عمومی

فصل جدید در آمریکا – مجله تفریحی زیباروز

پایان دولت ترامپ آغاز فصل جدیدی در حوزه سیاسی این ابرقدرت است که به هر نحوی جامعه جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد. در خارج از ایالات متحده ، چشمگیرترین مورد آینده توافق نامه ها و معاهدات بین المللی است که بوریام یکی از برجسته ترین آنها است.

جامعه بین الملل خروج یک جانبه ترامپ از برجام را گامی بی ثبات در برابر صلح جهانی همراه با خروج کشورش از سایر توافق نامه های بین المللی و همچنین سیاست خارجی آن تفسیر کرده است. اکنون جوبایدن و تیم منتخب وی امیدهایی را به وجود آورده اند که دیپلماسی نخبه عقلانیت لازم را در شیوه برقراری ارتباط و تجدید روابط خارجی آمریکا بازیابی خواهد کرد.
ساده است اگر تصور کنیم تیم بایدن در کوتاه مدت دوره سیاست خارجی ترامپ را طی می کند و همه چیز را به صفر می رساند. به ویژه از نظر ساکنان جدید کاخ سفید ، خروج از دوران ترامپ به معنای تکرار کامل گذشته نیست ، بلکه تعریف دوباره ای از شکل و ماهیت روابط واشنگتن با متحدان اروپایی ، همسایگان منطقه ای ، شرکای آسیایی و آفریقایی است. وی دارای سطح اقتصادی ، سیاسی و نظامی بود. آمریکا در همان زمان ، متحدان آمریکایی و به ویژه اروپایی ها با آزمایش دولت ترامپ ، با تغییر تفسیر قدرت هژمونیک به الگویی متفاوت از سالهای پس از اواسط دهه 1940 به دولت 2016 ، در دولت ترامپ ادغام خواهند شد. متحد قدرتمند ایالات متحده اکنون به جای “اعمال قدرت” ، بر مدل “اعمال مشترک قدرت” تمرکز کرده و در این زمینه تمایل آنها را برای همسویی با سیاست های واشنگتن تعریف می کند. در حقیقت ، یکی از دلایلی که دولت ترامپ تسلیم سیاست “فشار حداکثر” تهران نشد ، مخالفت متحدان اروپایی و دیگر اعضای جامعه بین المللی با رویکرد یک جانبه کاخ سفید بود.

جوبیدن اکنون قول می دهد متحدان آمریکایی را در تصمیم گیری ها و همسویی مهندسی کاخ سفید مشارکت دهد و از یک جانبه گرایی اجتناب کند. اگرچه در برنامه 100 روزه اول دولت بایدن بازگشت فوری به معاهدات و توافق نامه های بین المللی از جمله توافق نامه پاریس ، NAFTA و بازنگری آنچه ترامپ در قبال ناتو انجام داده است ، بایدن و سایر اعضای تیم وی تأکید کردند که این بازگشت به معنای تکرار است. مانند قبل از سال 2016.

مروری بر ماهیت و ماهیت روابط خارجی ایالات متحده در فصل جدید ممکن است شامل اصلاحاتی در نحوه بیان دولت ترامپ باشد ، اما به نظر می رسد اروپایی ها و دیگر اعضای جامعه بین المللی نگران سیاست های واشنگتن هستند. از همه مهمتر ، بایدن با نگاهی به پایگاه سیاسی-اجتماعی ترامپ که بیش از 70 میلیون رای ایالات متحده را به خود اختصاص داده است ، از بازنشستگی در تعامل بین المللی به گونه ای که وی را به سازش با رقیب خود متهم کند خودداری خواهد کرد. حیاط عملکرد بایدن در 100 روز نخست ریاست جمهوری آینده دولت وی را تعیین خواهد کرد. این دیدگاه ممکن است نشان دهد که تفاوت چندانی با شعار ترامپ مبنی بر اینکه “آمریکا اول است” نیست. این شیوه ارتباط دولت بایدن با همه طرف های خارجی در ایالات متحده را پیچیده یا پیچیده می کند.

دکمه بازگشت به بالا