فرهنگ و هنر

عراقچی: باید پرچمدار مبارزه با سلاح‌های شیمیایی باشیم

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه ژاپنی‌ها اولین و تنها قربانی سلاح‌های هسته‌ای هستند و ما در ایران تقریباً آخرین قربانی سلاح‌های شیمیایی هستیم، گفت: ژاپنی‌ها پرچمدار این سلاح‌ها هستند. تقلا. مبارزه با سلاح های هسته ای در جهان است و ما نیز باید پرچمدار مبارزه با سلاح های شیمیایی باشیم. .

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، سید عباس عراقچی در مراسم بزرگداشت سبای بابایی (کونیکو یامامورا) مادر ژاپنی شهید محمد بابایی که در سالن اجتماعات کتابخانه شهر پارک برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که در توکیو سفیر بودم. چند بار فرصت داشتم در خدمت خانم بابایی باشم با جانبازان شیمیایی وارد ژاپن شدم. پس از بازگشت از توکیو، در برنامه های موزه صلح که از من دعوت شده بود شرکت کردم و همیشه شخصیت او را در قلبم تحسین می کردم.

وی افزود: خانم بابایی واقعا از هر نظر الگو بودند. مسلمان واقعی که راه اسلام را با علم و آگاهی انتخاب کرد. درست است که از طریق یک زن ایرانی بوده است، اما همانطور که در کتابش نیز نوشته است، به خاطر نماز با همسرش آشنا شده است. وقتی دانشجوی ایرانی در ژاپن را دید که از جمعیتی که در آن حضور دارد خجالت نمی کشد و در گوشه ای ایستاده و مشغول نماز است، توجه او را به خود جلب کرد. وقتی دید این شخص آنقدر در ایمانش محکم است که هر روز تکرار می کند و به عقایدش پایبند است، دلیل علاقه او به آن شخص شد.

وی تصریح کرد: خانم بابایی با علم و دانش اسلام را انتخاب کرد و خداوند راه را برای او باز کرد. او با علم و اراده به ایران آمد و با اینکه با خانواده اش درگیر شد اما از راهی که انتخاب کرده بود دست برنداشت. خانم بابایی در دوران انقلاب و جنگ آگاهانه و آگاهانه کاری را که وظیفه خود می دانست انجام داد و پس از جنگ نیز به عنوان یک مادر شهید به رسالت آگاهی بخشی خود ادامه داد. تلاشی که ایشان برای کمک و حمایت از جانبازان شیمیایی و تبدیل شدن به صدای بین المللی برای این عزیزان انجام داده است فوق العاده است.

دبیر شورای راهبردی امور خارجه با بیان اینکه خانم بابایی واقعاً نمونه و الگوی قابل پیروی است، گفت: او در واقع شاهد است، شاهدی که خداوند او را در آخرت پیش روی ما قرار می دهد و از ما در مورد واجبات می پرسد. این روزها خیلی شنیده می شود که مثلاً شرایط سخت است، حفظ ایمان سخت است، کار سخت است، اما خانم بابایی تا آخرین لحظه ایمان خود را حفظ کرد، کار کرد و مسئولیتش را انجام داد. او در 82 سالگی برای جانبازان شیمیایی و برای هدفی که داشت، حفظ حجاب کامل تا آخرین لحظه چیزی کم نگذاشت. می ترسم در آن دنیا خدا خانم بابایی را پیش ما بگذارد و از ما سؤالات سخت بپرسد. هر بهانه ای که بخواهیم برای توجیه کوتاهی هایمان بیاوریم، خدا خانم بابایی را به ما نشان می دهد. او ژاپنی بود و خانواده و رفاه کشورش را فدا کرد. پای انقلاب و اعتقاداتش ایستاد. پسرش را در جنگ فدا کرد، دوباره ایستاد، کار کرد و تا هشتاد و دو سالگی بلند نشد. این کار و مسئولیت ما را واقعا سخت می کند. اگر خداوند در روز قیامت خانم بابایی را پیش روی ما قرار دهد ما چگونه باید پاسخ دهیم؟

عراقچی ادامه داد: از خدمات فعالان موزه صلح به جانبازان شیمیایی تشکر می کنم. جانبازان شیمیایی بسیار مظلوم هستند. فکر نمی‌کنم کسی حتی تصور کند که این عزیزان چه درد و رنجی را تحمل می‌کنند و چه شرایط سختی را که سال‌ها و شب‌ها در آن به سر می‌برند. ساده ترین نعمت خدا که نفس کشیدن است برایشان مثل یک مصیبت دائمی است. هر روز خبری از یکی از آنها به گوش می رسد که در پایان یک زندگی سخت به مرحله شهادت می رسد و ما را رها می کند. اینها نعمت های خداست که ما از آن محرومیم.

وی گفت: همه ما در قبال جانبازان شیمیایی مسئولیم و همه باید کمک کنیم. آنها همچنین در عرصه بین المللی غریبه هستند و به عنوان قربانیان سلاح های شیمیایی صدای آنها شنیده نمی شود یا کمتر شنیده می شود. البته تلاش های خاصی صورت گرفت و به ویژه موزه صلح فعالیت های ارزنده ای انجام داد تا جامعه جهانی را متوجه مظلومیت آنها کند. و وزارت امور خارجه هم در حد توانش کمک کرد. همکاران من در بخش بین الملل، در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه، و البته در توکیو و جاهای دیگر، آنچه را که می توانستند انجام داده اند، اما خیلی بیشتر باید انجام شود.

عراقچی خاطرنشان کرد: زمینه همکاری با ژاپن بسیار باز است. مثل قبل. حضور خانم بابایی نعمتی بود که باعث شد از این فرصت بیشتر استفاده شود. ژاپنی ها اولین و تنها قربانی سلاح های هسته ای هستند و ما در ایران تقریبا آخرین قربانی سلاح های شیمیایی هستیم. این بدان معناست که ما هر دو قربانی سلاح های کشتار جمعی هستیم و این زمینه مشترکی بین ما و ژاپنی ها برای همکاری در مبارزه با سلاح های کشتار جمعی ایجاد می کند. ژاپنی ها پرچمدار مبارزه با سلاح های هسته ای در جهان هستند و ما نیز باید پرچمدار مبارزه با سلاح های شیمیایی باشیم.

عراقچی در پایان با تقدیر از فعالیت های موزه صلح گفت: نیروی بسیار قدرتمندی مثل خانم بابایی را از دست داده ایم. امیدوارم بیشتر تلاش کنیم و حرکت کنیم و سایر نیروها بتوانند این مسیر را ادامه دهند. درگذشت او را تسلیت می گویم. من یقین دارم که مقام او نزد خداوند بزرگ است. انشاءالله او را متعالی خواهد کرد و انشاالله ما نیز بتوانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا