عمومی

شیوه خاص یکی از بازجویان ساواک در اصفهان

در روزهای اخیر ، “سید علی نکویی زهرایی” ، یک فعال انقلابی در اصفهان ، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، وب سایت “مرکز اسناد انقلاب اسلامی” در ادامه نوشت: مرحوم نکویی در سال 1319 در اصفهان متولد شد. به دلیل حضور در خانواده دانشمندان ، از کودکی با جنبش های مذهبی همراه بود. وی در سال 1337 از دبیرستان ادیب تهران فارغ التحصیل شد و در اکتبر همان سال در وزارت آموزش و پرورش استخدام شد. وی در دهه 1930 با محافل سیاسی اجتماعی ایران همراه بود و با آغاز نهضت امام خمینی (ره) در سال 1341 ، وی به صحنه مبارزات اسلامی کشانده شد. از مهمترین فعالیتهای وی تأسیس انتشارات قائم در اصفهان بود که پایگاه فکری فرهنگی نیروهای مبارز و انقلابی اصفهان بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی ، سید علی نکویی علاوه بر فعالیت های فرهنگی ، وارد قوه مجریه کشور نیز شد. در بهار سال 58 در اولین تجربه خود به عنوان فرماندار نجف آباد اصفهان منصوب شد. مسئولیت امور قربانیان جنگ اصفهان ، فرمانداری اصفهان ، فرمانداری کرمانشاه ، چهارمحال و بختیاری و قزوین و همچنین مشاوره وزیر کشور از دیگر مسئولیت های مرحوم نکویی بود.

سید علی نکویی در زمان حیات خود خاطرات خود را از روزهای انقلاب ثبت کرد. وی با اشاره به روشهای خاص بازجویی در ساواک اصفهان ، گفت: “روزی روزگاری ، نادری از آقای آذری قمی س askedال کرد.” آقای آذری جغد شب ما بود. من در مورد بازجویی های کمیاب و نحوه برخورد من با او کمی صحبت کردم. نادری سعی کرد مهمانی را پایین بیاورد ، تحقیر کند ، به زانو بیندازد و سپس از او بهره ببرد.

یکی از کارهایی که انجام داد انجام تست هایی بود که روی آن کار کرده بود. بعد از کتک خوردن ، او فحش می داد ، همه کارهایش را انجام می داد ، در شرایط خاصی بود ، مثلاً گفت: “اگر راست می گویی ، نان امام زمان را خوردی ، از تو خواهم “به طور خلاصه ، آقای آذری این ذهنیت را داشت. بعداً ، هنگامی که به خانه بازگشت ، گفت که بازجو عبارتی از منطقه را از او پرسید و گفت که تعریف منطقه از نظر خواجه نصیرالدین طوسی یا یکی از آن بزرگان چیست؟ آقای آذری همه حرف های درست را زد و بازجو کمی گیج شد. »

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا