اقتصادی

معرفی سوغات‌های چابهار

دانستنی‌های گردشگری چابهار نیز مانند هر شهر دیگری سوغات مخصوص به خود را دارد که می‌تواند یادگاری خوبی اطرافیان باشد. یکی از شهر‌های بندری در استان سیستان و بلوچستان چابهار است که این ایام و بخصوص عید میزبان مسافرین بسیاری است.
شهری که از لحاظ موقعیت مکانی دارای اهمیت ویژه‌ای است و صنایع دستی و سوغات مخصوص به خود را دارد.
اما شاید این سوال را در ذهن داشته باشید که اگر به چابهار سفر کردید برای عزیزان خود چه سوغاتی می‌توانید خریداری کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
شاید اگر به چابهار سفر کنید بتوانید در این شهر بیش از ۱۰ مورد صنایع دستی مرغوب و با کیفیت را پیدا کنید. صنایع دستی که بنوعی بخشی از میراث فرهنگی آن شهر محسوب می‌شود و سبب ماندگاری هنر‌های آن شهر می‌شود.
معرفی سوغات چابهار
سکه دوزی
سکه دوزی، یکی دیگر از صنایع دستی منحصر به فرد چابهار محسوب می‌شود، آینه‌های کوچک گرد و یا فلزات کوچک در قالب و اندازه سکه‌های کوچک مدور بروی محصولات متنوع پارچه دوخته می‌شوند که از جمله هنر‌های بسیار قدیمی است.
اگر بخواهیم به قدمت آن نگاه کنیم اینطور می‌توان تفسیر کرد که در گذشته خورجین‌های شتر‌های تجار با این هنر آذین بندی می‌شده است و در بلوچستان این هنر هم چنان استفاده می‌شود و روانداز‌های رخت خواب عروس با هنر سکه دوزی اصیل بلوچی تزیین می‌شوند و در نهایت به این نکته می‌رسیم که این هنر سبب ساخت یکی دیگر از اصیل‌ترین و‌مرغوب‌ترین سوغات چابهار می‌شود.
سوزن دوزی
سوزن دوزی شاید یکی از جذاب‌ترین سوغات چابهار محسوب شود که حتی به آن هنر بلوچی هم می‌گویند و نکته مهم در این میان آن است که مرکز این هنر شهر ایرانشهر شهر سیستان و بلوچستان است.
سوغاتی که نه تنها در شهر چابهار بلکه در دیگر شهر‌های سیستان و بلوچستان هم تولید می‌شود و شاید بتوان آن را در لیست هنر‌های گرانقیمت جا داد.
همانطور که می‌دانید، سوزن دوزی بر روی پارچه انجام می‌شود و از آن جالب‌تر اینکه طرح‌های مختلف که از ذهن زنان بلوچ الهام گرفته است بر روی پارچه دوخته می‌شود و در کل از جمله کار‌های بسیار ظریف محسوب می‌شود.
حصیر بافی
حصیر بافی از دیگر سوغات معروف چابهار است که قدمتی کهن و دیرینه در این شهر دارد که برخی حتی معتقدند قدمت آن به بیش از سه هزار سال می‌رسد.
جالب است بدانید که در ایام قدیم در شهر چابهار و اطراف آن از درخت برگ داز برای تولید این محصولات استفاده می‌کرده اند که دوام بیشتری داشت. در واقع برگ درخت داز، برگ درخت خرمایی وحشی است که در تمام منطقه سیستان بلوچستان وجود دارد. حصیربافی چابهار از برگ درخت داز است و با دیگر مناطق ایران کاملا تفاوت دارد و می‌توان از آن در انواع سبد، بادبزن، پشتی و حتی صندل استفاده کرد.
سفال کلپورگان
براساس گفته‌های موجود، شهر چابهار بهترین محل برای خرید سفال کلپورگان است در واقع این نوع سفال با قدمت‌ترین صنایع دستی ایران محسوب می‌شود که در شورای صنایع دستی جهان نیز به ثبت رسیده است.
این نوع سفال از لحاظ تکنیک ساخت، مشابه دوره شهر سوخته است، یکی از شهر‌های باستانی ایران زمین که قدمتش به ۳۵۰۰ ق. م می‌رسد.
اما تکنیک ساخت سفال چند هزار ساله که توسط مردم بلوچ و روستای کلپورگان طی چندین هزاره حفظ شده است سبب شد تا این نوع سفال در شورای جهانی صنایع دستی به ثبت برسد.
چادربافی
یکی دیگر از مرغوب‌ترین سوغات چابهار چادربافی است، یک اثر هنری که توسط عشایر منطقه سیستان و بلوچستان بافته می‌شود و از موی بز برای دوخت آن استفاده می‌کنند، به این صورت که دار‌های متعددی را بروی زمین می‌گذارند و با استفاده از موی بز به بافت چادر‌های عشایری می‌پردازند.
گلیم بافی
شاید بتوان گلیم بافی را شاید یکی از گران‌ترین سوغات‌های چابهار نامید و با توجه به اینکه امروزه گلیم‌های دست بافت در ابعاد کوچک هم بافته می‌شود می‌توان این محصول را مناسب توریست‌ها و گردشگر‌ها دانست.
تراش‌های سنگی و قیمتی
منطقه سیستان و بلوچستان دارای معدن سنگ‌های قیمتی است که با توجه به این موضوع اگر سری به بازار‌های چابهار بزنید می‌توانید انواع نگین‌های سنگ‌های قیمتی را برای سوغاتی انتخاب کنید.البته در این میان ناگفته نماند که در همین بازار طراحان جواهر چابهار، سنگ‌های بی شماری را برای نگین انگشتر یا پلاک برای گردبند طراحی می‌کنند و می‌سازند که کیفیت کارشان امروزه مورد توجه طراحان جواهرات قرار گرفته است. 
معرفی سوغات چابهار
معرق صدف
تولید و فروش کالا‌هایی با هنر تزیینی صدف از دیگر سوغاتی‌هایی است که در بازار چابهار یافت می‌شود.
ساخت انواع گردبند، دستبند‌های صدفی، معرق صدف؛ به این صورت که تکه‌های ریز صدف را بر روی جعبه‌های چوبی به کار می‌برند و در طرح و نقشه‌های مختلف تکه‌های صدف برش خورده را می‌چسبانند، هنری بسیار ظریف و سخت!
انتهای پیام/ انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا