فرهنگ و هنر

شگفتی وزیر میراث از دیدن یکی از تاریکترین و پرستاره‌ترین نقاط زمین

مجله تفریحی زیباروز / خراسان جنوبی کویر سه قلعه خراسان جنوبی به عنوان یکی از بیابان های منحصر به فرد شرق کشور ، چنان زیبا و جذاب است که حتی صفحه شخصی وی نیز به صفحه شخصی وزیر میراث فرهنگی رسیده است.

صحرای سه قلعه از این جهت منحصر به فرد و اهمیت دارد که آسمان تاریکی برای خیره شدن ستاره دارد و به دلیل همین ویژگی مورد توجه گروه های آماتور و حرفه ای علاقه مند به نجوم قرار گرفته است. از دیگر مزایای این کویر می توان به قله های وسیع و تپه های شنی در اطراف رصدخانه نجومی اشاره کرد که شرایط مناسب و ایده آلی را برای همه علاقه مندان و طبیعت گردان دارد ، بنابراین اجرای برنامه های رصد ستارگان ، تجمع های بزرگ و قایقرانی و صعود از صحراهای تپه های شنی به طور همزمان امکان پذیر است.

طبق داده های جمع آوری شده توسط متخصصان انجمن نجوم ایران برای سالهای متوالی ، به جای این سه قلعه می توان ستاره هایی با بزرگای 7.2 را مشاهده کرد که یکی از تاریک ترین نقاط کره زمین است (حدود 7.5) و اینها ستاره ای ترین نقاط سیاره ما هستند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، این کویر ، آسمان شگفت انگیز آن و دنیایی که با ستاره به روی شما باز می شود و همچنین یک شگفتی طبیعی برای گردشگران و سرگرمی های گردشگری می تواند به عنوان یک ظرفیت بی بدیل برای خراسان جنوبی تبدیل شود.

علی اصغر مونسان ، وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شب گذشته در صفحه شخصی خود نوشت: صحرای سه قلعه یکی از بیابان های بی نظیر در شرق کشور است که در 30 کیلومتری مرکز سه قلعه و 55 کیلومتری مرکز سرایان واقع شده است. در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

وی افزود: جغرافیای سه قلعه به گونه ای است که مانعی برای گرد و غبار محلی نیست.

افق باز حدود صفر درجه در رصدخانه ، ایمنی زیاد منطقه ، جاذبه های زیبا و استثنایی کویر از جمله ماسه های روان (تپه ماهور) ، دریاچه نمک ، دق (زمین کاملاً صاف و سخت و بدون پوشش گیاهی) و محل اقامت بوم گردی زیبا و دلپذیر این منطقه را به عنوان جاذبه ای دیدنی و منحصر به فرد در منطقه و کشور و البته بارش شهاب سنگ هر ساله ، به ویژه در ماه اوت ، جلوه ای زیبا و ویژه دارد.

وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در سفر به خراسان جنوبی در دسامبر سال 1998 اعتراف کرد: “ما از ظرفیت گردشگری این استان تعجب کرده ایم.”

وی در مورد آثار تاریخی ثبت شده خراسان جنوبی افزود: قطعاً باید بیشتر خراسان جنوبی را ارائه دهیم.

شهر سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی و در فاصله 160 کیلومتری مرکز استان (بیرجند) واقع شده است و 93334 کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای سه مرکز شهری سرایان ، سه قلعه و آیساک با شهرداری های فعال است. کویر سه قلعه در 30 کیلومتری جنوب سه قلعه سرایان واقع شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا