اقتصادی

میلگرد تقویتی و کاربرد آن چیست؟

در یک ساختمان از انواع مصالح برای پایدار‌سازی استفاده می‌شود. میلگرد تقویتی و در مجموع کل میلگردها، از جمله مصالحی هستند که برای مقاوم‌سازی ساختمان بسیار حیاتی هستند. به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم وفناوری آنا، در یک ساختمان از انواع مصالح برای پایدار‌سازی استفاده می‌شود. میلگرد تقویتی و در مجموع کل میلگردها، از جمله مصالحی هستند که برای مقاوم‌سازی ساختمان بسیار حیاتی هستند. علاوه بر مقاوم‌سازی در هزینه‌ تمام شده‌ ساختمان نیز میلگرد نقش اساسی ایفاء می‌نماید. زمانی که یک سازه طراحی می‌شود، مهندسان طراح، در محاسبات خود نقاطی از ساختمان را پیدا می‌کنند که بر اثر بلایای طبیعی، تنش‌های کششی و فشاری بر آن‌ها وارد شده و دچار خرابی می‌شوند. برای همین مهندسان در طراحی مرتبط با این نقاط، استفاده از میلگردهای تقویتی را توصیه می‌نمایند. در این مورد قاعده‌ای وجود دارد که ادعا می‌کند، آرماتور تقویتی تابعی از سطح است. طبق این قاعده، در سطوحی که میلگردهای مصرفی در بتن قادر به تحمل نیروهای وارد شده نیستند، برای جبران نیروهای وارد شده، از میلگرد تقویتی استفاده می‌شود. به هنگام قرارگیری میلگرد تقویتی در تیرچه بلوک و فونداسیون که به هدف پایدارسازی ساختمان است، چیدمان آن و فاصله میلگرد یا آرماتورهای تقویتی از یکدیگر اهمیت خاصی دارد که به پارامترهایی مثل قطر میلگرد و ارتفاع موثر مقطع میلگرد تقویتی بستگی دارد.
محاسبات غیر نرم‌افزاری میلگرد تقویتی
لزوم استفاده از بتن مسلح، آرماتوربندی است. در بحث آرماتوربندی ما چند نکته را باید رعایت نماییم. اولا ما در ساختمان‌ها از میلگردهای متفاوتی استفاده می‌کنیم که این میلگردها قطر، وزن و طول متفاوتی دارند و در محاسبات این پارامترها به دو بخش، نوع سازه که شامل فونداسیون، دیوارها، ستون‌ها، دال‌ها و غیره و شکل ظاهری میلگرد که در برگیرنده قلاب، منحنی، خاموت، خم و غیره است، تقسیم می‌شود. ثانیا اجرای بتن مسلح به مش‌بندی نیاز دارد و با توجه به نوع فولادی که در میلگرد استفاده شده‌است، قطر میلگرد و مساحت کار میلگردهای تقویتی به مقدار متفاوتی استفاده می‌شود.
مطالب مرتبط: ایمنی بیشتر با تیرآهن استاندارد هاش
انواع روش محاسبه میلگرد تقویتی
روش اول
در این روش که شناخته شده است و مهندسان خیلی از آن استفاده می‌کنند، میزان میلگرد تقویتی تخمین زده می‌شود. ‌به‌طور مثال محاسبه می‌شود که برای ساختمان هتل، یک تن میلگرد را برای ۱۳/۵ مترمکعب ساختمان استفاده می‌نماییم و برای یک انباری، هر ۱۰۵ متر مکعب فضا یک تن میلگرد نیاز دارد. در این روش اگرچه می‌توان مقدار دقیق میلگرد را حساب کرد، اما مقدار دقیق میلگرد تقویتی معلوم نیست و تنها به‌صورت تجربی مکان‌هایی که نیاز به میلگرد تقویتی دارند، مشخص می‌شوند.
روش دیگری که برای میلگرد تقویتی کاربرد دارد، استفاده از محاسبات اولیه است. در این روش، میزان سطح میلگرد را بر اساس وزن محاسبه می‌نماییم. که این نوع محاسبه کمی از روش قبل دقیق‌تر است، اما با توجه به این‌که باید این نوع محاسبه در المان‌های مختلف و با توجه به قطر و شکل میلگرد محاسبه شود، برای دقیق بودن لازم است تمام محاسبات مهندسی انجام شود.
روش سوم
در این روش با استفاده از نقشه‌هایی که برای نوع ‌المان‌ها ترسیم شده است، مقدار میلگرد در ارزیابی مجدد قرار می‌گیرد و مقدار میلگرد تقویتی محاسبه می‌شود. مزایای آن این است که اولا از آن‌جایی که محاسبات بر اساس نقشه است، سازه حقیقی را می‌توان مورد ارزیابی قرار داد. ثانیا، تمام جزئیات مثل قرارگیری آرماتور و توزیع میلگرد‌های اصلی و فرعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ثالثا، با داشتن نقشه این امکان وجود دارد که تمام نقاط پرتنش را بازرسی و از صحت بارگذاری اطمینان حاصل نمایید.
میلگرد تقویتی در تیرچه
میلگرد تقویتی و کاربرد آن چیست؟
مهمترین رکنی که در اجرای سقف تیرچه بلوک می‌توانیم نام ببریم، خود تیرچه است که بیشترین مقاومت در مقابل نیروی کششی را تحمل می‌کند و برای استفاده از آن باید میلگرد تقویتی استفاده شود. در تیرچه انواع میلگرد استفاده می‌شود که عبارتند از:
میلگرد کششی
میلگرد عرضی
میلگرد بالایی
میلگرد تقویتی
به هنگام قرارگیری میلگرد تقویتی در تیرچه بلوک، مکان آن و فاصله میلگردها از هم اهمیت خاصی دارد که این مکان به پارامترهایی مثل قطر میلگرد و ارتفاع موثر مقطع آن بستگی دارد. ابتدا برای تعیین مکان از نرم افزار استفاده می‌شود اما چون خروجی نرم افزار در اجرا با خطا همراه است، مقدار آن با مقدار بیشینه انتخاب شده از دو برابر ارتفاع موثر مقطع و ۱۲ برابر قطر میلگرد تقویتی، جمع می‌گردد تا نهایت طول عملی یا همان فاصله میلگرد تقویتی در تیرچه بلوک در عمل را بدهد.
میلگرد تقویتی در فونداسیون
اگر قرار باشد مهمترین بخش یک ساختمان برای تحمل نیروهای ایستایی و دینامیکی را نام ببریم، باید به فونداسیون ساختمان اشاره کرد که ساختمان را در برابر زلزله و باد مقاوم نگه‌ می‌دارد. یک فونداسیون خوب که به اصطلاح پی نیز گفته می‌شود، زمانی امکان‌پذیر است که مراحل پی‌ریزی به‌درستی انجام شود، این مراحل عبارتند از:
برش و خم آرماتور
قرارگیری میلگرد‌ها در مکان‌های از پیش‌ تعیین شده، باید طبق نقشه باشد. میلگردها زمانی استفاده می‌شوند که انجام می‌گیرد. قبل از بتن‌ریزی باید قالب‌بندی در ساختمان انجام شود، در قالب‌بندی آرماتورها طبق نقشه جای‌گذاری می‌شود. میلگردها در فونداسیون به دو گروه میلگرد اصلی و میلگرد تقویتی تقسیم‌بندی می‌شوند. میلگرد تقویتی در ابتدا طبق محاسبات خم و برش داده می‌شود. برای محاسبه طول خم میلگرد در فونداسیون استانداردهایی وجود دارد.
طول خم میلگرد در فونداسیون
میلگرد تقویتی و کاربرد آن چیست؟
مبحث نهم ساختمان که در ایران به آبا معروف است و آیین‌نامه‌ بتن ایران را شامل می‌شود، اشاره به این مطلب دارد که خم عمود در میلگرد اصلی مطابق بند ۹-۱۸-۲-۲ با اضافه طول مستقیم، مساوی است با حداقل ۱۲db در انتهای آزاد میلگرد.
در پایان…
برای میلگرد تقویتی در فونداسیون همانند تیرچه بلوک از نرم‌افزار استفاده می‌کنیم که در نرم‌افزار، عددی محاسبه می‌شود که طول قطع تئوری نام دارد، اما برای اجرا باید طول قطع عملی را به‌ دست آورد. برای این‌که طول عملی را به‌ دست آوریم، باید طول تئوری را به عدد d یا ۱۲db  اضافه نماییم. این که طول تئوری را به کدام عدد اضافه کنیم، باید مشاهده کرد کدام عدد بزرگ‌تر است، سپس طول تئوری را به آن عدد اضافه نماییم. برای محاسبه‌ میزان میلگرد تقویتی زمانی که از نرم‌افزار گزارش‌گیری می‌شود و نرم‌افزار مقدار آرماتور را به‌صورت یک نوار گزارش می‌دهد باید میزان ‌به‌دست آمده را بر عرض نوار تقسیم نماییم. لازم به‌ذکر است که چگونگی فواصل میلگرد تقویتی مهم نیست، زیرا میلگرد هر کجا قرار بگیرد باعث افزایش ظرفیت مقطع می‌شود. مشتریان می‌توانند قیمت لحظه‌ای آهن و میلگرد و دیگر محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ناودانی و… را از سایت پیوان به صورت لحظه ای کسب کنند.
منبع: pivan.co

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا