عمومی

ناامیدی ها از قطعنامه ضد ایرانی آمریکا

با توجه به پایگاه اطلاعاتی شبکه اطلاعات ،

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد ، پیش نویس ایالات متحده در مورد گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل رد خواهد شد.

نشریه آمریکایی “سیاست خارجی” نیز نوشت: این قطعنامه به دنبال آن است كه كشورها را ملزم به اشغال کشتی های حامل محموله های ایرانی كند. این نشریه همچنین اضافه کرده است: “این قطعنامه همچنین شامل اعمال تحریم هایی از قبیل مصادره اموال و ممنوعیت سفیران و نهادهای ایرانی است.” در همین حال ، سیاست خارجی افزود: قطعاً قطعنامه ایالات متحده از حمایت چندانی در میان متحدان اروپایی خود برخوردار نیست.

برعکس پیش نویس ایالات متحده در حال حاضر به گونه ای است که ایالات متحده بعید است که نتواند 9 رای لازم برای مجبور کردن روسیه و چین را وادار به اعمال قدرت وتو کند.

برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل ، حداقل نه عضو شورای امنیت باید با آن موافقت کنند و در عین حال هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (ایالات متحده ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و فرانسه) نتوانند این قطعنامه را وتو کنند.

روز چهارشنبه هفته گذشته ، رسانه های آمریكا گزارش دادند كه واشنگتن پیش نویس قطعنامه ای را صادر كرده كه در آن از اعضای شورای امنیت خواسته شده است كه فروش اسلحه به ایران را متوقف كرده و از ارائه هرگونه “خدمات مالی یا منابع مالی ، آموزشی ، فنی یا فنی” خودداری كنند. خدمات امتناع و کمک به تحویل ، فروش ، انتقال ، تولید ، نگهداری یا استفاده از سلاح در ایران.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از دیپلمات ها گفت که پیش نویس ایالات متحده “مواضع حداکثری” در مورد ایران دارد ، و یک دیپلمات دیگر گفت که پیش نویس ایالات متحده فراتر از تحریم های فعلی علیه ایران است.

براساس این گزارش ، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که پیش نویس پیشنهادی ایالات متحده توافق هسته ای ایران را تهدید می کند و تمرکز ما باید بر حفظ نظم باشد.

روسیه و چین به صراحت اظهار داشتند که با پیش نویس آمریکا مخالفت خواهند کرد. وانگ Wenbin ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، روز پنجشنبه گفت: “ما با فشار ایالات متحده برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت مخالف هستیم.”

فاکس نیوز با اظهار مخالفت علنی چین با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نوشت: تلاش های مایک پومپئو در این زمینه به پایان رسیده است.

سه کشور اروپایی (آلمان ، فرانسه و انگلیس) نیز گفته اند که از تلاشهای ایالات متحده برای گسترش تحریم ها علیه ایران پشتیبانی نمی کنند.

دکمه بازگشت به بالا