فرهنگ و هنر

مالیات حوزه گردشگری یکسان سازی می شود

مجله تفریحی زیباروز/مرکزی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: مالیات در حوزه گردشگری یکسان می شود.

عزت الله ضرغامی شامگاه 19 دی ماه 1401 در دیداری دوستانه با فعالان گردشگری استان مرکزی از تاخیر در سفر به استان مرکزی عذرخواهی کرد و اظهار داشت: سعی می کنیم در سفر به استان ها برنامه های یک روزه داشته باشیم اما طرح استان مرکزی به مدت دو روز تنظیم شد، با وجود اینکه به 110 شهر سفر کردم، هنوز چند سفر باقی مانده است و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

وی با بیان اینکه حوزه ماموریت این وزارتخانه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی است، تصریح کرد: میراث فرهنگی بیشترین اهرم همبستگی ملی را دارد. برای دوقطبی شدن میراث قبل و بعد از اسلام تلاش زیادی شده است و مسائل آن را مایه تفرقه می دانند در حالی که مایه وحدت و همبستگی است و وزارتخانه در این زمینه تلاش زیادی می کند.

ضرغامی انتقال صحیح داستان به گردشگران داخلی و خارجی را وظیفه ملی خواند و گفت: استان مرکزی ظرفیت های زیادی دارد، خمین جاذبه ای مانند بیت امام راحل دارد و گردشگر با ورود به این مجموعه باید موضوعات زیادی را درک کند، اما این اتفاق نمی افتد. شخصیت امام باید به طور کامل به گردشگران معرفی شود، راهنماها باید تمام میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و ویژگی های استان را بشناسند و گویای درستی باشند.

وی در خصوص دستورالعمل استانداردسازی اقامتگاه های بوم گردی گفت: البته استاندارد اقامتگاه های بوم گردی با هتل ها متفاوت است، البته برخی استانداردهای رفاهی و بهداشتی تفاوتی با هم ندارند.

وی با بیان اینکه اقدامات فرهنگی متعددی در حوزه بوم گردی قابل اجرا است، افزود: شناخت میراث ناملموس با دقت بسیار لازم است.

ضرغامی خواستار توجه و وقف به فرهنگ استان مرکزی شد و گفت: استان مرکزی بسیار خاص است و خاستگاه ملا احمد نراقی است. امروز به منزل این عالم که حرف های زیادی برای ارائه دارد، رفتم. این استان برای گردشگران حرف های زیادی برای گفتن دارد و از نظر آماری بالاترین نخبگی را دارد که زیربنای استان است اما این ظرفیت به هیچکس ارائه نمی شود.

وی با اشاره به تصویب قانون مربوط به قیمت برق گفت: متأسفانه این قانون برای مراکز اقامتی و هتل ها مستثنی نیست، هرچند توافق شد که از هتل ها و مراکز اقامتی میزان مصرف استانداردی دریافت شود و در صورت این موارد مکان ها بر اساس مقدار استاندارد برق مصرفی هستند، هزینه برق باید به قیمت قبلی محاسبه شود.

ضرغامی با اشاره به اینکه وام گردشگری در کشور 50 میلیارد تومان است که قطعا ناکافی است و در واقع دولت برای توسعه زیرساخت های گردشگری وام ندارد، گفت: برای تامین وام های لازم، ما به دنبال مجوزها و تسهیلات است که این وزارتخانه در آن بهترین است.» در این زمینه تاثیر داشت. امروز وزارت برای پرداخت تسهیلات تبصره 18 سقف بالایی ندارد و امکان پرداخت سود برای هر سرمایه گذاری در استان وجود دارد. تبصره هایی باید در برنامه 5 ساله هفتم گنجانده شود، البته در بودجه 1402 تبصره ای وجود ندارد و در لایحه قانون نیز اقلام ثابتی وجود دارد که به حوزه گردشگری کمک می کند.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری نیاز به هماهنگی دستگاه های مختلف است که البته در آن حوزه شاهد همکاری هستیم و تلاش می کنیم همکاری ها را تقویت کنیم و مشکلات با سایر دستگاه ها حل می شود. در خصوص مالیات بر ارزش افزوده هتلداران نیز در حال تلاش و مذاکره هستیم، معاونت گردشگری رئیس جمهور با سازمان امور مالیاتی جلسه ای داشت و قرار شد مالیات در حوزه گردشگری یکسان شود و مالیات بر آن تعلق گیرد. جمع آوری شده. تا جایی که لازم است آن هم بر اساس مصوبه شورای اقتصاد کشور، با توجه به شیوع کرونا، اخذ مالیات به مدت دو سال تمدید شد و همچنان در حوزه مالیاتی کارهای مختلفی انجام می دهیم.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: 13. دولت با تمام قوا کار می کند و رئیس جمهور با مشکلات حوزه گردشگری آشناست. کشور درگیر مشکلات است و مواردی مانند تامین نیازهای اولیه مردم در شرایط حساس اولویت دارد. امیدواریم بتوانیم به سرعت از این وضعیت عبور کنیم.

ضرغامی بیان کرد: در جهت رفع مشکل پیش می رویم و امیدواریم به زودی توسعه گردشگری صورت گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا