فرهنگ و هنر

شب کامبیز درم‌بخش در تصویر سال

جشن نوزدهمین نقاشی سال با جای خالی هنرمندی که پای ثابت بخش ارزیابی کارتون بود برگزار شد. اکنون به پاس گرامیداشت یاد وی فضایی در گالری ممیز که در هجده سال گذشته ارائه کرده است به آثار این هنرمند اختصاص یافته است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، فردا سه شنبه دهم اسفندماه 1400 شب کامبیز در تصویر سال در مبش برگزار می شود. شبی که انیمیشن های آن با فیلم «سینما کاغذی» ساخته جواد آتشبری پخش می شود.

این مراسم ساعت 18 به یاد کامبیزا کاریکاتوریست پیشکسوت در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

کامبیز درمخش اهل شیراز بود. از خانواده های فرهنگی و هنری و یکی از فارغ التحصیلان هنرستان هنرهای زیبای تهران. وی 55 سال است که با مطبوعات صاحب نام ایران و جهان همکاری می کند و بیش از 70 نمایشگاه انفرادی و ده ها نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است.
برنده جایزه اول بزرگترین و معتبرترین مسابقات بین المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی دیگر از جمله جوایز بین المللی و دستاوردهای این هنرمند صاحب نام.
یافتن و حفظ آثار فراوان در موزه‌های مشهور جهان از جمله موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر صبا، کتابخانه ملی، من هنر نو، موزه طراحان گرافیک ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو. در بلغارستان موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استانبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهر فرانکفورت در آلمان از دیگر دستاوردهای این هنرمند است.
وی در بخش، کتاب های متعددی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور منتشر کرد که از آن جمله می توان به بی عنوان، خاطرات یک فرشته، کتاب کمبوجیه و … اشاره کرد.

سابقه تدریس به عنوان استاد کاریکاتور در دانشگاه تهران، داور دعوت شده در ده ها نمایشگاه بزرگ بین المللی کارتون، فعالیت ها و ارائه آثار در زمینه تبلیغات “طراحی جلد کتاب” تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و … از جمله فعالیت های این هنرمند است.

کمبوجیه در 6 نوامبر 1400 درگذشت و تا آخرین ساعات قبل از بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری عروق کرونا قلب، قلم خود را گم نکرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا