عمومی

نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر خارجی یک ماه قبل از مسابقات پروازی را انتخاب کند که هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پروازی که حدس و گمان است، توری را تعریف کند؟

به گزارش مجله تفریحی زیباروز “پیام ما” وی درباره دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر از جام جهانی نوشت: از همان لحظه که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها گردشگران، بلکه مسئولان نیز حضور داشتند. صحبت از این است که فرصت طلایی برای گردشگری داخلی ایران فراهم شده است. . انواع جلسات دولت برگزار شد و در حالی که کارگران گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کردند، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام می کرد که همه چیز طبق روال و برنامه پیش می رود. .

وی در اسفند 1400 به مجله تفریحی زیباروز گفت: به غیر از کیش و قشم برای ورود گردشگران به شهرهای مهم ایران برنامه ریزی شده است. یک ماه بعد در فروردین 1401 می گوید: «سازمان مدیریت منطقه آزاد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه ریزی های مناسبی برای پذیرایی، اسکان و گردشگری هواداران جام جهانی در قطر انجام می دهد. این برنامه ها وابسته به جزایر کیش و قشم نیست، اما برای سایر نقاط کشور برنامه ریزی شده است.»

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دو روز بعد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس را از دیگر استان های کشور نام برد که … انتظار می رود در کنار هرمزگان از گردشگران خارجی نیز استقبال شود. ضرغامی 28 خرداد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: به دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر هستیم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در مسابقات جام جهانی قطر روی حمل و نقل دریایی حساب می کنیم.

یک هفته پس از آن در ششم شهریور ماه، ضرغامی دوباره به بحث گردشگری دریایی پرداخت و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای جام جهانی قطر است.

مهرا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هفتم با بیان اینکه در حال تلاش برای استفاده از این ظرفیت در جام جهانی قطر هستیم، گفت: این مدل در بقیه سواحل جنوبی و شمالی در منطقه اجرا می شود. گردشگری دریایی.”

این اظهارات و امیدواری ها در حالی بیان می شود که جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران، 30 مهرماه امسال در گفت وگویی اعلام کرد: حتی یک بار هم برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر رزرو نکرده ایم.

جام جهانی قطر از 29 نوامبر آغاز می شود. کشوری که با وسعت و به تبع آن ظرفیت های محدود، فرصتی را برای کشورهای همسایه فراهم کرده است تا از میان بیش از دو میلیون گردشگر که برای تماشای این مسابقات به قطر سفر می کنند، چند هزار گردشگر را جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را ارتقا دهند. چرا ایران با وجود اینکه بارها و بارها از برتری آن از نظر جاذبه های فرهنگی، تنوع قومیتی و… صحبت کرده اند، نتوانست حتی یک گردشگر خارجی را جذب کند؟

برنامه ریزی نکردیم و موفق نشدیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره به «پیام ما» گفت: برای جذب گردشگر خارجی به ایران باید فرآیندی اجرا می شد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه شش ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان سعودی بسته های مشترکی را برای جام جهانی با قطر تعریف کردند، خاطرنشان کرد: وی تاکید می کند: متاسفانه نگاه ما به جذب توریسم خارجی برای این رویداد مانند تعطیلات آخر هفته بود. این بدان معنی است که ناگهان خانواده تصمیم می گیرند وسایل را برای پیک نیک ببرند و به یک مقصد نزدیک محل زندگی خود بروند. گردشگران خارجی از چند ماه قبل برای سفر خود برنامه ریزی می کنند و از آنجایی که هیچ هماهنگی و برنامه ای برای آن نداشتیم، طبیعی است که نمی توانستیم میزبان آنها در کشورمان باشیم.

این منبع که از ضرورت رایزنی ها و توافقات در این زمینه آگاه است، می گوید: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش هماهنگی ها و رایزنی های خود را انجام دادند و تنها بحث میزبانی از گردشگران است. جام جهانی و حتی این توانایی را مطرح کردیم که تمرینات تیمی در کشورمان انجام شود. به همین دلیل نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده نیستیم، بلکه در جذب توریست نیز ناکام ماندیم.

ما نتوانستیم با حدس زدن تور را تعریف کنیم

سهند عقدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به «پیام ما» گفت: از یک سال پیش برنامه های خود را در این زمینه آغاز کردیم و تا اوایل اردیبهشت ماه به عنوان جامعه تورگردانان طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه کردیم. در جلسات مختلف از جمله جلسات اتاق به مسئولین ارائه دادیم یا جلسه ای با معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری داشتیم.

وی می افزاید: پیشنهاد ما این بود که پروازهای روزانه از هم اکنون یعنی شش ماه قبل از مسابقه اعلام شود. این پروازها قرار است بین قطر و تعدادی از مقاصد گردشگری از جمله شهرهای شیراز، اصفهان، کیش، قشم و … انجام شود.

به گفته اقدامی، در دور مقدماتی بین هر بازی چهار روز فاصله وجود دارد و در یک هشتم و یک چهارم این فاصله ها افزایش می یابد. وی می گوید: حتی برنامه های سه روزه را در پروپوزال ها تعریف کردیم به همین دلیل تورهای دو شبه و سه روزه را در نظر گرفتیم تا هر گردشگری که تصمیم به این چیدمان دارد بتواند در طول سفر از تعدادی جاذبه دیدن کند.

این کارمند گردشگری ادامه می دهد: در برنامه خود اعلام کردیم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و ممکن است برخی از مسافران پروازهای مستقیم نیز ایرانیانی باشند که برای تماشای مسابقات به قطر سفر می کنند. ما در آن زمان تاکید کردیم که تخصیص آن پروازها باید شش ماه قبل از شروع مسابقات جام جهانی مشخص شود و یک ماه قبل از مسابقات نمی توان در این مورد به نتیجه رسید، زیرا آژانس ها هم باید فرصت تعطیلی داشته باشند. تورهای آنها

وی با تاکید بر اینکه پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده است، می گوید: توریستی که یک ماه دیگر به قطر سفر می کند، از چند ماه پیش بلیت پرواز خریده است. چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر پروازی را انتخاب کند که یک ماه قبل از مسابقات هنوز مشخص نیست یا یک تورگردان بر اساس پروازی که حدس و گمان است، توری را تعریف کند.

اقدامی معتقد است زمانی که ظرفیت برنامه ریزی نداشته باشیم به وضعیتی می رسیم که امروز شاهد آن هستیم و می افزاید: برای انجام کار در خرداد ماه مهلت تعیین کردیم و از آنجایی که تا این تاریخ راهکارهای خود را ارائه کردیم، علی رغم اینکه در جلسات متعدد ما پاسخ مشخصی دریافت نکردیم: “ما از موضوع جذب گردشگر خارجی برای جام جهانی کوتاه نیامده ایم.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا