عمومی

عرفات مبارزی که دو بار دفن شد

11 نوامبر مصادف با هفدهمین سالگرد درگذشت مرحوم یاسر عرفات، رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین است.

وی از سال 1968 پس از تأسیس جنبش فتح به عنوان سخنگوی و سپس دبیر کمیته اجرایی جنبش آزادیبخش فلسطین (ساف) انتخاب شد که در آن زمان نامش در رسانه های منطقه و جهان خبرساز شد.

محمد یاسر عبدالروف سلیمان عرفات القدوه الحسینی، معروف به یاسر عرفات، به مدت نیم قرن توانست با استفاده از هنر گفتمان رسانه ای توجه جهانیان را به موضوع فلسطین جلب کند.

او در طول مبارزات باورنکردنی خود برای زنده نگه داشتن انقلاب فلسطین از بیروت به دمشق، عمان، قاهره و تونس به صنعا سفر کرد تا ملت فلسطین را زنده نگه دارد و سخنران ملت فلسطین به شمار می رفت.

عرفات ادبیات گفتمانی خاص و پیچیده ای را برای بیان دیدگاه های سیاسی خود ایجاد کرد که قبلاً در جهان عرب رایج نبود. در سال 1988، هنگامی که خبرنگار خبرگزاری فرانسه در امان، پایتخت اردن، از وی پرسید که آیا آمادگی صلح با رژیم صهیونیستی را دارد یا خیر؟

او ابتدا کلمه «لعم» را که ترکیبی از لغات عربی «لا» و «نعم» است به کار برد و بعدها این واژه عجیب وارد ادبیات سیاسی جهان عرب شد.

او در میان سیاستمداران عرب به عنوان یک آکروبات باز سیاسی ماهر شناخته می شد زیرا از درگیری های جهانی و منطقه ای برای کمک به آرمان فلسطین به خوبی استفاده کرد.

اما اشتباه بزرگ یاسر عرفات این بود که فکر می‌کرد کلید حل بحران خاورمیانه در دست آمریکاست و هرگونه تغییر یا صلح و جنگ در منطقه پشت اراده آمریکاست.

به این ترتیب، یاسر عرفات و یارانش در جریان حمله عراق به کویت در سال 1990 معتقد بودند که اشغال کویت توسط ارتش صدام حسین به دستور آمریکا انجام شده و کویت برای همیشه بخشی از حاکمیت عراق باقی خواهد ماند.

یاسر عرفات در اینجا مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و در مقابل اشغال کویت در کنار صدام قرار گرفت و به همین دلیل کویت که قبلا سالانه 400 میلیون دلار کمک مالی به مردم فلسطین می کرد، این کمک ها را قطع کرد.

در سال 1991، یاسر عرفات بار دیگر فریب سیگنال های فریبنده جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا را خورد و در کنفرانسی در مادرید که توسط هیئت اردنی برای سازش بین اعراب و رژیم صهیونیستی برگزار شد، شرکت کرد.

از آنجایی که عرفات حمایت سیاسی و مالی اکثر کشورهای عربی خلیج فارس را به دلیل حمایت از صدام حسین دیکتاتور مخلوع صدام از دست داد، مذاکرات محرمانه ای را با مقامات اسرائیلی در اسلو پایتخت نروژ آغاز کرد که منجر به امضای توافق نامه اسلو شد. 1993.

این توافق باعث خشم حافظ اسد رئیس جمهور سابق سوریه شد و به مقامات سوری دستور داد که تحت هیچ شرایطی به عرفات اجازه ورود به دمشق را ندهند.

اما عرفات، یک آکروبات باز سیاسی ماهر که از نقش تأثیرگذار سوریه در درگیری های منطقه ای و معادلات بین المللی آگاه بود، به دنبال فرصتی برای ترمیم پل های شکسته بین فلسطین و سوریه بود.

در ژانویه 1994، بازل اسد، پسر ارشد مرحوم حافظ اسد، در یک سانحه رانندگی در نزدیکی فرودگاه دمشق کشته شد و در زادگاه پدرش، روستای قرضه در استان بندری لاذقیه به خاک سپرده شد.

با حضور مرحوم حافظ در تشییع جنازه فرزند مرحومش در قرضحه، یاسر عرفات وارد مجلس ترحیم شد که مقامات ارشد سوری نیز در آن حضور داشتند و عزاداران اسد را در آغوش گرفت و سرش را برگرداند و بر پیشانی او بوسید.

رئیس جمهور فقید سوریه که از سازش عرفات با رژیم صهیونیستی در اسلو به خشم آمده بود، به ابوعمار بی اعتنا شد و به سالن بعدی رفت.

عبدالحلیم خدام معاون رئیس جمهور، مصطفی طلاس وزیر دفاع و سپس فاروق الشریعه وزیر امور خارجه سوریه به دنبال حافظ اسد رفتند و از او خواستند که یاسر عرفات را به خاطر بوسیدن پیشانی اسد ببخشد!

مرحوم حافظ اسد در سوگ فرزند خردسالش به مقامات سوریه گفت: بالاخره شما این مرد را خوب نمی شناسید، رابین عاشق نخست وزیر اسرائیل است!

به هر حال یاسر عرفات از همه امکانات برای پیشبرد انقلاب مردم فلسطین استفاده کرد، هرچند در نهایت به آرزوی آزادسازی بیت المقدس جامه عمل پوشاند و در نهایت به سرنوشت تلخی دچار شد.

یاسر عرفات از سال 2002 بر سر اجرای توافقنامه اسلو با رژیم صهیونیستی اختلاف داشت و به دستور آریل شارون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در مقر رژیم صهیونیستی در رام الله محاصره شد.

این محاصره تقریباً 30 ماه به طول انجامید و متأسفانه هیچ یک از رهبران عرب حتی یک تماس تلفنی برای آرامش عرفات دریافت نکردند.

عرفات در نهایت توسط ماموران سازمان جاسوسی اسرائیل موساد با ماده ای حاوی نیم تنی که در داروی او جاسازی شده بود مسموم شد و به بیمارستان پرسی در حومه پاریس منتقل شد و دو هفته بعد در آنجا درگذشت زیرا پزشکان فرانسوی نتوانستند به موقع از سم استفاده کنند. . مفقودین را شناسایی کنید.

جسد ابوعمار سپس به رام الله منتقل و طی مراسمی باشکوه به خاک سپرده شد. اگرچه وی دستور دفن وی را در بیت المقدس صادر کرد، اما مقامات صهیونیستی با دفن یاسر عرفات در قدس شریف مخالفت کردند.

یکی از وقایع عجیب در مرگ عرفات این بود که جسد یک چریک پیر در سه قاره اروپا “در پاریس، فرانسه” و در آفریقا “در قاهره مصر” و در آسیا “در رام الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی” به خاک سپرده شد. و در نهایت در محوطه قبر. .

اما ابو عمار نوشت که او دو بار دفن خواهد شد زیرا در سال 2012 کمیته مشترکی متشکل از کارشناسان روسی، سوئیسی و فرانسوی که در مورد ماهیت مسمومیت او تحقیق می‌کردند، مجبور شدند قبر یاسر عرفات را برای آزمایش بر روی بقایای او حفر کنند.

امروز پس از گذشت 17 سال از درگذشت مرحوم یاسر عرفات «ابو عمار» رئیس سابق تشکیلات خودگردان فلسطین، جوانان فلسطینی همچنان با این پرسش مواجه هستند که آیا عرفات به آرزوهای خود برای آزادی قدس شریف جامه عمل پوشانده است یا این آرزو برای همیشه بوده است. او دفن کرد؟

311311

دکمه بازگشت به بالا