عمومی

مسئولیت مهم فراموش‌شده ما – مجله تفریحی زیباروز

از دنبال کردن ابایی ندارم / سر کار زحمت نمی کشم / چشمانم را روی صحنه ها می بندم / حتی چشمانم را هم نمی بندم *

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، محمد شریعتمداری، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه یادداشت خود در روزنامه شرق گفت:

1- روز جهانی معلولان فرصتی است برای یکی از وفادارترین دوستانم که حتی پس از پایان خدمت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همواره برای آنها پیام می فرستد یا با این افراد مستعد و پر استعداد دیدار و گفتگو می کند. خلاقیت، مهربانی، صفا و صمیمیت باید می نوشتم. به عنوان فردی که در جمهوری اسلامی ایران وظایف مختلفی را انجام می دادم باید اعتراف کنم که تنها پس از هزار روز مسئولیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرصت خدمت و دیدار با آنها را پیدا کردم، فقط از رازها مطلع شدم. از زندگی آنها، توانایی بالای آنها در پیشرفت و پیشرفت جامعه، چالش ها و مشکلات آنها و استعداد ناب آنهاست و خداوند را شاکرم که این فرصت را به من داد تا به این جامعه بزرگ خدمت کنم.

2. واقعیت این است که استیفای حقوق افراد دارای معلولیت صرفاً موضوع توسعه پایدار، حقوق شهروندی و حتی عدالت اجتماعی نیست. اما تمرکز بر این جامعه بزرگ نیز سرمایه گذاری در آینده مشترک جامعه ما است.

3. من معتقدم که ما باید دسترسی دلسوزانه و خیریه به افراد دارای معلولیت را رد کنیم و بدانیم که جامعه توسعه یافته، توسعه یافته و انسانی تنها زمانی حاصل می شود که همه افراد آن به ویژه افراد دارای معلولیت مورد تجاوز قرار گرفته و به ظرفیت های بزرگ خود خدمت کنند توسعه همه جانبه. جامعه و کشور .

4- در این یادداشت کوتاه از بررسی اقدامات انجام شده در دوران تصدی ایشان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خودداری می نمایم. اما به عنوان یک پیشنهاد سیاستی اشاره می کنم که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اجرا و اجرای الحاقیه عدالت در برنامه ها و لوایح، «عدالت برای افراد دارای معلولیت» را می توان به عنوان یک قانون درج کرد. شرایط برای همه حساب ها، طرح ها و سیاست ها.

5- به خاطر داشته باشید که کووید 19 باعث افزایش نابرابری نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا و افزایش و تعمیق فقر شده است. دسترسی به آموزش، اشتغال و مشارکت اجتماعی، رو به وخامت است. بنابراین در دوران پس از کرونا، نظام ما باید بیشترین توجه را به ویژه به رویکرد افراد دارای معلولیت داشته باشد.

6. اصل موضوع این است که معتقدم مشکلات و چالش های معلولان ناشی از معلولیت آنها نیست، بلکه تبعیض، ناآگاهی و سهل انگاری همه ما در آن دوره با اولویت دادن به تخصیص بودجه یعنی سرمایه گذاری در این بخش است. , در اجرای قوانین و مقررات نسبتاً جامع . و مترقی که داریم باز خواهد گشت و من به عنوان یک شهروند متعهد هستم که در کنار همه کسانی باشم که به دنبال بالا بردن صدای این جامعه بزرگ و تسریع در اجرای قوانین و مقررات و اقدامات موثر در این زمینه هستند. ای خالق هر موجودی از پرهیز هر موجودی، ای شایسته هر سجده بر معذورین و مدافعان عزیزمان، شفا عطا کن، بر صبر این عزیزان بیفزای و به همه ما نظام و مردم در توسعه عدالت کمک کن. مخصوصاً برای معلولین

* شعر استاد نابینا آقای عباس شرار از نویسندگان و اساتید دارای معلولیت است و پدر یکی از هنرمندان نابینای کشورمان آقای هاتف شرار است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا