عمومی

مأموریت سخت ریکاردو ساپینتو – مجله تفریحی زیباروز

دیدار مقابل سپاهان نشان داد که کار سرمربی پرتغالی استقلال بسیار سخت است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز همشهری نوشت: شکست همیشه عواقبی دارد، به خصوص اگر در مسابقات بزرگ و معتبر اتفاق بیفتد، این حکایت ریکاردو ساپینتو، سرمربی جدید استقلال است که لیگ بیست و دوم را به بدترین شکل ممکن با شکست مقابل یکی از تیم ها آغاز کرد. رقبای پرافتخار سپاهان 2:0. در روزی که مربی پرتغالی حرکات زیادی در کنار زمین داشت، تیمش در داخل زمین بسیار آرام و مطمئن به نظر می رسید.این چیزی نیست که هواداران هرگز می خواهند.هرچند همه قبول دارند که نمی توان نظر داد. با توجه به عملکرد کادرفنی بر اساس یکی دو بازی، امروز مشخص شد که تکلیف سرمربی استقلال برای تکرار قهرمانی فصل قبل اصلا آسان نیست.

لیگ امسال قابل مقایسه با سال گذشته نیست

اولین مشکل ساپینتو این است که لیگ امسال به هیچ وجه با لیگ گذشته قابل مقایسه نیست. با احترام به کار بزرگی که فرهاد مجیدی در سال گذشته انجام داد و جام طلایی را برای آبی ها به ارمغان آورد، فصل گذشته لیگ قدرتمندی نداشتیم. البته سپاهان مثل امروز مثمر ثمر بود اما تیمی مثل مربیان فعلی ندید. پرسپولیس در آتش مهمانی های وحشی می سوخت، فولاد اعتماد فوری نداشت و تراکتور سال بدی را پشت سر می گذاشت. اما امروز وضعیت کاملاً تغییر کرده است. تیم ها به شکلی بی سابقه تقویت شدند و انواع مربیان و بازیکنان خارجی به لیگ اضافه شدند. به همین دلیل کار ساپین سخت تر از مجیدی بود و البته باید عواملی مانند ناآگاهی او از شرایط فوتبال ایران را نیز به این ماجرا اضافه کرد.

آیا استقلال متعادل است؟

باز هم تکرار می کنیم که شرایط فنی لیگ برتر تنها در چند هفته آینده آنالیز می شود و باید به مربیان جدید وقت بدهیم تا خود را در تیم هایشان ثابت کنند. اما بحث عدم تعادل کادرفنی در استقلال ربطی به این ماجرا ندارد. آبی ها به طرز بسیار عجیبی لیست خود را با انواع مهاجمان پر کردند. این تیم به اندازه تیم چهارم عناصر هجومی دارد. کوین یاماگا، آرمان رمضانی و ارسلان مطهری از سال گذشته باقی ماندند و امسال افرادی مانند کاوه رضایی، سجاد شهباززاده، پیمان بابایی، محمد محبی و مهدی قائدی به این جمع اضافه شده اند. ممکن است چند نام را از قلم انداخته باشیم! باید زمان داده شود تا مشخص شود آیا کادر فنی برای جمع آوری همه این مهاجمان استراتژی خاصی را دنبال کرده است یا اینکه برخی از خریدها فقط “هیجان” بوده است. بیایید بگوییم واقعاً نمی توان در عرض چند روز به جذب محبی و قیدی پرداخت. بدیهی است که غیبت طولانی مدت گروهی از این مهاجمان می تواند برای تیم سازنده حاشیه ایجاد کند. و این در حالی است که بخشی از این بودجه می توانست صرف خرید هافبک های طراح و تقویت خط هافبک شود. جایی که استقلال در گام اول خودش را نشان داد، یک نقطه ضعف وجود دارد.

مزایای این ضرر

همیشه اینطور نیست که همه ابعاد شکست «منفی» باشد. اگر از ما بپرسید معتقدیم باخت استقلال مقابل سپاهان مزایایی داشت که از جمله آنها می توان به ترکیدن حباب توهم در بین آبی ها اشاره کرد. آنها اکنون کاملاً از جامه قهرمانی شکست ناپذیر خارج شده اند و می دانند که برای ماندن باید بیشتر تلاش کنند. چرخش در هفته اول بسیار بهتر از زمانی است که دیگر جایی برای جبران وجود ندارد. علاوه بر شکست ناپذیری، بار روانی مضاعفی نیز از دوش تیم بود که در مقطعی باید برداشته می شد. حالا بازیکنان استقلال آزادتر کار خواهند کرد. به طور کلی، «باختن» به معنای قهرمان نشدن نیست. گابریل کالدرون در ابتدای بازی خود با پرسپولیس سه شکست را متحمل شد اما در ادامه بهترین نتایج تاریخ این باشگاه را رقم زد. ببینیم ماجرای استقلال و ساپینتو به کجا می رسد.

به عنوان متقاضی

از پیروزی سپاهان مقابل استقلال زیاد هیجان زده نخواهیم شد و به خوزه مورائیس، مربی این تیم شناخت و هیجان مضاعفی خواهیم داد، اما مشخص است که اصفهانی ها در اولین قدم توانستند اهالی فوتبال را راضی کنند. و در بازی بزرگ سپاهان در ورزشگاه آزادی تیم هجومی و ترسناکی نبود که البته در بازی اول انتظار آن را هم نمی‌رفت، اما باهوش و فرصت‌طلب بودند، بنابراین جای تعجب نیست که بعد از بازی از کلیدواژه مورینیو زیاد استفاده شود. در تحلیل با توجه به سابقه طولانی همکاری مورائیس و مورینیو، بسیاری استدلال کرده اند که سرعت و استفاده سپاهان از فضا و ضدحمله شباهت زیادی به مدل معروف مورینیو دارد. البته قضاوت در این زمینه ها زود است اما سپاهان تا اینجای کار تیم قابل احترامی از خود نشان داده است. درست مثل سرمربی زردپوشان که حضورش در نشست های خبری قبل و بعد از بازی با استقلال با استقبال مردم مواجه شد. مورایس شخصیت آرامی دارد و به خصوص زمانی که قبل از بازی درباره تغییر فلسفه زندگی خود پس از یک بیماری سخت صحبت کرد، بسیاری را تحت تاثیر قرار داد. او به عنوان مربی و سرمربی هم سابقه فنی خوبی دارد و با توجه به شرایط انسانی سپاهان خیلی سخت است که این تیم را کاندیدای جدی قهرمانی ندانیم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا