عمومی

مذاکرات وین رو به جلو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجله تفریحی زیباروز،

میخائیل اولیانوف جمعه شب با انتشار پیامی در حساب توییتر خود از دیدار با هیئت آمریکایی به ریاست رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داد و نتیجه را مفید ارزیابی کرد.

وی امکان دستیابی به توافق نهایی در این دور از مذاکرات را منوط به آمادگی و تمایل آمریکا برای اتخاذ تصمیمات لازم به ویژه در زمینه لغو تحریم ها دانست و افزود: قطعا در این زمینه پیش خواهیم رفت. مذاکرات وین برجام».

ایالات متحده هیئتی را به رهبری رابرت مالی به وین فرستاده است تا در مورد چگونگی بازگشت این کشور به شورای امنیت سازمان ملل پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام گفتگو کند.

رابرت مالی در غیاب ایران جلسات متعددی با اعضای 1+4 و اتحادیه اروپا برگزار کرده است، اما دولت وی تاکنون هیچ اقدام مشخصی برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت سابق انجام نداده است.

دور هشتم مذاکرات تحریم ها که از پنجم آذرماه آغاز شد، به جایی رسیده است که آمریکا به عنوان یکی از طرف های توافق سال 94 باید گام های ملموس و معناداری برای تسهیل یک توافق خوب، پایدار و معتبر بردارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به آمریکایی‌هایی که این روزها از طریق واسطه‌ها پیام می‌دهند به صراحت گفته‌ایم که باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از نظر ما در عمل اراده خوبی وجود دارد که اتفاق محسوسی در میدان رخ دهد و لغو برخی تحریم ها به معنای عینی و واقعی می تواند مترجم حسن نیت آمریکایی ها باشد که درباره آن صحبت می کنند. روی کاغذ چه اتفاقی می افتد.» خوب می دهد، اما کافی نیست.

دکمه بازگشت به بالا