اقتصادی

مهارت‌آموزی دانشجویان و دانش‌آموزان بر اساس آمایش سرزمینی

سرپرست دانشگاه آزاد آذربایجان غربی عنوان کرد؛ مهدی زواری اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، مهارت‌آموزی دانشجویان و دانش‌آموزان مدارس سما و سایر مدارس با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش را در دستور کار دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ارومیه، مهدی زواری در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان افتخارآفرین سما در مسابقات ملی مهارت نوجوانان ایران که با حضور مدیرکل فنی و حرفه‌ای و معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی برگزار شد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تربیت فارغ التحصیلان مهارت‌محور است.
وی عنوان کرد: شاید در دهه‌های گذشته برای فعالیت در یک شغل و کسب درآمد آنگونه که باید مسئله مهارت به عنوان شرط تعیین کننده و مبنای یافتن شغل مناسب محسوب نمی‌شد، اما شرایط امروز بازار کسب و کار و اشتغال به گونه‌ای است که علاوه بر الزام و ضرورت گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و فنی و مهارت مرتبط با شغل باید ارتقاء مهارت و استاندارد‌های مربوط به آن را برای استمرار اشتغال فرا گرفت.
زواری با بیان اینکه ضروری است جوانان بدانند که تنها داشتن مدرک از دانشگاه، تضمین کننده اشتغال نیست و صنعت امروز به دنبال افرادی است که مهارت‌های بیشتری کسب کرده باشند، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با راه اندازی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، مدارس عالی مهارتی و هنرستان‌های دخترانه و پسرانه سما، مهارت آموزی را به عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی جامعه مورد توجه قرار داده است.
وی در پایان خواستار همکاری بیشتر سازمان فنی و حرفه‌ای و آموزش پرورش با دانشگاه آزاد اسلامی شد.
** سهم آذربایجان غربی دو مقام سوم کشوری
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه نیز در ادامه با اشاره بر سطح بالای مسابقات ملی مهارت نوجوانان خاطرنشان کرد: در دور نخست تعداد ۳۶۹ نفر به صورت برخط به رقابت پرداخته و در دور نهایی ۳۸ نفر از ۱۶ استان به مرحله کشوری راه یافتند که سهم آذربایجان غربی دو مقام سوم کشوری است.
مهارت‌آموزی دانشجویان و دانش‌آموزان بر اساس آمایش سرزمینی
مجتبی مددیار با تاکید بر اینکه برگزاری این مسابقات فرصت مناسبی برای استعدادیابی دانش آموزان فراهم آورده است، افزود: این مسابقات به عنوان مقدمه و آماده‌سازی دانش آموزان برای مسابقات جهانی word skills برگزار و به شرکت کنندگان در این مسابقات کارت‌های مهارت صادر شد.
وی با اشاره بر اینکه مدارس سما با تاکید بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش روند آموزشی خود را علاوه بر آموزش‌های سنتی به سمت مهارت آموزی سوق داده اند خاطرنشان کرد: این مدارس به طور جدی به دنبال تحقق شعار «هر دانش‌آموز، یک مهارت» هستند.
مددیار که خود از داوران این دوره از مسابقات نیز بود با تبریک به افتخار آفرینان مدارس سما واحد ارومیه خواستار حمایت همه جانبه آموزش و پرورش در راستای تربیت و شناسایی دانش آموزان نخبه در همه زمینه‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی شد.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان غربی نیز در ادامه با بیان اینکه این دوره از مسابقات ملی مهارت نوجوانان برای اولین بار برای رده‌های سنی ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار شد، عنوان کرد: توجه به مهارت آموزی نوجوانان به عنوان کسانی که در مراحل ابتدایی جاده طولانی مهارت آموزی قرار دارند، غیرقابل انکار بوده و برگزاری چنین مسابقاتی برای این قشر، سبب شناسایی نخبگان مهارتی در بیان این افراد می‌شود.
صلاح خان احمدزاده با تاکید بر اینکه تخصص حرف اول در اشتغال را می‌زند عنوان کرد: امروزه نقش دانشگاه‌ها در تربیت نیروی متخصص و ماهر بیش از پیش نمایان شده و سازمان فنی و حرفه‌ای در تمامی زمینه‌ها به ویژه برگزاری دوره‌های مهارت آموزی با دانشگاه‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه ارتقای کیفیت آموزش با تاکید بر مهارت آموزی مورد توجه این اداره کل است، افزود: دوره اول متوسطه از نظر اینکه هدایت تحصیلی در این دوره قرار دارد از اهمیت بالایی برخرودار است.
افشین سنایی با بیان اینکه مسابقات ملی مهارت روحیه تیمی و خلاقیت را در دانش آموزان تقویت می‌کند تصریح کرد: حضور و آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه سبب تاثیر بسزایی در انتخاب رشته و تقویت انگیزه موفقیت در آنان می‌شود که دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه همکاری‌های لازم را با آموزش و پرورش دارد.
به گزار ش آنا در پایان این مراسم از پرهام تارقلی زاده مقام سوم کشوری رشته برنامه نویسی ویندوز و عرفان مختارزاده مقام سوم کشوری رشته فناوری طراحی گرافیکی تقدیر به عمل آمد. انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا