ماکرون برای اعزام نیرو به اوکراین «ائتلاف» ایجاد می‌کند

رئیس‌جمهور فرانسه صرفا از صحبت در مورد امکان استقرار نیروهای ناتو در اوکراین فراتر رفته و اقداماتی را برای تشکیل ائتلافی از مربیان نظامی که در داخل اوکراین کار کرده و سربازان کی‌یف را برای جنگ با نیروهای روسی آماده می‌کنند، انجام داده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه در پاریس به خبرنگاران گفت: «ما به دلایل کارآمدی می‌خواهیم ائتلافی داشته باشیم و چندین شریک ما تا به حال موافقت خود را اعلام کرده‌اند. ما از روزهای آینده برای نهایی کردن بزرگترین ائتلاف ممکن که بتواند به درخواست اوکراین پاسخ دهد، استفاده خواهیم کرد.»

ماکرون به نام کشورهایی که به غیر از فرانسه متعهد به اعزام مربی به اوکراین هستند، اشاره‌ای نکرد. او استدلال کرد که اعزام متخصصان برای انجام کارهای آموزشی در داخل اوکراین نباید واکنش روسیه را برانگیزد.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «ما با روسیه در جنگ نیستیم. ما خواهان تشدید تنش نیستیم، اما می‌خواهیم تمام تلاش خود را برای کمک به مقاومت اوکراین انجام دهیم. آیا اگر اوکراین از ما بخواهد سربازان بسیج شده را در خاک خودش آموزش دهیم، تشدید تنش است؟ نه، این به معنای استقرار افراد – سربازان اروپایی یا متحدان – در خط مقدم نیست.»

به گزارش راشا تودی، ماکرون اظهارات خود را پس از میزبانی از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بیان کرد. او همچنین روز پنجشنبه اعلام کرد فرانسه هواپیماهای جنگنده میراژ ۲۰۰۰ را به کی‌یف خواهد فرستاد و خلبانان اوکراینی را آموزش خواهد داد. بر اساس گزارش‌ها، تا پایان سال جاری طول می‌کشد تا این خلبانان آماده پرواز با هواپیماهای جنگی باشند.

نیروهای فرانسوی تاکنون حدود ۱۰۰۰۰ سرباز اوکراینی را در فرانسه و سایر کشورهای ناتو آموزش داده‌اند. لیتوانی و استونی هم علنا پیشنهاد کرده‌اند که مایل به اعزام مربیان در داخل اوکراین هستند. در واقع، «کایا کالاس» نخست‌وزیر استونی ماه گذشته گفت مربیان ناتو در حال حاضر در این کشور جنگ‌زده فعالیت می‌کنند.

مقامات روسیه بارها هشدار داده‌اند که هر پرسنل نظامی خارجی در اوکراین، صرف‌نظر از وظایف و محل استقرارشان، اهداف قانونی برای حمله تلقی می‌شوند. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد «لفاظی‌های جنگ‌طلبانه» و اظهارات تحریک‌آمیز ماکرون بحران اوکراین را تشدید کرده است.

ماکرون در ماه فوریه اظهاراتی را درباره احتمال استقرار نیروها در اوکراین مطرح کرد که باعث عقب‌نشینی برخی از متحدان ناتو شد و کرملین هشدار داد که چنین اقدامی ناگزیر به درگیری مستقیم با روسیه منجر می‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پیشنهاد ماکرون برای اعزام مربیان نظامی به کی‌یف را رد کرد و نگران بود که این نیروها ممکن است در خط مقدم قرار بگیرند و باعث تشدید تنش شوند.

انتهای پیام  

دکمه بازگشت به بالا