اقتصادی

وقتی کلید لمسی هوشمند جایگزین کلیدهای مکانیکی سنتی می شود!

نیاز به روشنایی باعث شد تا بشر کم کم از یک منبع روشنایی برای محل زندگی خود استفاده کند. رفته رفته تامین روشنایی برای محل زندگی تکامل یافت و استفاده از لامپ، سیستم برق کشی و کلید برق در خانه‌ها به وجود آمد.‌
اما علم هر روز در حال پیشرفت و مدرن شدن است. امروزه کلید لمسی کم کم جایگزین کلیدهای برق سنتی‌ می‌شود. کلیدهای لمسی نسل جدید، زیبایی و کارایی فوق العاده ای دارند. این نوع کلید با لمس انگشت دست کار می‌کند و جالب است بدانید که عمر بیشتری نسبت به کلیدهای برق سنتی که با فشار دست روشن و خاموش می‌شدند، دارد. چراکه جریان ثابت از آن‌ها عبور می‌کند بنابراین دارای قدرت تفکیک بالا است و هم چنین در تکنولوژی ساخت آن از قطعات مکانیکی استفاده نشده است.‌
کلید و پریز لمسی به راحتی می تواند جایگزین کلید و پریزهای قدیمی شود و با توجه به تنوع زیادی که کلیدهای لمسی دارند، می توانند به راحتی با دکوراسیون شما هماهنگ شوند. کلیدهای لمسی علاوه بر ظاهری زیبا و مدرن ، کیفیت زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. به همین دلیل استفاده از کلید لمسی یا تاچ یکی از اولین قدم ها برای تبدیل خانه و اداره شما به خانه و اداره هوشمند است.
برخی از کلیدهای لمسی غیر هوشمند بوده و فقط با لمس انگشتان قابلیت روشن و خاموش کردن برق را دارند. ولی کلیدهای هوشمند علاوه بر آن مزیت، قابلیت کنترل از راه دور به وسیله ریموت و یا به وسیله اپلیکشن نصب شده بر روی موبایل یا کامپیوتر را نیز دارند. جالب است بدانید که کنترل کلیدهای لمسی به وسیله اپلیکیشن در هر نقطه از دنیا امکان‌پذیر است‌. کلیدهای لمسی به گونه ای طراحی و ساخته شده‌اند که در برابر روشن شدن ناگهانی همه برق‌ها مقاومت داشته باشند و مشکلی برای آن ها بوجود نیاید. هنگام محاسبات الکتریکی باید استانداردهای لازمه به خوبی رعایت شود تا اطمینان و امنیت کافی وجود داشته باشد.
ویژگی های کلید لمسی هوشمند
اولین ویژگی که در مورد کلیدهای لمسی هوشمند با آن مواجه می‌شوید ظاهر آن‌ها است. این نوع کلیدها ظاهری شبیه به همان کلید های قدیمی دارند اما بسیار شیک تر و زیباتر هستند. این نوع کلیدها قابلیت تاچ دارند و با لمس انگشت کار می‌کنند. عملکرد این نوع کلیدها دارای ویژگی های بسیار پیشرفته‌ای است که باعث سهولت استفاده از آن در خانه‌ها می‌شوند. روش نصب آن ها نیز بسیار ساده و مانند کلیدهای قدیمی است و شما می‌توانید آن ها را به جای کلید های قدیمی نصب کنید، به این صورت که نیاز به ابزار و قطعات اضافی و خاصی ندارند. چنانچه سیستم روشنایی داخل خانه برایتان اهمیت دارد، بهتر آن است که از کلید های لمسی هوشمند استفاده کنید.در اینجا سعی می‌کنیم تا به ویژگی‌ها و مزایای کلیدهای هوشمند نگاهی اجمالی بیندازیم:

قابلیت کنترل این کلیدها از طریق اپلیکیشن: این نوع کلیدهای هوشمند دارای برنامه یا اپلیکیشنی هستند که بر روی گوشی های هوشمند نصب‌شده و از طریق WI-FI هدایت و کنترل می شوند. یک خصوصیت ویژه آن این است که تنها محدود به فضای خانه نبوده و این امکان وجود دارد که در صورت حضور نداشتن در منزل بتوانید با استفاده از همین اپلیکیشن و از راه بسیار دور کنترل روشنایی های خانه خود را در دست داشته باشید.

کنترل کردن لامپ های هوشمند: این لامپ‌ها به شما امکان می‌دهند تا به اپلیکیشن کنترل کلید هوشمند نصب‌شده و با استفاده از این اپ در هر جایی که هستید، نور لامپ هوشمند را کنترل کرده، خاموش و روشن کنید و یا کم و زیاد کنید.
امکان زمان‌بندی بر روی اپلیکیشن: بیشتر اپ های کنترل هوشمند این قابلیت را دارند تا بتوانید یک برنامه برای روشنایی منزلتان به آن بدهید و بدون دخالت خود این روشنایی به صورت خودکار در منزل شما اعمال شود. یعنی در یک ساعت از شبانه‌روز روشنایی خانه‌تان فعال‌شده و همین طور مقدار نور مورد نظر را هم با همین برنامه‌ریزی تنظیم کنید. این قابلیت به میزان زیادی در مصرف انرژی منزلتان صرفه‌جویی میکند چرا که به طور چشمگیری از هدر رفت بی‌دلیل روشنایی در طول روز جلوگیری می کند.
سنسور : اکثر کلیدهای هوشمند دارای سنسور هستند. حال سنسورها چه کمکی به ما می‌کنند. در واقع سنسورها در 2 نوع عمده طراحی‌شده‌اند، در حالت اول سنسورها بر اساس حرکت شخص فعال‌شده و نور را روشن و خاموش می کنند و در حالت دیگری سنسور تاچ یا لمسی است. سنسور مدل دوم روشی جدید برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها است.
هماهنگی با سایر تجهیزات هوشمند خانه: شما می توانید کلید هوشمند را به بقیه تجهیزات هوشمند خانه خود وصل کنید و یک ارتباط مفید میان این ابزارها ایجاد کنید. برای مثال می‌توانید عملکرد خودکار چند وسیله از جمله روشنایی خانه خود را بر اساس تنظیمات هوشمند انجام دهید تا بسیاری از وسایل بتوانند همزمان با روشن شدن چراغ‌ها فعال‌شده و قابل‌استفاده شوند.
هیچ گونه تداخلی در کارکرد مناسب و هماهنگ انواع کلید لمسی های موجود در بازار با طیف گوناگون لامپ های رشته ای، مهتابی، فلورسنتی ، هالوژنی و ال ای دی وجود ندارد.
نوع دیگری از کلید و پریز لمسی، کلید های ترموستاتیکی هستند که قابلیت انتقال دمای محیط به پردازنده مرکزی سیستم جهت برنامه ریزی و نمایش دمای محیط را دارند. علاوه بر این، کلیدهای لمسی ترموستاتیک، قابلیت هماهنگ شدن با انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی منزل را داشته و می توانند با کنترلی هوشمند تاثیر بسزایی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشند.

وقتی کلید لمسی هوشمند جایگزین کلیدهای مکانیکی سنتی می شود!
نقش کلید لمسی در ایحاد یک خانه هوشمند
امروزه با افزایش روزافزون خانه‌هایی که به صورت هوشمند اداره می‌شوند، نقش کلید های لمسی هوشمند بسیار زیاد شده است. امکاناتی که کلید لمسی برای صاحبان آنها ایجاد میکنند بسیار زیاد است و نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در خانه‌ هوشمند پیداکرده‌اند. اما پرسش اینجاست که آیا وجود این کلید های لمسی برای داشتن یک خانه هوشمند، آن چنان که تصور می‌شود ضروری است یا خیر؟ پاسخ این سؤال هم مثبت است هم منفی.
سیستم های خانه‌های هوشمند به دو شکل پیوسته و گسترده انجام میشود، در نوع پیوسته این خانه‌ها همه رله‌های کنترلی در یک تابلو مرکزی جمع شده اند، ارسال فرمان به رله‌های کنترلی به وسیله تاچ پنل هوشمند ( یا نرم افراز هوشمند) صورت میگیرد و در نتیجه این رله تمام خروجی‌ها و چراغ های خانه را کنترل کرده و خاموش و روشن میکنند. باید گفت که در سیستم های پیوسته هیچ احتیاجی به کلید لمسی وجود ندارد اما در سیستم گسترده تنها کلیدهای ساده با کلیدهای لمسی جایگزین شده اند و سیستم‌عامل آنها به همان شیوه ی گذشته است درحالی‌که این قابلیت را دارند که از ماژول مرکزی فرمان بگیرند. در این نوع سیستم های خانه‌های هوشمند هر نوع تجهیزاتی که می‌خواهید به وسیله خانه هوشمند کنترل شود، بایستی به کلید لمسی اتصال داشته باشد. پس نتیجه میگیریم که کلید های لمسی رکن اساسی در سیستم های خانه‌های هوشمند را بازی میکنند همچنین این کلید ها با کنترل هوشمند محیط، کمک شایانی در صرفه جویی درمصرف انرژی می کنند و یکی از دلایل اقبال گسترده آنها مدیریت هوشمند انرژی می باشد .

دکمه بازگشت به بالا