عمومی

ناپلئون بناپارت در بیروت و بغداد

در بیروت ، در میان تعجب ناظران سیاسی جهان ، ماکرون پیش از دیدار با مقامات لبنانی با خواننده مشهور لبنانی-فلسطینی به نام “فیروز” دیدار کرد و نشان “لژیون اهدا کنندگان” را به وی اهدا کرد. ماکرون در بیروت ، با ادبیاتی که هنوز بوی بازگشت استعمار فرانسه به لبنان را دارد ، از مقامات لبنانی خواست که اصلاحات سیاسی فعلی را انجام دهند ، زیرا چنین کمک های مالی جهانی به لبنان منوط به چنین اصلاحاتی است. ماکرون معتقد است اصطلاح اصلاح سیاسی در لبنان به معنای فرقه گرایی و سوگیری سیاسی است ، اما رئیس جمهور فرانسه ویژگی های این اصلاحات را به وضوح برجسته نکرده است.

برای مقامات فرانسوی ، اصلاحات در لبنان ممکن است به معنای حذف چندین جریان سیاسی همسو با محور مقاومت اسلامی از چرخه قدرت و انحصار قدرت در دست قبیله خاصی باشد. سفر اخیر ماکرون به بیروت ، دومین سفر وی از زمان بمب گذاری در بندر بیروت در 5 آگوست 2016 ، دستاوردهای مالی و سیاسی قابل توجهی برای مصدوم لبنانی به همراه نداشت. تنها پنج روز پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت ، رهبران برخی از کشورها و مناطق غربی متعهد شده اند که یک کنفرانس مجازی برای کمک مالی 350 میلیون دلاری به لبنان برگزار کنند.

این مبلغ فقط 5 درصد از هزینه های جبران خسارت ناشی از انفجار در بندر بیروت است ، زیرا لبنان در حال حاضر به کمک فوری 15 میلیارد دلاری نیاز دارد.
اما دلیل بارز سفر ماکرون به بیروت و بغداد هرچه باشد ، یک مسئله پنهان در طول سفر مورد توجه ناظران سیاسی در منطقه و جهان قرار گرفته است ، و آن تلاش دولت فرانسه برای بازگشت قوی به خاورمیانه است. به گفته امانوئل مکرون ، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ناکامی در برنامه های سیاسی ، امنیتی و نظامی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ، خلا سیاسی را در منطقه ایجاد کرده است.

این ناکامیهای فراگیر و بحرانهای اجتماعی در ایالات متحده و نفرت عمومی ملتهای اسلامی و عربی نسبت به رفتارهای سلطه جویانه آمریکا ، فرانسه را برای یک نقش فعال منطقه ای آماده کرده است. گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه دونالد ترامپ احتمالاً در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر مقابل رقیب دموکرات خود ایوبیدن شکست خواهد خورد.

این شکست می تواند ایالات متحده را در یک بحران داخلی طولانی مدت غرق کند ، بنابراین فرانسه باید آماده شود تا خاورمیانه را با توجه به الگوها و منافع ملی خود اداره کند.
انگلیس که از زمان جنگ جهانی اول و از زمان برنامه سایکس پیکو تاکنون شریک استراتژیک فرانسه در خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است ، اکنون به دلیل خروج از اتحادیه اروپا و مشکلات نفسگیر اقتصادی قادر به نقش جهانی نیست.

بنابراین ، صحنه برای انحصار فرانسه کاملاً آماده بود ، بنابراین ماکرون در قالب ناپلئون جدید به بیروت و بغداد سفر کرد تا زمینه را برای اجرای سیاست فرانسه در لبنان و عراق فراهم کند. رئیس جمهور فرانسه بار دیگر بر طبل اصلاحات سیاسی در عراق کوبید و ادعا کرد که عراق از دخالت برخی کشورهای خارجی رنج می برد ، اما فراموش کرده است که این اظهارات به خودی خود دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل مانند عراق است.

به نظر می رسد امانوئل مکرون در سفرهای اخیر خود به لبنان و عراق سعی در کاهش نقش ایالات متحده و انگلیس در منطقه و زمینه سازی برای بازگشت قدرتمند فرانسه به خاورمیانه دارد.

310311

دکمه بازگشت به بالا