اقتصادی

نگاهی به محرمانه‌زدایی «پرس تی‌وی» از یک نفوذ مخرب

توطئه‌هایی که در تلویزیون افشا می‌شود؛ برنامه محرمانه‌زدایی شبکه «پرس تی‌وی» روند و شیوه‌های نفوذ رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان را سوژه خود قرار داده است. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا، رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر از فضای درگیری و تنش در روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان نهایت استفاده را برده تا از این طریق بتواند اهداف و منافع خود را تامین کند. جمهوری آذربایجان به طور خاص در جریان جنگ دوم قره باغ در سال ۲۰۲۰، بخش‌هایی که عمدتا ارمنی نشین بوده و در سال‌های اخیر جزئی از خاک ارمنستان به حساب می‌آمدند را به تصرف خود درآورد.
** نشانه‌های یک نفوذ گسترده و حساب شده 
در این راستا، رژیم اشغالگر قدس از هیچ حربه‌ای جهت نفوذ به مناطق مرزی با ایران دریغ نکرده و مثلا در قالب پروژه‌های مرتبط با ارتقای کیفیت کشاورزی سعی کرده تا جای پای محکمی را در جوار مرز‌های ایران کسب کند. به بیان ساده تر، رژیم صهیونیستی سعی داشته تا به هر نحو ممکن، زمینه‌های لازم برای فعالیت‌های جاسوسی و خرابکاری خود در جوار مرز‌های ایران را فراهم کند. در این راستا، شاهد آن بودیم که مثلا وزیر کشاورزی رژیم اشغالگر قدس جهت افتتاح یک پروژه کشاورزی موسوم به «روستای هوشمند»، پا را به نزدیکی مرز‌های ایران گذاشته است. مساله‌ای که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کم سابقه است.
البته که صهیونیست‌ها در قالب‌های دیگر نظیر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در حال ایجاد پیوند‌های عمیق با جمهوری آذربایجان هستند و همین مساله اهرم‌های جاسوسی و نفوذ آن در این کشور را تقویت می‌کند. با این همه، شاید یکی از مهمترین بخش‌های همکاری‌های جمهوری آذربایجان با رژیم اشغالگر قدس را باید مرتبط با بخش همکاری‌های تسلیحاتی بدانیم. باکو مدتی است که میزان قابل توجهی سلاح از رژیم اشغالگر قدس خریداری می‌کند. باکو همچنین چیزی در حدود ۴۰ درصد از نیاز‌های نفتی صهیونیست‌ها را تامین می‌کند.
شاهد سفر‌های مکرر مقام‌های ارشد رژیم صهیونیستی به جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر نیز بوده‌ایم. در این میان جالب است که در بحبوحه بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در اراضی اشغالی، «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در کنفرانس خبری مشترک با «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تاکید کرد که دو طرف بر ایجاد جبهه‌ای متحد علیه ایران توافق کرده اند. در این رابطه، ایران نیز قویا اعلام کرده که نمی‌تواند نسبت به توطئه ورزی‌های صهیونیست‌ها در خاک جمهوری آذربایحان نسبت به ایران، بی تفاوت باشد.
** محرمانه‌زدایی «پرس تی‌وی» از یک نفوذ مخرب و آشکار
در این چارچوب برنامه «فلسطین؛ محرمانه زدایی» شبکه پرس تی وی، در گفتگو با دیوید میلر، استاد سابق دانشگاه بریستول بریتانیا و کارشناس حوزه روابط بین الملل و همچنین کیت کلارنبرگ، روزنامه نگار و منتقد سیاست‌های بین المللی رژیم صهیونیستی، با توجه به نفوذ تدریجی و البته فزاینده صهیونیست‌ها در جمهوری آذربایجان و برنامه ریزی‌های آن‌ها جهت ناامن کردنِ مرز‌های ایران و انجام فعالیت‌های جاسوسی و خرابکاری از مبدا جمهوری آذربایجان علیه کشورمان، به واکاوی ابعاد مختلف نفوذ مخرب این رژیم در جمهوری آذربایجان پرداخت.
دیوید میلر به این نکته اشاره کرد که رژیم اشغالگر قدس در سال‌های اخیر برنامه‌ای هدفمند را جهت نفوذ به حوزه پیرامونی ایران در دستور کار قرار داده است. در این رابطه به طور خاص شاهد دستورکار توافق ابراهیم و تلاش‌های گسترده صهیونیست‌ها جهت عادی سازی روابط با کشور‌های عربی بوده ایم. در این راستا، تلاش‌های اخیر رژیم اشغالگر قدس جهت توسعه نفوذ خود در جمهوری آذربایجان نیز از جمله دیگر جلوه‌های کنشگری مخرب صهیونیست‌ها در پیرامون ایران است.
نگاهی به محرمانه‌زدایی «پرس تی‌وی» از یک نفوذ مخرب
در این میان نکته قالب تامل این است که صهیونیست‌ها نقطه شروع نفوذ مخرب خود را در جوار مرز‌های ایران، در قالب پروژه‌های به ظاهر مثبت و توسعه‌ای قرار داده‌اند. مساله‌ای که مثلا در چهارچوب فعالیت‌های آن جهت ایجاد روستا‌های هوشمند در نزدیکی مرز‌های ایران و یا پیشبرد پروژه‌های توسعه کشاورزی در این مناطق به خوبی قابل مشاهده است.
کیت کلارنبرگ نیز به طور خاص تاکید کرد که رژیم اشغالگر قدس را بایستی یکی از مهمترین محرک‌های پشت پرده جمهوری آذربایجان در تنش آفرینی‌های اخیر آن علیه ارمنستان ارزیابی کرد. اساسا باکو با تکیه بر حمایت‌های گسترده تسلیحاتی رژیم اسرائیل و همچنین قدرت لابی‌های آن به ویژه در آمریکا و البته جلب حمایت از طرف شمار دیگری از کشور‌های غربی است که به ماجراجویی علیه ارمنستان اقدام می‌کند و این مساله کاملا واضح است. به بیان ساده تر، باید بدانیم که اساسا جمهوری آذربایجان با تکیه بر توانایی‌های محدود خود امکان تنش زایی‌های گسترده علیه ارمنستان و ایجاد تنش در منطقه قفقاز جنوبی را ندارد.
** افشای کمک‌های تسلیحاتی، سایبری و اطلاعاتی
در این زمینه من به طور خاص می‌خواهم به همکاری‌های گسترده تسلیحاتی شرکت‌های صهیونیستی نظیر «البیت سیستمز» با جمهوری آذربایجان اشاره کنم. شرکت‌هایی که چندین سال است در خفا و به صورت محرمانه اقدام به انتقال تسلیحات به جمهوری آذربایجان می‌کنند و البته که از این اقدام خود اهداف خاصی را به ویژه علیه ایران دنبال می‌کنند.
دیوید میلر نیز به این مساله اشاره کرد که رژیم اشغالگر قدس جدای از کمک‌های تسلیحاتی به جمهوری آذربایجان، کمک‌های سایبری و اطلاعاتی و امنیتی به باکو را نیز در دستورکار قرار داده است. موضوعی که تا حد زیادی معطوف به ایجاد و تقویت یک جبهه مشخص علیه ایران است. در نقطه مقابل، جمهوری آذربایجان نیز سعی کرده با تامین نیاز‌های انرژی صهیونیست‌ها تا حدی این پیغام را به آن بدهد که برای توسعه همه جانبه روابط با آن‌ها آمادگی کافی دارد. اکنون بر اساس آمار‌های مختلف، جمهوری آذربایجان تامین کننده ۴۰ درصد از نفت رژیم اشغالگر قدس است.
در این میان نباید از یاد برد که صهیونیست‌ها جهت تسخیر کشور‌هایی نظیر جمهوری آذربایجان، هم تاکتیک‌های آشکار و هم مخفی و پنهان را دنبال می‌کنند و سعی می‌کنند به شیوه‌های مستقیم و غیرمستقیم، دستورکار‌های مخرب خود را دنبال کنند. اینکه آن‌ها از طریق پروژه‌های به ظاهر توسعه‌ای در کشوری نظیر جمهوری آذربایجان نفوذ می‌کنند و دقیقا در جوار مرز‌های ایران سعی در ایجاد نفوذ برای خود دارند، حاکی از این است که آن‌ها شدیدا به ایجاد پوشش زیبا برای فعالیت‌های مخرب خود نیاز دارند و البته که آن‌ها در این رابطه سابقه‌ای دیرینه نیز دارند.
نگاهی به محرمانه‌زدایی «پرس تی‌وی» از یک نفوذ مخرب
** ایفای نقش قربانی مظلوم
کیت کلارنبرگ نیز به طور خاص به این مساله تاکید کرد که بخش اعظم جمعیت جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می‌دهند. در این چهارچوب دولت جمهوری آذربایجان بار‌ها اقدام به سرکوب اعتراضات گسترده این طیف‌ها نسبت به برقراری روابط کشورشان با رژیم اشغالگر قدس کرده است. مساله‌ای که عملا نشان می‌دهد باکو به یک اهرم و مهره برای صهیونیست‌ها تبدیل شده است و در ازای در نظر گرفتن اهداف و منافع رژیم اشغالگر قدس، مزایا و منافعی را نیز فارغ از واقعیت‌های کشور خود از طرفِ صهیونیست‌ها دریافت می‌کند.
در پایان هم دیوید میلر به طور خاص به این نکته اشاره کرد که رژیم اشغالگر قدس در زمینه توسعه روابط با جمهوری آذربایجان از ابزار‌های تبلیغاتی گسترده‌ای استفاده می‌کند و همچون همیشه به این نکته اشاره دارد و ادعا می‌کند که رژیم صهیونیستی قربانیِ یهودی ستیزی است و در مقام یک قربانی و مظلوم به دنبال توسعه روابط با دیگر کشور‌ها است. این در حالی است که واقعیت‌های میدانی متفاوت هستند و آن چیزی که مخالفان رژیم صهیونیستی با آن مشکل دارند، نه یهودیت بلکه ایدئولوژی صهیونیسم است که در قامت یک ایدئولوژی افراط گرایانه، به دنبال خشونت و افراط گرایی و نقض گسترده حقوق بشر است.

دکمه بازگشت به بالا