علمی و پزشکی

وزارت بهداشت دنبال راه‌اندازی دانشگاه‌های علوم پزشکی اجتماعی است

مجله تفریحی زیباروز/ خراسان رضوی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت در تلاش است تا دانشگاه های علوم اجتماعی و پزشکی برای رصد و رفع نیازهای جامعه ایجاد کند.

یونس پناهی امروز در گردهمایی سفرا و دیپلمات های کشورهای آسیایی و اروپایی با حضور مقامات اکو، یونسکو، یونیسف، سازمان جهانی بهداشت و چند نهاد بین المللی دیگر در سالن شهید سلیمانی مجتمع شهدای سلامت مشهد اظهار داشت: علمی ارجاع از سال 2010 تاکنون رتبه یک در منطقه و رتبه 16 در جهان را داشته است که موقعیت قابل قبولی است.

وی با بیان اینکه در گذشته تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران بر اساس نیاز کشور و همگام با دانشگاه های نسل اول و دوم انجام شده است، افزود: حوزه سلامت اجتماعی نیز وجود دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: در اجرای طرح های تحقیق و توسعه، مسئولیت، حل مسئله و تمرکز بر نیازها مدنظر قرار می گیرد. بر این اساس هر پژوهشی در حوزه سلامت باید ذینفع داشته باشد.

پناهی با بیان اینکه کشور از جایگاه خوبی در کنترل بیماری های عروق کرونا در جهان برخوردار است، گفت: در دوران اپیدمی کرونا، دانشمندان کشورمان 6 نوع واکسن با بسترهای مختلف تولید کردند. کرونا نشان داد که کشورهای مختلف نیاز به همکاری در حوزه سلامت دارند و از این حیث لازم است شبکه های تحقیقاتی با همکاری کشورهای مختلف ایجاد شود.

وی ادامه داد: در صورت عدم همکاری در زمینه پیشگیری از کرونا، کشورها همچنان درگیر این بیماری خواهند بود. بنابراین همه کشورها باید از ظرفیت‌های تحقیقاتی یکدیگر استفاده کنند و برای مقابله با کرونا با یکدیگر همکاری و ارتباط داشته باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیماری کرونا نشان داده است که تحقیقات سلامت باید جامعه محور باشد و کشورهای مختلف بتوانند از ظرفیت های یکدیگر استفاده کنند. خوشبختانه ایران ظرفیت همکاری با سایر کشورها در زمینه آموزشی و پژوهشی را دارد و آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای مختلف را دارد.

پناهی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین و قدرتمندترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور است و همواره از ظرفیت این دانشگاه در سیاست کلان کشور استفاده می شود، گفت: ارتباط با این دانشگاه توسط سفرای کشورهای مختلف برقرار شده است. . ، بسیار موثر و مهم خواهد بود. وزارت بهداشت از تمام ظرفیت های کشور برای توسعه روابط بین الملل در حوزه آموزشی، درمانی و پژوهشی استفاده خواهد کرد.

وی با اشاره به فعالیت پژوهشکده نیماد در کشور گفت: در این پژوهشکده شرایط برای اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورهای علاقه مند و محقق و صاحب نظر فراهم شده است. خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از این ظرفیت به خوبی استفاده می کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: استفاده از روش های نوین مانند سلول درمانی، طب بازساختی و داروهای نوترکیب از مواردی است که آینده درمان را به خود اختصاص خواهد داد و کشورمان آمادگی انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک با کشورهای دیگر.”

محمدعلی کیانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این همایش اظهار داشت: ارتباط کشورها در حوزه علم و فناوری یکی از نیازهای امروز کشورهای جهان است.

وی افزود: تاج به گسترش دیپلماسی بین کشورها در حل بسیاری از مشکلات کمک کرده و نشان داده است که کشورها می توانند در زمینه مدیریت بیماری، درمان، تشخیص، پیشگیری و واکسیناسیون با یکدیگر همکاری کنند زیرا دیپلماسی علمی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: همکاری کشورها در غلبه بر این بیماری جهانی نشان‌دهنده توانایی همکاری کشورها با دانشگاه علوم پزشکی مشهد با جایگاه علمی و ظرفیت پژوهشی فراوان در فعالیت‌های مشترک با سایر دانشگاه‌ها است. و کشورها اقدامات خوبی انجام داده اند. آنها آماده توسعه این همکاری هستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا