عمومی

مدیریت «النگدره» و «ناهارخوران» به شهرداری گرگان واگذار شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگاران آنلاین، صد و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر گرگان شامگاه شنبه با حضور اعضای شورای شهر و مدیران شهری و همچنین حمید صلاح مدیرکل منابع طبیعی گلستان برگزار شد.

ابتدا لایحه شهرداری در مورد قرارداد مدیریت ناهار خوران و پارک جنگلی النگدره پیشنهاد شد.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر گرگان در خصوص این لایحه گفت: با وجود احداث تله کابین در بلوار ناهارخوران قطعا مجموعه های گردشگری در این منطقه ایجاد می شود.

علی اکبر بصیرنیا افزود: مدت قرارداد واگذاری پارک های جنگلی ناهار خوران و النگدرا 15 سال تعیین شده که زمان کوتاهی است.

وی تصریح کرد: سرمایه گذار می خواهد در این زمینه ها سرمایه گذاری کند و به زمان بیشتری نیاز دارد اما در مدت زمان مشخص نمی توان سرمایه گذاری کرد.

قرارداد باید اصلاح شود

در ادامه زهرا نورا سخنگوی شورای شهر گرگان نیز گفت: هیچ یک از اعضای شورا مخالف واگذاری پارک جنگلی النگدره و نهار خوران به شهرداری گرگان نیستند، اما این قرارداد نیاز به اصلاح دارد زیرا در تلاش هستیم تا پارک جنگلی النگدره و نهار خوران را به شهرداری گرگان واگذار کنیم. محیطی مناسب با قرارداد دوجانبه و منطقی برای شهروندان.

به گفته وی منابع طبیعی اجازه نمی دهد شهرداری نظر اصلاحی بدهد.

مدیریت

رئیس سازمان منظر و فضای سبز شهرداری گرگان درباره این قرارداد گفت: پیش نویس قرارداد در سال 1400 نگارش و تمامی بندهای آن در سطوح مختلف بررسی، بحث و برنامه ریزی شد.

یحیی ستودنیا افزود: در قسمت سرمایه گذاری این قرارداد ابهاماتی وجود داشت و به صراحت بیان نشد که شهرداری می تواند با ورود سرمایه گذاران پروژه های گردشگری را در این دو پارک جنگلی محقق کند یا خیر. بالاخره این موضوع روشن شد و نظر منابع طبیعی در این زمینه مثبت بود.

وی بیان کرد: در بخشی از قرارداد آمده است که در صورت وقوع حادثه خسارت وارده بر عهده شهرداری است اما پس از اصلاحات مقرر شد اگر شهرداری به وظایف خود به درستی عمل کند هیچ گونه خسارتی بر عهده شهرداری نخواهد بود.

کارگران منابع طبیعی نیز هزینه بلیط را پرداخت خواهند کرد

ستودنیا تصریح کرد: همچنین بندی از قرارداد حذف شده است که کارمندان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و خانواده هایشان می توانند بدون پرداخت ورودیه از خدمات این حوزه استفاده کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و حوزه آب گلستان نیز گفت: پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره انعکاسی از شهر گرگان است و مسافران مرکز گلستان را با این مناطق جنگلی می شناسند.

حمید صلاح با تاکید بر اینکه تفاهم نامه منابع طبیعی و شهرداری بیش از 40 سال سابقه دارد، گفت: منابع طبیعی نگاه مثبتی به واگذاری مدیریت این پارک ها به شهرداری دارد.

وی با تاکید بر اینکه منابع طبیعی بدون برنامه مصوب نمی تواند این منطقه را واگذار کند، افزود: از سال 1391 قرارداد منابع طبیعی و شهرداری گرگان هر 6 ماه یکبار تمدید می شود اما با این نوع قرارداد امکان سرمایه گذاری وجود ندارد. بخش سرمایه.برنامه ریزی شده

این قرارداد تا 90 سال قابل تمدید است

به گفته وی، این قرارداد 15 ساله تا 90 سال قابل تمدید است و منابع طبیعی بیش از این نمی تواند از مفاد آن عدول کند.

صلاح از مدیریت شهری گرگان خواستار اظهار نظر قاطع شد و گفت: منابع طبیعی این پروژه فقط بدون تشریفات به شهرداری واگذار می شود و در صورت عدم انعقاد این قرارداد واگذاری آن عرصه های جنگلی به مزایده گذاشته می شود.

ناهارخوران و النگدره به ما نمانده بود

صلاح با تاکید بر اینکه ناهارخوران و النگدره به ما سپرده نشده است که به زور این قرارداد را با شهرداری امضا کنیم، گفت: این سازمان خواهان افزایش قدرت مانور شهرداری است و معتقدیم در راستای خدمات رسانی به شهروندان و استفاده از این عرصه جنگلی. ، شهرداری بهترین گزینه است.

در نهایت با وجود تاکید زهرا نورا مبنی بر تعویق رای گیری این لایحه و اصلاح آن، این قانون با هفت رای موافق به تصویب رسید.

دکمه بازگشت به بالا