اقتصادی

مروری بر فعالیت بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب اصفهان

آنا از ۳۴ سال تلاش علمی دانشگاه آزاد شهرضا گزارش می‌دهد؛ تحصیل در ۷۰ رشته گرایش متنوع در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد شهرضا این دانشگاه را به بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب استان اصفهان تبدیل کرده است. گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا ۱۶ اسفند ۱۳۶۷ به‌عنوان یک‌صد و یکمین واحد دانشگاهی به تصویب هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی رسید و فعالیت خود را از نیمسال اول تحصیلی ۶۹-۶۸ آغاز کرد.
امیرعباس انتظام از طرف رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان نخستین رئیس این واحد دانشگاهی منصوب شد؛ اما پس از چند ماه در اثر سانحه تصادف به لقالله پیوست و حسن باقی سمت رئیس واحد شهرضا را به عهده گرفت.
مروری بر فعالیت بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب اصفهان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، ابتدا کار خود را در یک ساختمان استیجاری و با تجهیزاتی که از اداره آموزش و پرورش شهرستان به امانت گرفته شده بود، آغاز کرد. در نخستین نیمسال آغاز به کار، تعداد ۱۰ دانشجو در رشته فیزیک جذب شدند و همزمان رشته‌های شیمی، علوم سیاسی و زبان نیز به رشته‌های واحد شهرضا افزوده شد و تعداد دانشجویان به سرعت افزایش یافت.
سال ۱۳۶۸ زمینی به مساحت ۴۸ هکتار در جنوب شهر فرهنگی- تاریخی شهرضا برای دانشگاه خریداری و بنای ساختمان علوم پایه با ۳ هزار متر مربع زیربنا در سه طبقه، ۱۸ کلاس، دفاتر اداری و هشت آزمایشگاه پیش‌بینی شد.
دوره ریاست حسن باقی به مدت ۱۰ سال به طول انجامید، دوره‌ای درخشان و رو به رشد، آزمایشگاه‌ها به سرعت تجهیز و استادان بنام به کار گرفته شدند تا در امر آموزش و پژوهش خللی ایجاد نشود.
فعالیت ۷۰ رشته گرایش متنوع در دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا
پس از مرحوم حسن باقی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به احمدرضا مساح، حمید علیان، علی شریف‌زاده، فرید نعیمی و عبدالرضا باقی سپرده شد. در ۳۴ سال فعالیت، این واحد دانشگاهی توانسته به همت استادان و کارکنان خود به‌عنوان یکی از واحد‌های بسیار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی و بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب استان اصفهان شناخته شود. گام بزرگی که با حضور و تدریس بیش از ۳۰۰ عضو هیئت علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و حق‌التدریس و همکاری بیش از ۱۰۰ نفر از کارمندان واحد شهرضا در امر آموزش عالی منطقه بوده است.
تأثیر بسزایی که تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در اکثر شهرستان‌ها و به طبع آن در شهرضا بر اقتصاد و فرهنگ‌ عامه داشته، قابل انکار نیست. به کارکیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا  در صنایع و نهاد‌های شهرستان و نیز انجام پروژه‌های تحقیقاتی صنایع توسط استادان نشان از ارتباط خوب این واحد دانشگاهی با صنایع شهرستان دارد.
مروری بر فعالیت بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب اصفهان
اکنون فضا‌های آموزشی، پژوهشی، خدماتی، ورزشی و فرهنگی و …دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا از ۱۰۰هزار متر مربع فراتر رفته و تحصیل در ۷۰ رشته گرایش متنوع در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر شده است.
تعداد ۸۰ آزمایشگاه، کارگاه آموزشی، پژوهشی و خدماتی در راستای آموزش و تحقیق در واحد دانشگاهی شهرضا فعالیت می‌کنند. تعداد فارغ‌التحصیلان آن از مرز ۲۳ هزار نفر گذشته و چهار شرکت دانش‌بنیان فعال دارد. تعداد مقالات ISI استادان واحد شهرضا از یک هزار و ۲۰۰ مقاله گذشته افتخار چاپ مجله شیمی کانالیست با درجه ISI از آن این واحد دانشگاهی است.
مروری بر فعالیت بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب اصفهان
انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به عنوان واحد برتر در سال‌های ۹۷ و ۹۸، شرکت دانش‌بنیان برتر در سال ۹۷، مرکز تحقیقات برتر در سال ۹۷، پایان‌نامه برتر در سال ۹۹، مرکز رشد برتر در سال ۹۹، پژوهشگر برتر در سال ۱۴۰۱ و فناور برتر در سال۱۴۰۱  از افتخارات این واحد دانشگاهی بوده و درخشش نام پروفسور علیرضا نظام‌زاده عضو هیئت علمی گروه شیمی واحد شهرضا بین یک درصد دانشمندان برتر جهان و انتخاب به‌عنوان استاد نمونه کشور در سال ۹۷، کسب رتبه ۳۸ کشوری بین ۲ هزار و ۶۰۰ مرکز آموزش عالی در سال ۲۰۱۷ بر طبق رتبه‌بندی سایماگو از افتخارات این واحد دانشگاهی است.
مروری بر فعالیت بزرگ‌ترین قطب آموزش عالی در جنوب اصفهان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا با هدف توسعه آموزش عالی در منطقه و برقراری ارتباط پویا و همه جانبه با صنعت در زمینه تربیت نیروی متخصص مورد نیاز کارخانه‌ها و صنایع و توسعه پژوهش‌های علمی کاربردی، ارتقای سطح فناوری و بسط فرهنگ اسلامی فعالیت می‌کند.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در بخش آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با استفاده از استادان و تجهیزات کارگاهی، آزمایشگاهی در راستای حل مشکلات صنعت از طریق کاربردی کردن پروژه‌های تحقیقاتی، دستیابی به فناوری‌های جدید و بومی‌سازی فناوری‌ها و… با بیش از یک صد هزار مترمربع فضای آموزشی، پژوهشی، ورزشی، فرهنگی و رفاهی یکی از پیشروترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌ها در سطح استان و یکی از واحد‌های بسیار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است.
فعالیت ۷۰ رشته گرایش متنوع در دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا
مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا با هدف ایجاد مشاغل و صنایع دانش‌بنیان، زمینه را برای رشد افراد خلاق و نوآور ایجاد کرده و رشد و نمو چهار شرکت دانش‌بنیان در این واحد دانشگاهی نمونه بارزی از این تلاش است. انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا