فرهنگ و هنر

مهدویت با همه ابعاد اعتقادی و دینی ما گره خورده و ارتباط دارد

مجله تفریحی زیباروز/قم لطفی با اشاره به بحث ظهور و تسکین در روایات، افزود: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: بهترین اعمال یک قوم در انتظار گشایش از سوی خداوند متعال است. بهترین عمل امت من انتظار گشایش از خداوند متعال است، به این معنا، این آسایش و گشایش تنها با ندای الهی و قدرت مطلق خداوند است که مبدأ و منشأ همه مخلوقات و مخلوقات و با مطلق و مطلق است. قدرت نامتناهی خود او این جهان را آفریده است و بر آن نیز حاکم است و رستگاری الهی با قدرت خداوند محقق خواهد شد، پس مهدویت با معرفت خدا و توحید گره خورده است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدمهدی لطفی، استاد این رشته و مدیر گروه ادیان و فرق پژوهشکده آینده پژوهی و انتظارات مهدویت در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز، با بیان اینکه موضوع مهدویت به عنوان یکی از آموزه های دینی، چگونه در گذشته و همچنین در آینده، با همه ابعاد. عقیده و ایمان ما مقید و پیوسته است، گفت: حضرت مهدی (عج) برگزیده خداوند و امامی است که از جانب خداوند برای هدایت بشر فرستاده شده، لذا حجاب غیبت است و به اذن خدا ظهور می کند و نجات می دهد. جهان.

وی ادامه داد: حضرت مهدی (عج) پس از ظهور در دنیا حکومت می کند و جامعه بشری را بر اساس دستورات الهی نجات می دهد.

پیوند مهدویت با توحید و خداشناسی

استاد مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به بحث ظاهر و مدد در احادیث افزود: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: بهترین اعمال یک قوم در انتظار یاری خداوند است. درود خدا بر او باد بهترین عمل امت من انتظار گشایش از سوی خداوند متعال است، به این معنا از خداوند توقع گشایش داریم و این گشایش و گشایش تنها با ندای الهی و قدرت مطلق خداوند است که مبدأ و سرچشمه همه است. مخلوقات و مخلوقات و با قدرت مطلق و نامتناهی خود این جهان را آفرید و بر آن حکومت می کند و آن رستگاری الهی به قدرت خداوند محقق می شود، پس مهدویت با معرفت خدا و توحید پیوند خورده است.

استاد جامعه المصطفی با بیان اینکه یکی از صفات خداوند عدل و عادل مطلق بودن اوست، تصریح کرد: ما در مهدویت مسئله عدل را به صورت بسیار واضح می بینیم. در زمان حضرتعالی عدلی که فراگیر و فراگیر باشد روی خواهد داد پس انتظار ظهور در واقع انتظار ظهور عدل است و حضرت مهدی (عج) مظهر عدل خداوند و در زمان ظهور است. عدالت در همه ابعاد و جهات خواهد بود و شامل زندگی فردی و اجتماعی می شود.

ارتباط مهدویت و نبوت

لطفی در خصوص ارتباط مهدویت و نبوت گفت: خداوند در طول تاریخ بشر، پیامبران زیادی را برای هدایت و خدمت به انسان مبعوث کرده است، اما تا به امروز این امر به طور کامل و مطلق اتفاق نیفتاده است، از این نظر شاهد نبوده ایم که هدف از این امر. خداوند و انبیا به طور کامل محقق می شود و زمین در اختیار افراد صالح قرار می گیرد و آنها دارای حاکمیت مطلق خواهند بود.

این استاد حوزه ادامه داد: هدف از ارسال رسولان با ظهور امام زمان(عج) به طور کامل محقق می شود، لذا امام با ظهور آنها بخشی از اعمال پیامبران گذشته را با خود می آورد. مانند انگشتر سلیمان، پرچم پیامبر و با این نشانه ها ظاهر می شود و بر جامعه آن ایمانی که پیامبر اسلام آورده، حکومت می کنند و راه نیاکان خود را کامل می کنند.

لطفی گفت: امام صادق علیه السلام در روایتی می فرماید: هرکس از شما در انتظار حکومت ایمان خدا بمیرد، مانند کسی است که خدمت امام زمان (عج) کرده باشد، کسی است که در کفش او می جنگد. امام زمان(عج) و می گویند او بالاتر نیست و به خدا قسم مانند کسی است که در رکاب پیامبر از دنیا رفته است، پس بحث انتظار و ظهور باید چنان در زندگی انسان تأثیر داشته باشد که مردم به دنبال حاكميت ايمان الهي هستند و اگر انسان مطابق اين انتظارات حركت كند مانند كسي است كه در كنار پيامبر جنگيد و شمشير را زد.

استاد مرکز تخصصی مهدویت خاطرنشان کرد: امام زمان (عج) دوازدهمین امام شیعیان و خلیفه خدا و آخرین اولیای الهی و آخرین امامی است که خداوند برای هدایت بشر فرستاده است و باید در عصر انتظار برای یافتن فهم درست و صحیح بحث های مهدویت و امامت و یافتن جایگاهی برای ائمه زمان و مهدویت در زندگی دنیوی و اخروی ما.

لطفی ادامه داد: درک صحیح از مهدویت می تواند بسیار کمک کننده باشد، لذا در روایات داریم که امام زمان (عج) زمان خود را می شناسد و اگر آن حضرت را بشناسید فرقی نمی کند چه زمانی ظهور کند و این تاخیر در ظهور به دینداری شما آسیبی نمی رساند.

مهدویت با تمام شئون اعتقادی و دینی ما پیوند خورده است

ارتباط مهدویت و معاد

وی با اشاره به اینکه یکی از ابعاد دیگری که در بحث مهدویت به آن اشاره شده، احیاء است، بازگشت به دوران انتظار را مورد توجه قرار داد و گفت: در روایات آمده است که در زمان خلقت، مؤمنان خالص و کافران خالص وجود دارند. به این دنیا باز خواهد گشت و از این رو آن نمونه کوچکی از قیامت است که در آن همه مردم زنده می شوند.

لطفی در ادامه گفت: در روایات، ظهور امام زمان (عج) به عنوان یکی از نشانه های روز قیامت بیان شده است و در واقع با ظهور ایشان می فهمیم که روز قیامت نزدیک است، البته این نزدیکی است. محدود به چند سال نیست.

ارباب الحرام افزود: یکی دیگر از جنبه های ارتباط ظهور و قیامت این است که در زمان قیامت خداوند به حساب و کتاب مردم رسیدگی می کند و ظالمان، ظالمان و گناهکاران به سزای اعمالشان می رسند. .. امام زمان از قلدران انتقام می گیرد و آنها را نابود می کند و عصر خلقت دوران حکومت صالحان است.

ارتباط مهدویت با قرآن

لطفی با بیان اینکه یکی از حلقه های محکم پیوند مهدویت با قرآن است، یادآور شد: امام زمان (عج) وقتی ظهور می کنند بر اساس تعالیم قرآن است که حکومت می کنند و طبق روایات. از ائمه در زمان ظهور کتاب و سنت را زنده می کنند و آنچه از قرآن فراموش شده و از قرآن پیروی نمی شود زنده می شود و اگر در آنها انحرافاتی باشد این انحرافات از بین می رود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه همه اینها پیوندهایی است که مهدویت با آموزه ها و اعتقادات دینی ما دارد، تاکید کرد: با ظهور بدعت هایی که در دین ایجاد شد، از بین می روند و اسلام واقعی و واقعی و اسلام ناب محمد(ص) هلاک می شود، که اساس قرآن بر آن است، در جامعه بشری تحقق می یابد و قرآن حاکم جامعه می شود.

لازم به ذکر است علاقه مندان برای شرکت در چهارمین جشنواره ملی مهدویت و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت جشنواره ملی مهدویت به نشانی www.Mahdaviatfest.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا