فرهنگ و هنر

وفای به عهد؛ میراث ماندگار سردار سلیمانی است

مجله تفریحی زیباروز / قزوین عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی گفت: “میراث سردار سلیمانی در یک کلمه ، تحقق اتحاد بود ، او به اتحاد خود با شهدا و رهبری حاج قاسم وفادار ماند ، بر خلاف افراد حاضر در جنگ و بعد از جنگ آنها متفاوت شدند ، خطایی نکرد و به قولش به شهدا وفا کرد.

فرهاد درویشی در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز ، با اشاره به سیر تاریخی زندگی سردار سلیمانی ، اظهار داشت: عملکرد سردار سلیمانی در دهه های اخیر به گونه ای است که می تواند الگوی بی نظیری برای همه دغدغه های انقلاب اسلامی و آرمان های انقلاب باشد. در چندین بازه زمانی قابل بررسی است.

وی افزود: “در طول جنگ تحمیلی ، سردار سلیمانی فرمانده رزمندگان منطقه کرمان بود. 41 ثارالله توسعه یافت و در طول هشت سال دفاع مقدس به یکی از موثرترین و موفقیت آمیزترین واحدها در جنگ تبدیل شد.

این استاد دانشگاه گفت: سردار سلیمانی یکی از فرماندهانی بود که به دلیل رفتارهای عرفانی و روحیه خاصی که بین نیروهای رزمنده و خانواده هایشان داشت ، در جبهه بسیار محبوب بود. علاوه بر این ، یکی از موفقیت های بزرگ حاج قاسم در جنگ این بود که وی توانست هرمزگان و سیستان بلوچستان را بسیج کرده و از ظرفیت آنها برای پیشبرد اهداف جنگ به خوبی استفاده کند.

وی تأکید کرد: بسیاری از برادران اهل سنت در سیستان و بلوچستان و منطقه هرمزگان زندگی می کنند ، بنابراین وقتی توانستیم آنها را در جنگ بسیج و ارائه دهیم موفقیت بزرگی بود ، این موفقیت بزرگی بود که تعداد کمی از فرماندهان از جنگ به دست آوردند.

درویشی خاطرنشان کرد: پس از جنگ دوره ساخت و ریاست آیت الله رفسانیانی آغاز شد که طی آن سردار سلیمانی لشکر 41 ثارالله را بازسازی و آن را به واحدی توانمند تبدیل کرد که می تواند در جنوب شرقی ایران امنیت ایجاد کند. با آشتی و کاهش فقر مردم منطقه ، هرگز نمی توان رشادت او و نیروهایش را در جنگ با طالبان ، آشوبگران و قاچاقچیان در شرق کشور فراموش کرد.

وی یادآور شد: دوره اصلاحات و ریاست جمهوری خاتمی نیز همزمان با ورود سردار سلیمانی به نیروهای قدس سپاه بود ، در آن زمان قاسم سلیمانی فرماندهی نیروی قدس را بر عهده داشت و فعالیت های فرامرزی وی آغاز شد. اهرم موثر و استراتژیک نقش بسزایی در پیشبرد منافع ملی ایران داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: “در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد ، ما شاهد ادامه فعالیت های حاج قاسم در نیروهای قدس و سازماندهی نیروهای افغان ، عراقی ، پاکستانی ، سوری و یمنی بودیم و به گونه ای سازمان یافته بود که همه در امنیت و بازدارندگی ایران هستند. از تجاوزات احتمالی ، دشمنان ما به دوستان استراتژیک ایرانی تبدیل شده اند.

وی افزود: در دوران ریاست جمهوری روحانی ، فعالیت سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم داعش و اشغال منطقه توسط آمریکا به اوج خود رسید ، این مبارزات باعث شده تا ایران بتواند نقش موثری در دفع و نابودی داعش و از یک سو مشروعیت داشته باشد. ” از حضور نیروهای آمریکایی در منطقه جلوگیری کنید. غیر ایرانی ها نیز معتقدند حاج قاسم نقشی بی بدیل در نابودی داعش و برکناری گروه های تکفیری داشته است.

هنر مذاکره سردار سلیمانی

درویشی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی برخلاف تصور رایج سردار سلیمانی در داخل کشور و تنها تأکید بر مبارزات نظامی وی ، در مذاکراتی غیر از جنگ مهارت داشت و می توان گفت که این یک مهارت مذاکره در میدان جنگ و یک محاسبه منطقی برای پیشبرد منافع ملی ایران است. آنها بسیار ماهر بودند.

وی گفت: “می توان گفت سردار سلیمانی یکی از افرادی بود که با ظریف وزیر امور خارجه در زمینه فعالیت های دیپلماتیک همکاری می کرد. نمونه ای از کارهای خارق العاده حاج قاسم این بود که آقای ظریف به دلیل فشار استعفا داد. سردار سلیمانی نامه ای به ظریف نوشت او او را ستود و شخصیت و انقلابی بودن خود را نشان داد.

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به نگاه سردار سلیمانی به انقلاب اسلامی ، آرمان های انقلاب و شناخت عمیق وی از ذهن امام و رهبری ، می توان گفت که آنها در کنار هم آرمان های استکبارستیزی و پوپولیسم را داشتند ؛ شناخت سردار سلیمانی از دشمن و سیاست دشمن دولت و اسرائیل در قالب گروه های تکفیری مانند داعش و القاعده مثال زدنی بودند.

وی یادآور شد: علاوه بر این خصوصیات کلی ، می توان به برخی خصوصیات شخصی سردار اشاره کرد که در میان ارتش و سیاستمداران پس از انقلاب اسلامی می توان گفت که در این زمینه وی برجسته و برجسته بود ، صداقت ، فروتنی ، گشودگی و تفکر مثبت جدیت در اجرای وظایف محوله نیز از دیگر خصوصیات برجسته بود.

درویشی تأکید کرد: سردار سلیمانی نگاه ملی به موضوعات داشت و معتقد بود که برای پیشبرد منافع ملی باید با همه شخصیت ها و جریان های سیاسی داخلی کشور همکاری کنیم. وی سعی کرد سیاسی نشود و بیشترین توجه را به نیروها و افرادی که تمایلات او جنبه های سیاسی مختلفی داشت.

وی خاطرنشان کرد: میراث سردار سلیمانی در یک کلمه بود ، او به قول خود عمل کرد ، به اتحاد خود با شهدا و رهبری وفادار ماند ، حاج قاسم برخلاف کسانی که در زمان جنگ حضور داشتند و پس از جنگ با مشکلات مختلفی روبرو شدند ، خطایی نکردند. او به قول خود به شهدا وفا کرد.

این استاد دانشگاه گفت: این سردار ارجمند سرانجام توسط کسانی که مدعی دموکراسی و حقوق بشر بودند ناجوانمردانه کشته شد. شهادت کرد سردار سلیمانی آغاز یک اجماع و گفتگوی ملی است که باید بتوانیم از آن برای مقابله با حوادثی که در آن روبرو خواهیم بود استفاده کنیم. در آینده.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا