های ایران» اختصاص دارد.

این نشست به مناسبت انتشار کتاب «تاریخ شفاهی مدیریت کتابخانه ایران» ساعت 17 روز سه‌شنبه (13 آذر 1390 – 13 دی 1391) به صورت مجازی برگزار می‌شود.

مجله بخارا و سخنرانان این شب را به یاد ایرج افشار تقدیم کرد.

همچنین در اخبار عصر کتابخانه ایران آمده است: کتابداری در اینجا به معنای کتابداری جدیدی است که جوانه آن در دهه 1910 جوانه زد و دو دهه بعد رشد چشمگیری داشت. بنیانگذاران و تأثیرگذاران آن کتابدارانی بودند که در ایران و خارج از ایران دانش و تجربه کسب کردند و مصمم به ساماندهی کتابخانه های ایرانی با انگیزه ها و اهداف متفاوت بودند و البته فضای آرمان گرایانه و نگاه های آرمان گرایانه به نفع تغییر و توسعه در آن دوران نیز بی تأثیر نبود.

اگر برگزاری اولین دوره کوتاه مدت کتابداری در ایران در سال 1318 را آغاز همان روند جدید بدانیم، اکنون (1400) بیش از 80 سال از آغاز روند جدید کتابداری در ایران می گذرد. اگرچه حرکت اولیه آن تا اوایل دهه 40 کند بود، اما پس از تأسیس دوره کارشناسی ارشد کتابداری در دانشگاه تهران، کتابخانه های عمومی، انجمن کتابداران، مجله انجمن و مراکزی مانند مرکز خدمات کتابخانه ها و مرکز علوم و اسناد ایران. شتاب گرفت.

کتاب تاریخ شفاهی مدیریت کتابخانه ایران حاصل گفتگوی ابوالفضل نجاری با 33 نفر از پیشکسوتان و کتابداران تأثیرگذار ایران در 33 موضوع مختلف است که این کتابدار به تازگی منتشر کرده است.

در این نشست و به مناسبت انتشار این کتاب، نوش آفرین انصاری، عبدالحسین آذرنگ، بهار رهادوست، ابراهیم افشار، فریبا افکاری، یزدان منصوریان، ابوالفضل نجاری و علی دهباشی نگاهی به وضعیت کتابداری نوین در ایران خواهند داشت.

شب “کتابخانه ایرانی” به آدرس های زیر پخش می شود:
instagram.com/bukharamag
telegram.me/bukharamag
aparat.com/bukharamag

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا