فرهنگ و هنر

هنر مرحوم شجریان فراتر از مرزهای ایران است

مجله تفریحی زیباروز / خراسان رضوی محمد کاظم کاظمی گفت: مرحوم استاد محمدرضا شجریان از بزرگان هنر پارسی است و هنر وی فراتر از مرزهای ایران است.

یکی از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مصاحبه با مجله تفریحی زیباروز گفت: “ترانه خسروی” تفسیر این عنوان من خسروی ممکن است یک شعر فارسی باشد. همه فارسی زبانان شعرهای او را می شنوند و از آنها بهره مند می شوند و این برای ما کرامت تر و دقیق تر است که آنها را خارج از ایران بدانیم و آنها را از بزرگان هنر پارسی بدانیم.

دبیر اسبق جشنواره شعر فجر ادامه داد: این بدان معنا نیست که ما جایگاه وی را در ایران زیر سال می بریم و آن را به ایران نسبت می دهند ، بلکه می خواهیم بگوییم که هنر او خارج از مرزهای ایران است.

در مورد انحطاط شجریان ، ما شاهد سقوط سبک موسیقی این استاد هستیم و اینکه آیا ظهور چنین اساتید دیگری در زمینه موسیقی ایرانی امکان پذیر است یا خیر: کاظمی گفت: آینده را نمی توان پیش بینی کرد. من شناخت دقیقی از موسیقی ایرانی ندارم تا بتوانم پیش بینی کنم و بگویم آیا الان در جوانی و میانسالی افرادی هستند که آثارشان به سطح آقای شجریان رسیده باشد و آیا می توانند جای او را پر کنند یا نه. معلمان موسیقی باید در این مورد نظر دهند ، اما واقعیت این است که افرادی مانند آنها به ندرت تکرار می شوند و ما نمی توانیم منتظر بمانیم تا چنین اعدادی خیلی سریع تکرار شوند.

این شاعر و منتقد ادبی افزود: برای ظهور و معرفی شخصی مانند آقای شجریان باید چندین ویژگی در هنرمند وجود داشته باشد که بعضی از آنها گاهی متناقض است. یک هنرمند باید آواز ، تبحر در موسیقی ، تسلط بر ادبیات و پشتکار و جدیت در خلق یک اثر خوب داشته باشد و در عین حال از حاشیه ها و مشکلاتی که برای هنر آفت محسوب می شود به دور باشد و این مسائل در بالاترین سطح قرار دارد. تا بتواند مانند موقعیت خود به موقعیتی برسد.

در مورد اهمیت اجرای ترانه های باستانی در قالب موسیقی ، یک شاعر برجسته افغانستان گفت: خواندن ترانه های باستانی ، چه به صورت موسیقی سنتی و چه به صورت موسیقی پاپ ، یکی از مواردی است که این ترانه ها را در ذهن مخاطب نگه می دارد و موسیقی یکی از ابزاری است که مردم با آن ارتباط برقرار می کنند. شاعران بنابراین ، این رویداد در ماندگاری آهنگ ها کاملاً مثر است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا