عمومی

عدد دلار پس از توافق وین

همین شلوغی روزهای قبل و همین صف های طولانی جلوی مغازه های خاص برای گرفتن 2000 دلار به نام مسافر با کارت ملی و معلوم نیست این رویه غلط تا کی ادامه داشته باشد. و این در کشوری که از یک طرف تحریم است و مشکل ارز دارد و برای مخارج مهمتر محدود می شود و از طرف دیگر ارز خود را هر روز به افرادی می دهد که چهره شان به همه چیز مربوط می شود مگر مسافران

علاوه بر این، روند اصلی خرید و فروش ارز در مقابل این صف های طولانی بود. مشخص بود که اخبار معاملات سایه سنگینی بر بازار نقدی افکنده است که تعداد فروشندگان این کالا از خریداران بیشتر است.
نوازندگان ویولن سل نیز با قیمت 28 هزار و 700 تومانی میز خود از خرید دلار خودداری کردند.

در بازار حواله نیز وضعیت به همین منوال است. اکثر فعالان اقتصادی نیز دست خود را گرفتند تا خبرهای خوش این توافق، نرخ ارز بهتری را برایشان به ارمغان آورد.

اگرچه به نظر من به عنوان یک فعال اقتصادی همانطور که در یادداشت های متعددی اشاره کردم، ثبات بهترین هدیه ای است که فعالان اقتصادی به دنبال آن هستند و شفاف سازی چشم انداز روشنی از آینده اقتصاد برای فعالان بخش خصوصی توسط دولت. تا بتوانند مسیر خود را تعیین کنند و در این جنگ اقتصادی پیروز شوند.

اگرچه انتظار کاهش نرخ ارز 23 هزار تومانی در بودجه را باید خوش بینانه دانست اما برخی کارشناسان آن را برای مدت کوتاهی ممکن می دانند. اما به نظر می رسد با توجه به ظرفیت اقتصاد ایران، نرخ مبادله 25 تا 26 هزار و 500 دلاری با واقعیت فعلی اقتصادی ایران همخوانی داشته و واقع بینانه است.

اگر معامله تا هفته اول سپتامبر بسته شود، انتظار می رود روند نزولی به این رقم پیش بینی شده برسد
در اینجا نیز باید اقدامات هوشمندانه ای انجام شود تا نرخ حاصله تثبیت شود و پس از توافق مجدداً نرخ افزایش نیابد.

در نهایت باید تاکید کنم که در شرایط فعلی اقتصاد کشور، عامل محرک ثبات قیمت ارز است نه کاهش آن. در شرایط مذکور پس از یک دوره ثبات، دولت می تواند برنامه هایی از قبیل ایجاد رقابت در بخش صنعت و تولید، کاهش تدریجی رانت، افزایش شفافیت و کاهش مداخلات با مابه التفاوت به دست آمده در بازار و با فروش ارز را اجرا کند. در نظام قیمت و از همه مهمتر مبارزه با فساد مالی و اداری را در دستور کار قرار داد. از این جهت حرکت به سوی آبادانی کشور به تدریج آغاز خواهد شد.

*عضو اتاق بازرگانی ایران و چین

223225

دکمه بازگشت به بالا