ورزشی

وزنه برداری زنان ایران؛ از افزایش رکورد تا معضل تکنیکی

مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا نشان داده است که وزنه برداران ایرانی به شدت از نظر فنی به آموزش مقدماتی احتیاج دارند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، تیم وزنه برداری بانوان ایران با پنج وزنه بردار در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و در دومین حضور خود در این رقابت ها مسابقات مختلفی از جمله داشتن وزنه بردار برای اولین بار و برای اولین بار را تجربه کردند. حداقل او یک گام فراتر رفت تا به تاریخ بپیوندد و اولین مدال قهرمانی بزرگسالان آسیا را بدست آورد ، اما این امکان وجود نداشت.
سنگین ترین رکورد کلی در میان وزنه برداران ایران نیز توسط الهام حسینی با رکورد 213 کیلوگرم در این مسابقات ثبت شد. همچنین ، اولین دختر فوق سنگین وزن ایران به تابلوی مسابقات بین المللی راه یافت.
اما به غیر از این موارد ، به نظر می رسد کمتر به مسئله مهم وزنه برداری در ایران توجه شده است و آن تکنیک وزنه برداری است که اکثر دختران ایرانی هنوز نتوانسته اند به صورت اصولی آن را نشان دهند.
مسابقات وزنه برداری علاوه بر اهمیت رکوردهای ثبت شده ، جنبه دیگری هم دارد و آن شکل وزنه برداری است. وزنه برداری زیبا و اجرای دقیق تکنیک ها نیز بسیار مهم است و به همین دلیل بسیاری از وزنه برداران در سراسر جهان به دلیل تکنیک خوب خود شناخته شده اند. در واقع اگر یک وزنه بردار از ابتدا روش وزنه برداری را به درستی یاد نگیرد ، به بیراهه می رود و موفقیت چشمگیری نخواهد داشت.
پس از مسابقات قهرمانی آسیا ، نکته ای که در مورد تیم وزنه برداری زنان برجسته شد این است که با وجود رکوردشکنی دختران ایرانی هنوز باید از نظر فنی بسیار کار کنند و باید توجه بیشتری به این موضوع شود.

* سلیمی: در وزنه برداری دختران ضعف های فنی زیادی وجود داشت
بهداد سلیمی ، قهرمان اسبق جهان و المپیک در مورد تکنیک وزنه برداران ایران به مجله تفریحی زیباروز گفت: در مسابقات قهرمانی آسیا یک مشکل فنی وجود داشت ، مشکلات زیادی وجود داشت و ما باید روی این موضوع خیلی کار کنیم زیرا بیشتر وزنه برداران ما از نظر فنی کار می کنند مشکلات “البته این خیلی قابل انتقاد نیست ، زیرا وزنه برداران ایرانی حدود سه سال است که می دوند و این زمان برای ما کافی نیست که بخواهیم کاملاً وزن کنیم. از طرف دیگر ، در بیشتر شهرها مربی نداریم و وزنه برداران نمی توانند با مربی مرد تمرین کنند و مجبورند مستقل کار کنند که این یکی از دلایل اصلی این ضعف فنی است.

توکلی: ما به یک مربی زن خارجی احتیاج داریم
در همین رابطه حسین توکلی قهرمان المپیک سیدنی به مجله تفریحی زیباروز گفت: “من فکر می کنم مشکل این است که کسی نیست که بتواند برای وزنه برداری به دختران ما آموزش مقدماتی بدهد.” آناتومی بدن زن با مرد متفاوت است و ما باید مربی را از کشور دیگری بیاوریم تا آموزش های لازم را به دختران وزنه بردار ایرانی ارائه دهیم. وضعیت جسمی زنان متفاوت است و حتی شخصی که برادر و پدرش وزنه بردار هستند با ساختار بدن زن کاملاً آشنا نیستند ، بنابراین برای ارائه آموزش های لازم در این زمینه نیاز به استفاده از مربیان خارجی تخصصی است. البته اکنون مردم به سختی کار می کنند و راه را برای نسل های آینده هموار می کنند ، اما من فکر می کنم که وزنه برداری در ایران باید جدی تر گرفته شود زیرا ساختار اساسی آن هنوز در ایران شکل نگرفته است.

* خورشیدی: نسل جدید وزنه برداران از نظر فنی بهتر هستند

اکبر خورشیدی ، مشاور فنی تیم ملی وزنه برداری بانوان ، در مصاحبه با مجله تفریحی زیباروز در مورد ضعف فنی وزنه برداران تاکید کرد: “من این را می پذیرم ، اما در مسابقات نیز مراقب باش. در برخی دیگر از کشورها نیز چنین شرایطی وجود دارد.” تکنیک خوبی دارند و دیگران قدرت زیادی دارند و از قدرت خود استفاده می کنند.
وی ادامه داد: وزنه برداری بانوان ایرانی جدید است و نسل اول خودشان چیزهایی یاد گرفته اند. بنابراین تغییر چیزی که در اوایل یاد گرفته اند کمی سخت است. با این حال ، ما کار می کنیم و آنها بهتر می شوند. البته کسانی هستند که مانند الناز باجلانی تکنیک خوبی دارند. اکنون تعداد بیشتری سخنرانی و فیلم آموزشی وجود دارد و با گذشت زمان اوضاع بهتر خواهد شد.

خورشیدی در پاسخ به این سال که چقدر برای حل این مشکل در اردوگاه ها تلاش می شود ، گفت: ما کلاس های عملی و نظری را گرد هم آورده ایم که مفید بوده اند و مطمئن باشید نوجوانان و جوانان از نظر فنی بسیار بهتر هستند. وزنه برداری برای زنان ، تمرینات ضعیف تر بود و این طبیعی است ، اما نسل جوان ما از نظر تکنیک و اصول وزنه برداری بهتر است و این را در سال 2021 خواهید دید. از طرفی کلاسهای آموزشی مربیان در دو سال اخیر برگزار شده است که در شهرها تأثیر مثبتی داشته و این مربیان وزنه برداران را با تکنیک های بهتری نسبت به گذشته آموزش می دهند.

* نمونه ای از مسابقات دختران ایرانی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا