عمومی

لیلاز: رشد اقتصادی ایران دو رقمی خواهد شد

سعید لیلاز استاد دانشگاه، روزنامه نگار و تحلیلگر اقتصادی از حذف ارز 4200 کونی انتقاد کرد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، این روزنامه دنیای اقتصاد وی نوشت: سعید لیلاز درباره طرح حذف ارز 4200 تومانی اظهار داشت: در بهار 1397 با ارز 4200 تومانی دولت مخالفت کردم. در بهمن 1396 طرحی را به معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری پیشنهاد دادم که روسیه در بحران اخیر خود اجرا کرده است. در این طرح پیشنهاد کردم مصرف ارز داخلی کاهش یابد.

لیلاز در ادامه تاکید کرد: به نظر من این نبرد ایران و آمریکا نبرد مرگ و زندگی ملت ایران است و اگر از این چالش سربلند بیرون بیاییم آخرین چالش تاریخ ایران خواهد بود. .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بهار 1397 پنج بار پیشنهاد کتبی به دولت روحانی ارائه کردم. طرحی که دولت سیزدهم اجرا کرد، در راستای طرحی است که به دولت دوازدهم پیشنهاد دادم.

این تحلیلگر اقتصادی درباره طرحی که به دولت دوازدهم داده است، گفت: در پیشنهاد من چهار چیز در کشور باید کنترل شود. من در این طرح مفروضات خود را بر اساس جنگ ایران و آمریکا مبتنی بر جنگ گذشته قرار دادم. این چهار فرض بر اساس نیاز به تضمین 2000 کالری در روز، رایگان و ارزان شدن حمل و نقل عمومی، ملی کردن خدمات پزشکی و بهداشتی و چهارمین مبنی بر رایگان شدن تحصیل دبیرستان بر اساس قانون اساسی و موارد دیگری بود که باید ترک کنیم. تمام اعتبارات را در این طرح پیش بینی کرده ام و اکنون دولت سیزدهم در حال اجرای این طرح است.

لیلاز با اشاره به انتقادات به این طرح گفت: مخالفان این طرح دو ایراد عمده به آن دارند. یکی از دلایلش این است که هر وقت خواستیم این طرح را اجرا کنیم مخالفت کردیم. ثانیاً این طرح باید کامل باشد و اصلاحات اساسی دیگری روی آن انجام شود. البته اصلاحات ناتمام بهتر از عدم اصلاحات است. این پیشنهادی است که باید به دولت اصلی ارائه شود.

وی ادامه داد: بعد از جنگ هر دو سال یک بار در دولت های مختلف با تعدیل و عملیات مواجه می شدیم که می توانست تلفات جانی به همراه داشته باشد. این اصلاحات چیست؟ ما باید بتوانیم جلوی این تورم را بگیریم. زیرا تورم عامل این عدم تعادل هاست. تقریباً سه سال پیش قیمت بنزین بهبود یافت و به سطح جهانی رسید، اما با ادامه رشد نقدینگی، بدون شک با خونریزی دیگری روبرو هستیم. البته آقای رئیسی با کمترین ناآرامی اجتماعی این طرح را به خوبی اجرا کرد. پیشنهاد ما به دولت این است که از عامل اصلی تورم جلوگیری کند زیرا عامل اصلی تورم و عدم تعادل اقتصادی و فساد در این کشور رشد نقدینگی است که ریشه در فساد بانک ها دارد.

زمانی که محمدرضا پهلوی در سال 1357 از ایران خارج شد، کل نقدینگی کشور تا آن سال 400 میلیارد تومان بود و اکنون هر دو ساعت یک بار این حجم نقدینگی ایجاد می کنیم. تا پایان دولت خاتمی این حجم نقدینگی به 65 هزار میلیارد تومان رسید و اکنون هر 15 روز یک بار این حجم نقدینگی در کشور ایجاد می شود و منشاء همه مشکلات اقتصادی ایران از همین جاست. تورم ثابت پیامد افزایش نقدینگی در کشور است. دولت ها سعی می کنند از ابزارهای خود برای مهار تورم استفاده کنند و این سرکوب در زمان دیگری رخ خواهد داد. دولت باید اصلاحات خود را از پایه اجرا کند و از فساد بزرگ جلوگیری کند. فساد در صنعت پتروشیمی در حال رخ دادن است و شاهد عدم تعادل در صنعت فولاد و صادرات ایران هستیم. منبع آنها رشد چهار هزار میلیارد تنی نقدینگی در روز است.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال که واکنش مردم به این طرح را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: در آخرین جلسه ای که با آقای رئیسی داشتیم گفتیم از واکنش مردم نترسید. وقتی فردی نزد پزشک می رود و پزشک سرطان را تشخیص می دهد، وظیفه پزشک است که حقیقت را به او بگوید. من معتقدم روشنفکر واقعی کسی است که حقیقت را بگوید، نه منافع خود را. پس چاره ای جز اجرای این طرح نداریم. اصلاحاتی که قبلاً به دلیل فشارهایی که اکنون به این عملیات رسیده است باید به تعویق می افتاد. اگر الان عمل نکنیم، قطع عضو خواهیم داشت.

لیلاز در پاسخ به این سوال که آینده اقتصاد چقدر می تواند قابل پیش بینی باشد، گفت: با برخی متغیرها و عوامل می توان پیش بینی و برآورد کرد. هر ذهن عادی می توانست تصور کند که به دستور آقای ترامپ در دسامبر 2017 (دسامبر 2017) از ماه می یک انفجار قیمت خواهیم داشت. این موضوع سپس توسط رئیس کل بانک مرکزی (آقای همتی) مطرح شد وگرنه کشور از دست رفته بود.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان دید درستی نسبت به این طرح داشت، گفت: من معتقدم مردم ایران حق دارند هر عکس العملی نشان دهند، زیرا ذینفعان با همه گزینه هایی که در اختیار دارند باید این پیش بینی ها را انجام دهند، اما مشکل اینجاست که ما هستیم. اکنون در یک دوراهی که یا باید سقوط کنیم یا هواپیما را فرود بیاوریم. پس مردم می‌فهمند، چاره‌ای جز انجام این اصلاحات نداریم. نکته اینجاست که در دهه گذشته ما اقتصاد را رها کرده‌ایم و به نوبه خود امنیت را به دست گرفته‌ایم. امنیت در ایران موضوع مهمی است. در ایران روحیه دوستی نسبت به ایران رو به افزایش است، اما مسئولان باید این را نیز درک کنند که تحمل مردم بی نهایت نیست. البته باید توجه داشت که مردم ایران حتی اگر یک اعتراض کنید، ابراز کنید، اما تا مرز فروپاشی این کشور نروید.

این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: کوه آتشفشانی انقلاب اسلامی که بزرگ ترین اتفاق آن را در ایران نمی توان یافت، اتفاق افتاده است و ما روی میراث آن نشسته ایم و مانند یک تریلیون ذره از آن منابع استفاده می کنیم. اما این منابع یک جا رو به اتمام است و جمهوری اسلامی باید فکری برای آن بکند. اگر دولت بخواهد این اصلاحات را اجرا کند باید بتواند تورم را به زیر 20 درصد برساند که این هدیه بزرگی به مردم فقیر ایران است و می تواند سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند.

لیلاز گفت: من به آینده ایران بسیار خوشبین هستم. ما در حال عبور از این آشفتگی هستیم. روند گذار و توسعه در همه کشورهای جهان یکسان است و جمع جبری باید به آن سمت برود. ما خود را جزو بدترین ها می دانیم. همانطور که ما دوره ای را می گذرانیم که کشورهای دیگر طی کرده اند. به جز ترکیه، هیچ کشوری در خاورمیانه و شمال آفریقا در مورد ایران پیشرفت نکرده است و ما در پایان دوره گذار هستیم.

وی گفت: در سال 1396 نظریه ای به نام بناپارتیسم مطرح کردم که فکر می کنم دولت آقای رئیسی مقدمه آن است و رسالت این بناپارت این است که ما را از این بن بست رهایی بخشد و خواهد کرد.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال که بهترین رویکرد برای عبور از این دوره چیست، گفت: در صد سال اخیر تحولات ایران به دلیل چهار عامل اصلی مهاجرت داخلی، رشد جمعیت، درآمدهای نفتی و عوامل بین المللی رخ داده است. سه عامل اول ناپدید شده اند، اما عنصر بین المللی باقی مانده است. من در پیش بینی علمی خود اعلام کردم که ترامپ آخرین چالش ایران است. نفت دیگر نمی تواند در ایران ناآرامی جدی ایجاد کند.

وی در پایان گفت: به دوره 1400 تا 1410 بسیار خوشبین هستم و رشد اقتصاد ایران دو رقمی خواهد بود. از سال 1399 شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم. اما این رشد با کاهش 10 تا 12 درصدی قدرت خرید بین سال های 1397 تا 1398 مطابقت ندارد. اما ما بر همه آن بحران ها غلبه کردیم.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا