فرهنگ و هنر

صادق آیینه‌وند کیمیای مهربانی بود

در عرصه تعلیم و تربیت نیز قدرت «بازآفرینی و بیان فواید اسلام» در وجود صادق آیینه وند به طور فوق العاده ای نهادینه شده است و اگر او را مرید و مرید افرادی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی بدانیم، حضورش را به خوبی می شناسیم. در دانشگاه تهران به نظر می رسد که مطهری و شریعت را احیا می کند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، حسینعلی قبادی، رئیس سابق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در یادداشتی در روزنامه ایران استاد پیشکسوت تاریخ اسلام به مناسبت هفتمین سالگرد درگذشت صادق آیینه وند نوشت: این کار را می کند. شاید بزرگترین درسی که از مرحوم آیینه وند می توانیم بگیریم شخصیت ایشان باشد که ایشان آن را به خاطر ثمره دین متواضع می دانستند و من شخصیتی بسیار متواضع داشتم و همیشه آن حیا و پرهیز از توهین را می شنیدم و در هر کاری بودم. معنی کلمه

وی گفت: کسی که به خود اجازه توهین به دیگران را می دهد بدون شک از ثمره و هدف و شالوده تربیتی ایمان بهره ای نخواهد برد و انسان متدین اگر در اعماق وجود خود از ایمان بهره مند شده باشد به آن اصل پایبند خواهد بود و زندگی می کند. و متواضعانه رفتار کند، برای یک فرد مذهبی امکان توهین وجود ندارد.

اگر بخواهیم کمی وارد علم نظری شویم، باید بگوییم که علاوه بر آن هژمونی، مردی هم بود که می خواست با همه مهربان باشد و به طور غیرعادی در این مورد سخاوت می کرد و اگر اتفاقی می افتاد منصرف می شد. چیزهایش را ببخشد و از این بخشش خوشحال شد.

یادم هست که یک بار وارد جایی شد و یکی در آن مجلس زمان مرحوم آینه وند را تعریف کرد و بلافاصله ساعتی را بیرون آورد و به آن شخص داد. او آنقدر با اطرافیانش، از دانش‌آموز گرفته تا همکاران و مردم کوچه و خیابان مهربان بود، که مهربانی در او به ماده‌ای شیمیایی تبدیل شد که وجود افراد مرتبط با او را تغییر داد و تأثیر عمیقی بر آنها گذاشت. گاهی در عالم نیکی کارهای خارق العاده انجام می داد. مثلاً یک خاطره زنده این است که دانشجوی مستعد و پرتلاش می خواست دکتری بگیرد اما در دانشگاه تربیت مدرس این امکان وجود نداشت. گفت این قسمت را شروع می کنم و واقعا رفت و با تمام گرفتاری ها و مشکلاتی که وجود داشت تمامش کرد.

همه اینها از اعتقاد او به خوبی و کیمیایی بود که در او وجود داشت. امروز حیف است که بگوییم چنین فردی دیگر در بین ما نیست و هست تا آنجا که می توانست منشأ خیر و نیکی باشد. از سوی دیگر، استعداد سرشار او به او قدرت توضیح استثنایی می داد. مرحوم آینه وند یک نسل را به تاریخ اسلام علاقمند کرده است. همچنین نسل نخبه ای است که در اوایل انقلاب در عرصه های مختلف به معارف اسلام علاقه مند شد و امروز از چهره های شاخص این کشور شده است. در عرصه تعلیم و تربیت، قدرت تفریح ​​و بیان سعادت اسلام به طور فوق العاده ای در آن نهادینه شده است و اگر ایشان را مرید و پیرو افرادی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی بشناسیم، حضور ایشان است. در دانشگاه تهران حضور مطهری و شریعتی را احیا خواهد کرد.

یکی از زمینه هایی که ایشان توضیح دادند این بود که اسلام چگونه می تواند به سؤالات انسان امروزی پاسخ دهد و همه اینها از منظر روشنگری او مطرح شده است. او بسیار موفق بود و آنقدر مهربان و خلاق بود که همه چیز را ذوب کرد. بدی و بداخلاقی که آمد. امروز می توان ستایشگران و علاقه مندان صمیمانه او را در مناصب مختلف کشور دید که همگی سزاوار ادب و مهربانی او هستند و نام و کردار او را به نیکی یاد می کنند و همگی نوید می دهند که نبودش هر چند حیف است اما عملکرد درخشانش سوابق موجود است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا