اقتصادی

هر چیزی که دولتی‌ها گفتند نخرید، گران شد+ تصاویر خیابان استانبول

علی‌رغم توصیه مدیران، مردم برای خرید ارز صف کشیدند امروز حوالی میدان فردوسی و چهار راه استانبول با شلوغی جمعیت خریدار ارز مبادله‌ای و فروش به نرخ آزاد تقریبا خیابان قفل شده بود. بیشتر این افراد بازنشستگانی بودند که کارت ملی خود را به دلال‌ها اجاره داده بودند در حالی که روز گذشته عیدی ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومانی بازنشستگان پرداخت شده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد آنا، در روز جاری ترافیک سنگینی در اطراف میدان فردوسی و چهار راه استانبول به دلیل افزایش قیمت ارز و هجوم تعداد زیادی از مردم برای خرید ارز مبادله‌ای و فروش آن در بازار آزاد جریان داشت.
گزارش خبرنگار آنا از زلزله امروز استانبول/ هجوم مردم به صرافی‌ها + تصاویر
**تجمع خریداران در برابر صرافی ملی
به دلیل تفاوت زیاد ارز مبادله‌ای که با نرخ ۴۴ هزار و ۷۶۰ تومان در صرافی ملی و ۴۵ هزار تومان در صرافی بانک ملت با ارز آزاد که حدود ۴۹ هزار تومان (۴۸ هزار و ۹۰۰ تومان) برای فروش و ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان برای خرید وجود داشت، بسیاری از دلالان با خود افرادی که حاضر به اجاره کارت ملی خود و دریافت ارز مبادله‌ای هستند، به مقابل صرافی ملی و برخی شعب ارزی چند بانک دولتی یا نیمه دولتی آورده بودند.
گزارش خبرنگار آنا از زلزله امروز استانبول/ هجوم مردم به صرافی‌ها + تصاویر
**عرضه سقف جدید ارز مبادله‌ای متوقف شد؟
اگرچه محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در برنامه زنده تلویزیونی در ۲۵ بهمن ماه از عرضه ارز مبادله‌ای تا سقف ۵ هزار یورو یا معادل دلاری آن خبر داده بود، اما یکی از مراجعه کنندگان صرافی ملی به خبرنگار آنا گفت: صرافی ملی ارز مبادله‌ای را تا سقف ۲۲۰۰ دلار می‌دهد نه ۵ هزار دلار.
با این حال تفاوت ۲ تا ۳ هزار تومانی ارز مبادله‌ای با دلار آزاد و نیز انتشار برخی شایعات یا بعضا گمانه زنی‌های برخی رسانه‌ها مبنی بر ادامه دار بودن روند نرخ ارز سبب شده بود تا انگیزه خرید دلار از سوی دلالان تقویت شود. خرید دلار ۴۵ و فروش با ۵۰ هزار تومان (در صورت رسیدن نرخ ارز به سطح ۵۰ هزار تومان) یک سود ۲۵ میلیون تومانی در پی خواهد داشت.
با این حال همچنان برخی دلالان میدان فردوسی و نیز دلارفروشانی که به ابتدای خیابان منوچهری نقل مکان یا به عبارتی تجمع کرده بودند، از خرید دلار با نرخ‌های رایج خودداری کرده و بین ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان از دارندگان ارز آن را می‌خرند.
**برخی صرافی‌ها فعالیت خود را متوقف کردند
از سوی دیگر اگرچه برخی صرافی‌ها بر روی درب واحد‌های صنفی خود از توقف هر گونه فعالیت ارزی خبر داده اند، اما برخی شنیده‌ها حکایت از آن داشت که دلالانی که در چهار راه استانبول و یا ابتدای خیابان منوچهری جمع شده اند، به نوعی از سوی صرافان دارای شناسنامه صنفی و مجوز بانک مرکزی حمایت می‌شوند.
از نکات جالب خرید و فروش‌های بازار ارز در روز جاری، تفاوت قیمت اسکناس‌های ۲۰ و ۱۰۰ دلاری بود که اسکناس‌های ۲۰ دلاری به دلیل کمتر بودن تعداد مشتری، ارزانتر از اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری است و به گفته دلالان، اسکناس ۲۰ دلاری خواب پول دارد.
گزارش خبرنگار آنا از زلزله امروز استانبول/ هجوم مردم به صرافی‌ها + تصاویر
**بی خیال یارانه
برخی از افرادی که در صف ایستاده بودند به صورت علنی اعلام می کردند که به صورت اجاره ای آمده اند و نه پول سرمایه گذاری دارند و نه قصد سفر اما برای گرفتن ۲۰ تا ۳۰ درصد از سود در صف ایستاده اند این افراد در برابر این سوال که اعلام شده یارانه خریداران قطع خواهد شد اظهار داشتند با این عدد یارانه هیچ اتفاقی در زندگی آنها رخ نخواهد داد اما دریافت ۵ تا ۱۰ میلیون تومان به صورت یکجا آن هم در شب عید کمک زیادی به وضعیت معیشت آنها خواهد کرد.
بنا بر مشاهدات خبرنگار آنا بیشتر افرادی که اقدام به اجاره دادن کارت ملی خود کرده بودند بازنشستگانی بودند که روز گذشته عیدی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان آنها واریز شده بود.
**دلار بهتر از ریال
برخی از خریداران در گفت‌وگو با خبرنگار آنا با بیان اینکه قصد سفر یا فروش ارز خود به دلال ها را ندارند اظهار داشتند: با توجه به شرایط موجود بهتر است سرمایه یا پس انداز خود را به دلار تبدیل کنیم زیرا هیچ چشم انداز یا برنامه و یا حتی اظهارات امید بخشی مبنی بر بهتر شدن وضعیت از سوی مدیران و مسئولین کشوری بیان نشده پس بهتر است همین اندک سرمایه خود را به ارز خارجی تبدیل کنیم.
برخی دیگر از مردم در مقابل این سوال که مدیران بانک مرکزی و وزیر اقتصاد گفتند قیمت ارز به  زودی پایین می آیند وخریداران امروز متضررر خواهند شد گفتند: رئیس جمهور کشور در زمانی گفت که بازار بورس بهترین جا برای سرمایه گذاری هست و از تولید و کارگر ایرانی حمایت می شود اما به محض جذب حداکثری بازار ریخت و هیچ حمایتی از سوی دولت صورت نگرفت حتی در انتخابات ریاست جمهوری شعار همه کاندیداها اصلاح بازار بورس در مدت 3 روز تا یک ماه داده بودند اما تا به امروز هیچ اتفاقی صورت نگرفته است.
یکی دیگر از افراد حاضر در صف گفت: سه ماه پیش من به حرف آقای قالیباف سخنگو وزارت صمت که همکار شما هم بود و خبرنگار و قطعا از مشکلات ما اقشار ضعیف خبر دار خودرو نخریدم ایشان با قاطعیت تمام اعلام کردند مردم خودرو نخرند قیمت ها پایین می آیند من هم حرف این مدیر وزارتخانه را گوش کردم آن هم در حالیکه پسرم به خاطر ورشکستگی در بورس در زندان است آنلاین ماه دنا پلاس توربو اتوماتیک ۵۰۵ میلیون تومان بود اما نگرفتم و امروز همین خودرو ۸۶۳ میلیون تومان است و من باز هم بابت گوش کردن به صحبت این آقایان ضرر کردم.
با نزدیک شدن به ساعات عصرگاهی و انتشار خبر رئیس بانک مرکزی مبنی بر ایجاد مرکز مبادله ارز و طلا صرافی ها فعالیت خود را تعطیل کردند و اعلام کردند که تا اطلاع ثانوی فروش ارز ندارند.
مردمی که برای حفظ ارزش دارائی های خود اقدام به خرید ارز کرده بودند به احتمال زیاد فردا به بازار دیگری خواهند رفت فرمول مشترک یکی است ریال نگه ندارید، به حرف و توصیه آقایان گوش ندهید.
گزارش: برهان محمودی-بسیم لاله انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا