فرهنگ و هنر

میراث فرهنگی پیشران توسعه است/به یزد ادای احترام می‌کنیم

مجله تفریحی زیباروز/ یزد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان ویژگی های بارز یزد که منجر به ثبت جهانی این بافت ارزشمند تاریخی شد، گفت: این تصور که میراث فرهنگی مانع پیشرفت است اشتباه است اما میراث فرهنگی محرک توسعه

«سید عزت الله ضرغامی» در قالب جشن پنجمین سالگرد ثبت نام یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو که شامگاه عید سعید فطر در باغ جهانی دولت آباد با حضور سفرای کشور برگزار شد. برخی از کشورها و مردم و مسئولان استان با اشاره به تصمیم متفق القول اعضای یونسکو در نشست پایانی، در خصوص ثبت جهانی یزد و نبود حتی یک رای مخالف در این زمینه، گفت: نماینده یونسکو در زمان خود بازدید از این بافت تاریخی ارزشمند و بناهایی مانند کانال ها و آسیاب های بادی که از شگفتی های بشری هستند از دیدنی ترین و مهم ترین ویژگی های این بافت تاریخی یزد هستند. از ادیان در طول تاریخ در کنار هم

وی زندگی مسالمت آمیز ایزدی ها را در جهان بی نظیر و الگویی برای جهان دانست و تصریح کرد: این رفتار غیرمادی ایزدی ها برای ثبت جهانی آن در فهرست یونسکو بر معماری و میراث فرهنگی مادی این شهر ارجحیت داشت.

وزیر میراث خاطرنشان کرد: یزد تنها این بنای مهندسی شگفت انگیز نیست، بلکه اعتقادات مذهبی، آیین های خاص آیینی و توانایی و مهارت کنار آمدن با طبیعت و خاک اینجاست که به بزرگترین شهر تاریخی و شهر خشت تبدیل شد. و گلی که در دوران U برای او این همه سال و حالا زندگی می کنند.

ضرغامی تصریح کرد: ما به عنوان وزیر میراث جایی مانند یزد ندیده ایم که مردم از بافت تاریخی خود حمایت و حفظ کنند.

وی ادامه داد: یزدی ها ارزش این 200 هکتار بافت تاریخی و 700 هکتار حریم آن را به خوبی می دانند و اگر فرهنگ یزدی نبود ممکن بود در مدیریت آن با مشکل مواجه شویم.

وزیر میراث با تفسیر نادرست از این ادعا که میراث فرهنگی مانع توسعه است، گفت: باید کوته فکری را کنار بگذاریم زیرا میراث فرهنگی موتور توسعه است و آن تجربه انباشته تاریخی در واقع مدیریت دارایی های ماست.

وی گفت: اگر قنات، قنات و قناعت را از ویژگی های یزیدیان می گوییم، در واقع قنات و قناعت آنهاست که با هم ترکیب می شود و قنات را تشکیل می دهد و این برگرفته از اعتقاد یزیدی است.

وی درباره فناوری پیشرفته قنات ها به عنوان ادای احترام به نیاکانمان از گذشته گفت: البته نمونه های دیگری نیز در کشور داریم مانند سیستم آب شوشتر که هنوز هم پیشگام است و از 45 آسیاب استفاده می کند، اما قنات ها هستند. سیستم آبی متفاوت و بسیار پیشرفته تر، نماد ایمان و استقامت ایزدی ها.

وزیر میراث در بخش پایانی سخنان خود گفت: ما به یزد ادای احترام می کنیم زیرا یزد ایران کوچک و در عین حال جهانی کوچک شده است. یزد توسط یونسکو به عنوان الگوی جهانی بشریت شناخته شده و متعلق به یک تمدن جهانی است.

ضرغامی بیان کرد: امروز وظیفه داریم این فرهنگ استقامت و ایمان به نفس و بریدن از دیگران را به تمام دنیا ترویج و صادر کنیم و الگوی استقامت و همزیستی در بین مذاهب را به عنوان ذخیره ای ارزشمند برای ایران اسلامی در میان مردم ترویج و تبلیغ کنیم. نسل های ما

لازم به ذکر است سخنرانی استاندار یزد، برگزاری ویدئوماپ، نمایش کلیپ های مختلف از بافت تاریخی یزد و اجرای سالار عقیلی از دیگر برنامه های این مراسم تجلیل از جهانی شدن یزد بود. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا