عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و ردیف کردن شماره ها در کنار جاده برای ما اجباری تر از نان شب است. حالا اگه یه بچه نارس به دنیا بیاریم و یک میلیون بیشتر خرج کنیم تا تاریخ عروسیمون یکنواخت بشه مهم نیست.

مجله تفریحی زیباروز پلاس: امروز سالگرد تاریخ خاصی در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی ایرانیان در روز 9/9/1392 بیرون درب اتاق زایمان صف کشیدند تا فرزندان خود را به دنیا بیاورند تا اینکه در 24 ساعت 3000 نوزاد به دنیا آمدند و رکورد جدیدی برای تولد نوزاد در کشور ثبت شد. .

اما آیا ثبت تاریخ تولد روندو تنها دغدغه برخی بود؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های مردم با گذشته بسیار متفاوت است و داشتن شماره تلفن همراه رند، تاریخ عروسی رند و حتی پلاک خودروی رند امروزه برای مردم ارزشمند و معتبر شده است. حالا چرا ارزش ها اینقدر پایین آمده است؟

معنای زندگی در نگاه و تفسیر مردم دستخوش تغییرات عظیمی شده است

دکتر. محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که اشاره کردید، آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد نوزاد در 9/9/99 است، این موضوع ما را وادار می کند تا روند اجتماعی تحولات اجتماعی را که محرک آن است، تحلیل کنیم. ارزش ها و نگرش های اجتماعی چرا تاریخ های رند مانند تاریخ تولد رند، تاریخ ازدواج و ازدواج رند، شماره موبایل رند، شماره پلاک رند و غیره برای مردم جامعه مدرن ارزشمند شده است. من معتقدم که معنای زندگی در نگاه و تفسیر مردم دستخوش تغییرات شگرفی شده است

وی ادامه می دهد: معنای زندگی این است که مردم زندگی را چه تفسیر می کنند و چگونه با آن روبرو می شوند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود زندگی را تفسیر و تفسیر می کند. اینکه تاریخ رند به نوعی در جامعه ما تبدیل به یک ارزش و در واقع معیار افتخار شده است این است که این پدیده در چشم و ذهن طیف وسیعی از افراد جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که قصد ایجاد آن را دارد، معنای جدیدی از زندگی را ارائه می‌کند که ما آن را سبک زندگی لوکس می‌شناسیم.

لوکس و آرزوهای انباشته بازی کنید!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که این روزها رایج شده است، توضیح می دهد: «تجمل بودن برای نسل جدید، به جرأت می گویم تمام معنای زندگی است. نسل هایی که می خواهند زندگی کنند، چگونه می خواهند، می خواهند دنیا را تغییر دهند و دانش ما در مورد آنها بسیار محدود است. در اصطلاح پدیدارشناسی می گوییم برای درک معنای زندگی در نزد مردم باید وارد دنیای ذهنی و زندگی آنها شد و پدیده را آنگونه که هست دید.

دکتر. رحیمی معتقد است: «با ورود به دنیای ذهنی افرادی که جذب داستان‌های رند می‌شوند، متوجه می‌شویم که این افراد خواسته‌های انباشته زیادی دارند و قصد دارند به هر نحوی خود را از دیگران متمایز کنند و به خود ببالند. اما دلیل تغییر و سطحی شدن ارزش های مدرن بشری این است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم با آن شرایط و هنجارهای آن سازگار می شوند. جامعه را درونی می کنند. اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با تغییرات اجتماعی و فرهنگی جامعه تطبیق دهند، با چالش های جدیدی مواجه می شوند و برای غلبه بر آنها سعی می کنند با نمادهای کاذب جایگاهی نسبت به دیگران و در جامعه ابراز وجود کنند.

در 22 فوریه 2022 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذر از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: مردم از یک سو پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه می شوند. در این تضاد اجتماعی با تغییرات ارزشی و یک سری ارزش های اجتماعی جدید مواجه هستیم. در این مرحله (منظورم وضعیت انتقالی است) جامعه پذیری ضروری است. مردم باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد چنین وضعیتی هستیم یا خیر؟ وی می‌گوید: «در مورد اینکه آیا این سبک زندگی مختص ما ایرانی‌ها و جهان سومی‌هاست، باید بگویم که چند ماه پیش نیز شاهد تاریخ رند (31 بهمن 1391) بودیم، اما در این تاریخ تولد نارس وجود نداشت. اتفاقی هم نیفتاد.” وگرنه زندگی خیلی عادی پیش می رفت. واقعیت این است که وضعیت امروز جامعه تغییراتی را در ارزش های نسل جوان ایجاد کرده است که ناشی از تغییرات تکنولوژی، سهولت ارتباط و افزایش رفاه نسبی است. .

وی همچنین می افزاید: جوامع توسعه یافته به این تغییرات پی برده اند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی خوب عمل کرده اند، بنابراین رفتار روزمره مردم بر اساس عقلانیت است. اما در جامعه ما از آنجایی که تغییرات ارزشی را به رسمیت نشناخته ایم، رفتارهای روزمره اغلب و اغلب آگاهانه مبتنی بر تأمل و محاسبات منطقی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «چمباتمه زدن» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا